نحوه شستن سینک آشپزخانه

تمیز کردن سینک آشپزخانه

چگونه سینک آشپزخانه را تمیز کنیم؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند جاری بودن آب در داخل سینک آشپزخانه برای تمیز نگه داشتن آن کافی خواهد بود؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است؛ زیرا سینک‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند. برای تمیز کردن سینک آشپزخانه باید از چه موادی استفاده کرد؟ یا چه مراحلی را باید طی کرد؟ و بسیاری سوالات دیگر که در هنگام انجام این کار برای خانم‌ها پیش می‌آید.

اگر برای تمیز کردن سینک آشپزخانه از مواد و روش درستی استفاده نکنید، ممکن است به سینک خود صدمه بزنید و آنطور که باید، آن را تمیز نکنید. ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس، بهترین مواد و روش‌ها را برای تمیز کردن سینک معرفی خواهیم کرد؛ پس حتماٌ تا پایان مقاله را مطالعه بفرمایید.

مرحله اول: لگن سینک آشپزخانه را تمیز کنید.

ابتدا سینک را از مواد غذایی، لیوان و ظروف خالی کنید. سپس آن را آبکشی کرده تا مواد ریزی که هنوز در داخل آن باقی مانده است، پاک شود. پس از انجام این کار، دستکش‌های پلاستیکی را بردارید و برای تمیز کردن سینک آشپزخانه آماده شوید. البته به یاد داشته باشید با توجه به جنس سینک، روش تمیز کردن آن متفاوت خواهد بود. سینک آشپزخانه می‌تواند از جنس استیل، سرامیکی، کامپوزیت، چینی و مسی باشد که در ادامه به روش تمیز کردن هر کدام به‌صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

نحوه‌ تمیز کردن سینک آشپزخانه استیل

سینک آشپزخانه استیل در مقایسه با جنس‌های دیگر کمتر لکه برمی‌دارد و زنگ می‌زند؛ اما غذاهای اسیدی، سفیدکننده‌ها و محلول‌های غیر خورنده می‌توانند دشمن آن باشند و روکش استیل را تغییر دهند. برای جلوگیری از این مشکل، از قرار دادن غذاهای اسیدی به‌مدت طولانی در سینک آشپزخانه خودداری کنید و به‌جای مواد سفیدکننده، از جوش شیرین برای تمیز کردن سینک آشپزخانه استفاده کنید. سینک استیل، محبوب‌ترین نوع سینک است و با میزهای لمینت آشپزخانه هارمونی دارد. در اینجا نحوه تمیز کردن سینک‌های استیل را بررسی می‌کنیم.

قبل از شروع، شما به چند چیز نیاز دارید:

 • یک اسفنج تمیز
 • مقداری جوش شیرین
 • کمی سرکه
 • مقداری پوست لیمو (یا پوست پرتقال)
 • کمی روغن زیتون
 • یک جفت دستمال کاغذی

مراحل انجام کار:

 1. ابتدا تمام ظروف را از سینک خارج کرده و سریع آن را بشویید.
 2. بر روی سینک جوش شیرین بپاشید.
 3. با اسفنج، لگن را با حرکات دایره‌ای بشویید. جوش شیرین به آرامی و بدون خراشیدن استیل ضد زنگ را تمیز می‌کند.
 4. سینک را با سرکه بشویید. سرکه که با جوش شیرین واکنش می‌دهد و به‌طور طبیعی سینک را ضد عفونی می‌کند.
 5. سینک را با آب بشویید.
 6. مقداری از پوست را بردارید و سینک را با آن بمالید. این کار به از بین رفتن بوی سرکه و درخشندگی استیل کمک می‌کند.
 7. کمی روغن زیتون روی یک حوله آشپزخانه بریزید و سینک خود را صاف کنید.
 8. سپس از سینک براق خود لذت ببرید. سینک شما چند هفته درخشندگی خود را حفظ می‌کند، بدون اینکه نیاز به تکرار این مراحل باشد.

 

در ابتدا، ظروف و آشغالهای سینک را بشویید.
در ابتدا، ظروف و آشغالهای سینک را بشویید.

نحوه تمیز کردن سینک آشپزخانه سرامیکی

سینک‌های سرامیکی در خانه‌ها محبوب هستند و هم در آشپزخانه و هم در حمام استفاده می‌شوند. آن‌ها گاهی اوقات لکه‌دار می‌شوند و این لکه‌ها می‌توانند به سختی پاک شوند، اما راه‌های آسانی برای تمیز کردن سینک سرامیکی شما وجود دارد.

آنچه شما برای تمیز کردن سینک سرامیکی لازم دارید:

 • آب تمیز
 • سرکه سفید
 • پارچه نرم
 • مسواک
 • نصف لیمو

شستن سینک با مسواک

مراحل انجام کار:

 1. محلول 50 درصد آب و سرکه سفید درست کنید.
 2. پارچه نرم را به محلول آغشته کنید و بر روی سینک بمالید. این کار به از بین بردن هرگونه لکه یا رسوبات آهکی کمک می‌کند. اطمینان حاصل کنید که سرکه در تماس با سطح سرامیکی قرار ندارد؛ زیرا اسیدیته می‌تواند باعث آسیب به سینک شود.
 3. از مسواک برای تمیز کردن قسمت‌های غیر قابل دسترس استفاده کنید.
 4. سینک را با آب گرم بشویید.
 5. گوشت لیمو را روی سطح سینک بمالید. قبل از اینکه دوباره با آب گرم بشویید، می‌توانید آن را تا نیم ساعت بگذارید. این کار به از بین بردن بو کمک می‌کند و درخشندگی خوبی به سطح می‌دهد.
 6. بعد از آماده کردن هر وعده غذا سینک آشپزخانه خود را با آب بشویید تا همیشه تمیز و بدون لکه باقی بماند.

نحوه‌ تمیز کردن سینک آشپزخانه چینی

سینک‌های آشپزخانه چینی را می‌توان مانند سینک‌های سرامیکی و به‌راحتی و با استفاده از چند ماده ساده تمیز کرد.

آنچه نیاز دارید:

 • آب تمیز؛
 • جوش شیرین؛
 • سرکه سفید؛
 • یک پارچه نرم؛
 • مسواک؛
 • نصف لیمو.

مراحل انجام کار:

 1. با آب و سرکه محلولی 50 درصد تهیه کنید. مانند سینک سرامیکی، اجازه ندهید سرکه برای مدت طولانی با ظروف چینی شما در تماس باشد؛ زیرا می‌تواند باعث آسیب شود.
 2. پارچه خود را به مخلوط آغشته کنید و سینک را تمیز کنید.
 3. سینک را با آب بشویید.
 4. اگر لکه‌های سختی وجود داشت، سعی کنید جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا چیزی شبیه خمیر دندان آماده شود؛ مسواک خود را بردارید و با کمی مخلوط، آن لکه‌های سرسخت را مستقیماً از بین ببرید.
 5. سینک را دوباره بشویید.
 6. از گوشت لیمو برای از بین بردن بو و درخشندگی زیبایی سینک آشپزخانه چینی خود استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن سینک آشپزخانه کامپوزیت (کورین، گرانیت، کوارتز)

این روزها سینک‌های کامپوزیت در اشکال و اندازه‌های مختلف بسیار محبوب هستند. هر کدام خواص متفاوتی دارند و به روش‌های متفاوتی نسبت به محصولات تمیزکننده واکنش نشان می‌دهند؛ بنابراین، باید مراقب باشید که از چه چیزی استفاده می‌کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

 • آب تمیز
 • جوش شیرین
 • سرکه سفید
 • روغن زیتون (یا روغن پخت و پز)
 • یک پارچه نرم

مراحل تمیز کردن سینک گرانیتی:

 1. برای از بین بردن تیرگی یا لکه‌های سفید روی گرانیت یا کوارتز، با جوش شیرین و سرکه، خمیری درست کنید و با پارچه نرم سینک را بمالید.
 2. سینک را با آب بشویید.
 3. سینک را خوب خشک کنید.
 4. مقداری روغن زیتون را به آرامی داخل سینک بمالید و بگذارید مدتی بماند.
 5. روغن اضافی را با دستمال کاغذی پاک کنید.
 6. از سینک گرانیتی تمیز خود لذت ببرید.
 7. همیشه سعی کنید سینک خود را بعد از استفاده بشویید و آن را خشک کنید.

 

شستن شیرآلات سینک

نحوه‌ تمیز کردن سینک آشپزخانه کورین

 1. مقداری جوش شیرین را در سینک بپاشید و با استفاده از پارچه یا یک مسواک روی هر لکه‌ای بمالید تا لکه‌های سرسخت بیشتری پیدا کنید.
 2. مقداری سرکه را در سینک بریزید و اجازه دهید تا زمانی که با جوش شیرین واکنش می‌دهد و دم بکشد. این کار به از بین رفتن لکه‌ها از سطح کمک کند.
 3. با آب تمیز بشویید.
 4. اگر هنوز لکه‌هایی باقی مانده است، سعی کنید با مالیدن آن با گوشت لیمو آن‌ها را از بین ببرید. اجازه دهید آب لیمو روی لکه‌ها بماند تا زمانی که لکه‌ها را از بین ببرد.
 5. دوباره با آب تمیز بشویید.
 6. همیشه سعی کنید سینک خود را بعد از استفاده بشویید.

از همین فرایند می‌توان برای تمیز نگه داشتن میزهای کاری کورین هم استفاده کرد و به شما برای پاک کردن لکه‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند.

نحوه‌ تمیز کردن سینک آشپزخانه مسی

سینک‌های بسیار زیبا هستند، اما اگر از چیزهای نادرست برای تمیز کردن آن استفاده کنید، روکش آن ممکن است آسیب ببیند. برای تمیز کردن سینک مسی به مواد زیر نیاز دارید:

 • صابون ملایم
 • آب تمیز
 • یک پارچه نرم

مراحل انجام کار:

 1. به سادگی آب و صابون را مخلوط کرده و سینک خود را به آرامی با یک پارچه نرم تمیز کنید.

اگر از چیزی غیر از این استفاده کنید، باعث خراب شدن سینک آشپزخانه خواهد شد.

مرحله دوم: شیرها و دستگیره‌ها را تمیز کنید.

تمام شیرها و دستگیره‌ها را می‌توان بدون توجه به جنس آن و با استفاده از مخلوط آب و صابون تمیز کرد. از یک اسفنج یا برس برای پاک کردن آن‌ها و یک مسواک برای قسمت‌ها که دسترسی به آن بسیار سخت است، استفاده کنید.

اگر هنوز بعد از تمیزکاری خود لکه‌های سفید می‌بینید؟ این‌ تجمع آهک از مواد معدنی موجود در آب شیر است. یک قاشق سرکه را به مخلوط آب و صابون خود اضافه کنید و تمیزکاری نهایی خود را انجام دهید، تا شیرها و دستیگره‌های سینک آشپزخانه شما به‌خوبی تمیز شود.

مرحله سوم: فاضلاب و زباله خردکن سینک را تمیز کنید.

بوی آشپزخانه باید شما را به آنجا بکشاند نه اینکه از آن را دور کند. در اینجا روشی دو مرحله‌ای را برای تمیز کردن فاضلاب سینک آشپزخانه معرفی خواهیم کرد که به از بین رفتن بوهای ناخواسته کمک کند. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک فاضلاب بدبو را با استفاده از سه قلم اساسی آشپزخانه که احتمالاً از قبل آن‌ها را دارید، تمیز کنید.

 

شستن فاضلاب و زباله خردکن سینک

دریچه تخلیه (آب‌راه) را با جوش شیرین و سرکه سفید پاک کنید.

آموزش تمیز کردن سینک آشپزخانه با جوش شیرین و سرکه آسان است؛ علاوه‌بر اینکه، این دو ماده عملکرد بسیار خوبی برای از بین بردن بوهای بد در آشپزخانه دارند. یک روش آزمایش شده و واقعی برای رفع گرفتگی مجاری فاضلاب هستند. در هنگام استفاده از جوش شیرین و سرکه نسبت دو به یک را به خاطر بسپارید؛ یعنی شما باید به ازای یک واحد جوش شیرین، دو واحد سرکه را استفاده کنید.

جوش شیرین را در دریچه تخلیه بریزید، سپس سرکه سفید را به آرامی اضافه کنید. 15 دقیقه صبر کنید تا فوران حاصل از دو ماده کار خود را انجام دهد، سپس با آب در حال جوش سینک آشپزخانه را بشویید تا باقیمانده فاضلاب پاک شود.

زباله خردکن را با لیمو، نمک و یخ پاک کنید.

زباله خردکن خود را با چند تکه لیمو، نمک و تکه‌های یخ پر کنید؛ سپس، در حالی که آب سرد جاری است، زباله خردکن را تا زمانی که یخ از بین می‌رود روشن کنید. نمک، تیغه‌ها را تمیز می‌کند و یخ، به از بین بردن هرگونه جرم و کثیفی کمک می‌کند. البته در نظر داشته باشید نمک درشت بهترین عملکرد را دارد. همچنین استفاده از لیمو برای کمک به خوشبو کردن و ایجاد رایحه‌ای تازه است.

مرحله چهارم: تمیز کردن ابزارها و مرتب کردن آن‌ها

برای تمیز کردن سینک آشپزخانه از دستکش، اسفنج و برس استفاده کردیم. برای نگهداری سالم و بهداشتی آن‌ها را در یک جعبه قابل شستشو نگه‌داری کنید. طراحی جعبه باید به گونه‌ای باشد که قابلیت تهویه داشته باشد تا وسایل شما به‌صورت بهداشتی خشک شود.

 

تمیز کردن ابزارها و مرتب کردن آن‌ها

سخن پایانی

تمیز کردن سینک آشپزخانه یکی از کارهای سخت برای خانم‌های خانه‌دار است. اما اگر شما به‌صورت درست این کار را انجام دهید، لازم نیست در مدت زمان کوتاه این کار را تکرار کنید. ما در این مقاله نحوه تمیز کردن سینک آشپزخانه را به چهار مرحله تقسیم کردیم تا شما با انجام آن‌ها از نگاه کردن به سینک خود لذت ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس