کاهش صدای هود

کاهش صدای هود آشپزخانه و دلایل سر و صدای هود

صدای هود آشپزخانه ممکن است طبیعی باشد و یا اینکه مشکل خاصی را نشان دهد. برای کاهش صدای هود آشپزخانه گاهی نیاز به سرویس و نصب مجدد برخی قطعات است، اما برخی اوقات نیز راه حل آن استفاده از دور موتور کمتر است. در‌ واقع اگر صدای هود آشپزخانه زیاد و در عین حال طبیعی باشد و مشکل خاصی وجود نداشته باشد، نیازی به سرویس نیست. معمولاً شما باید صدای جریان هوا را بیشتر از موتور بشنوید، اما این مورد به نوع کانال و مدت زمان استفاده شما از هود نیز بستگی دارد. زمانی که صدا غیر عادی شنیدید باید آن را بررسی کنید، در صورتی که قطعه‌ای به درستی نصب نشده باشد در اثر جابجایی و لرزش، صدا تولید می‌کند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید صدای هود آشپزخانه در بالاترین سرعت دور موتور آن است. امروزه میزان صدا تولیدی هود در مشخصات آن درج می‌شود و می‌توانید محصولی با صدای کمتر انتخاب کنید. همراه مجله فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس باشید تا شما را دلایل سر و صدای هود و راهکارهای کاهش صدای هود آشنا کنیم.

سر و صدای هود هنگام خاموش بودن

هود آشپزخانه برای تصفیه هوا، جذب دود و آلودگی و ذرات چربی به کار می‌رود. در نتیجه با استفاده از هود، هوا آشپزخانه تمیز و پاک باقی می‌ماند و محیط خوشایند‌تری برای شما فراهم می‌کند. طبیعتا هود آشپزخانه باید کمترین صدا ممکن را حین کار تولید کند، صدای هود با توجه به مدل آن نیز متفاوت است. اما در صورتی که صدای هود آشپزخانه بیش از حد معمول باشد، باید علت آن را پیدا و حل کنید.

اگر هود آشپزخانه شما در حالت خاموش نیز صدا تولید می‌کند، باید چند مورد را بررسی کنید. گاهی اوقات اتصال نامناسب قطعات و یا صدای باد و باران ممکن است موجب صدای هود در حالت خاموش شوند. رایج‌ترین دلایلی که موجب صدای هود آشپزخانه در حالت خاموش می‌شوند عبارتند از:

 • فیلتر آسیب دیده و یا مسدود شده
 • نصب نامناسب قطعات یا کانکتور‌های برق
 • باد و باران

در ادامه هر یک از این دلایل را بررسی می‌کنیم و برای رفع هر کدام راه‌حلی ارائه می‌دهیم. همچنین در مورد سایر دلایلی که ممکن است موجب افزایش صدای هود آشپزخانه در خاموشی شود بحث می‌کنیم. هود را روشن کنید و منتظر بمانید تا سرعت فن افزایش یابد، سپس دقت کنید که صدا از کجا تولید می‌شود. همچنین توجه کنید که صدا تولیدی ثابت و یا متناوب است.

فیلتر آسیب دیده و یا مسدود شده

فیلتر هود آشپزخانه به‌نوعی طراحی شده که ذرات چربی و آلودگی را جذب کند و مانع پخش آنها در محیط شود. به مرور زمان ذرات چربی و آلودگی ممکن است روی فیلتر جمع شوند و آن را مسدود کنند. در نتیجه فیلتر عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهد و در حالت خاموش نیز صدا تولید می‌کند.

راه حل:

اگر فیلتر هود شما مسدود شده، ساده‌ترین روش تمیز کردن آن است. به روش‌های زیر می‌توانید فیلتر هود را تمیز کنید:

 1. فیلتر را خارج کنید.
 2. سینک یا سطل را با آب جوش پر کنید.
 3. داخل آب جوش صابون مایع بریزید.
 4. ۱/۴ جوش شیرین به آب اضافه کنید.
 5. فیلتر را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در سطل آب قرار دهید.
 6. از یک برس برای تمیز کردن فیلتر استفاده کنید.
 7. فیلتر را بشویید.
 8. فیلتر را با حوله یا دستمال میکروفایبر خشک کنید.

اما اگر فیلتر هود خراب شده باشد، باید آن را عوض کنید:

 1. یک فیلتر سازگار با مدل هود بخرید.
 2. فیلتر را خارج کرده و دور بندازید.
 3. فیلتر جدید را در جای خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که به درستی قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را بخوانید.

تعویض فیلتر برای کاهش صدای هود

نصب نامناسب قطعات یا کانکتور‌های برق

نصب نامناسب ممکن است موجب شود برخی قطعات هود مانند شیر یکطرفه، پروانه، پیچ‌ها و اتصال‌دهنده برق شل شده و سر‌ و صدا تولید کنند.

راه حل:

بُرد هود را چک کنید و هر قطعه‌ای که شل شده را سفت کنید. شیر یکطرفه هدایت جریان یک‌طرفه هوا را بر‌عهده دارد و از بازگشت هوا آزاد شده و چرخش آن جلوگیری می‌کند. در صورت نصب نامناسب ممکن است شیر یکطرفه صدا تولید کند. شما می‌توانید با استفاده از چسب یک دو سه، این قطعه را ثابت کرده و از صدای بیش از حد آن جلوگیری کنید.

در‌صورتی که مشکل از شیر یکطرفه نباشد، پروانه را بررسی کنید. پروانه هود گردش هوا را کنترل می‌کند و در‌صورت نصب نا‌درست ممکن است صدا تولید کند. برای حل این مشکل پروانه را چک کنید و پیچ‌های آن را سفت کنید تا در محل خود ثابت شود.

پیچ‌های شل فیلتر نیز ممکن است موجب تولید صدا آزار دهنده شوند.  بنابراین پیچ‌ها را نیز بار دیگر در محل خود سفت کنید.

فیلتر‌های کربنی باید هر سه ماه یکبار تعویض شوند، در‌صورتی که این فیلتر‌ها خراب و یا قدیمی باشند به ذرات کربن اجازه عبور می‌دهند که منجر به صدای هود می‌شود.

پروانه روی اسپیندل موتور نصب شده و از پلاستیک ساخته می‌شود. پروانه هود ممکن است در اثر تماس با یک شی خارجی خراب شده و در‌ نتیجه، صدا تولید کند. پروانه موتور را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که پیچ‌های نگهدارنده به خوبی سفت شده باشند.

بدنه و پایه موتور پلاستیکی است و ممکن است ترک بخورد یا بشکند. در چنین شرایطی موتور به‌درستی سر جای خود قرار نمی‌گیرد و تکان می‌خورد، و زمانی که هود روشن است صدا تولید می‌کند. بنابراین باید وضعیت موتور هود را نیز چک کنید.

صدای باد و باران

از آنجا که هود آشپزخانه یک دودکش خارجی دارد، بنابراین صدا باد و باران نیز ممکن است صدا بیش از حد تولید کند. دودکش هود یک دمپر پشتی دارد که هوا را به سمت خارج هدایت می‌کند. در صورت وزش باد‌های شدید، دمپر هود ممکن است تکان خورده و صدا زیادی تولید کند. از طرفی دیگر هنگام بارش باران ممکن است قطرات باران وارد دودکش شوند و صدا ایجاد کنند.

راه حل:

چند روش برای حل صدای هود آشپزخانه در اثر باد و باران وجود دارد. ساده‌ترین روش ثابت نگه داشتن دمپر پشتی با چسب است تا تکان نخورد.

هر چیزی که دمپر را ثابت نگه دارد و از حرکت آن جلوگیری کند، از جمله پارچه و چرخ مناسب است. اما بهترین روش برای ثابت نگه داشتن دائمی دمپر، استفاده از دمپر پروانه‌ای فنری است. با این روش از تکان خوردن دمپر و در نتیجه صدا اضافه جلوگیری می‌کنید.

اما برای حل مشکل صدا هنگام بارش باران، بهترین روش عایق کردن دودکش هود است. این روش کمی زمان‌بر است و هزینه بالایی دارد، بنابراین می‌توانید از یک فالب یا روکش مخصوص استفاده کنید.

روش‌های کاهش صدای هود آشپزخانه

اگر هود آشپزخانه شما صدای زیادی دارد، می‌توانید روش‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود را انجام دهید:

 • از درجه و دور موتور کمتر هود استفاده کنید.
 • فیلتر هود را مرتباً تمیز کنید.
 • از نصب درست فن اطمینان حاصل کنید و در‌صورتی که پره‌ها خراب شده، آنها را تعویض کنید.
 • یک دمنده خارجی و داخلی برای هود خود انتخاب کنید.
 • عرض و اندازه کلی کانال هود را افزایش دهید.
 • از فیلتر‌های بافل‌دار استیل ضد زنگ بجای فیلتر‌های مشبک استفاده کنید.

صدای نرمال هود آشپزخانه

صدای نرمال برای هود ۴۰ تا ۶۵ دسی‌بل در بالاترین سرعت دور موتور است. در واقع اگر شما از هود در پایین‌ترین سرعت دور موتور استفاده می‌کنید، صدای آن باید بسیار کم باشد.

باید توجه کنید که CFM (فوت مکعب در دقیقه) فاکتور مهمی در میزان صدای هود است. این واحد برای اندازه‌گیری توان هود در تصفیه هوا آشپزخانه به‌کار می‌رود. اگر CFM هود بالا باشد، صدای تولیدی آن نیز بیشتر خواهد بود. هرچه CFM هود بالاتر باشد، خیلی سریع‌تر می‌تواند هوا آشپزخانه را تصفیه کند.

معمولاً توصیه می‌شود که هودی با حداقل CFM ۶۰۰ تهیه کنید تا عملکرد و کارایی مناسبی داشته باشد. اما CFM بالاتر (۹۰۰ تا ۱۲۰۰) برای افرادی مناسب است که پخت‌وپز بیشتری دارند.

جمع‌بندی

هود آشپزخانه در حالت خاموش نباید صدا زیادی تولید کند، در این صورت باید بررسی کنید که همه قطعات آن به درستی نصب شده باشند. اگر روش‌های پیشنهادی برای کاهش صدای هود آشپزخانه در حالت روشن و خاموش موثر نبود، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا مشکل احتمالی را تشخیص دهد.

منابع: rangecraft.com | kitchenseer.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس