انواع ریل کشویی قفسه

انواع ریل کشویی کمد، قفسه، دراور و کابینت + روش اندازه‌گیری و نصب

ریل کشویی کمد و کابینت انواع مختلفی دارد که به بازار عرضه می‌شوند. برخی از آن‌ها سبک، ساده و ارزان قیمت هستند؛ اما برخی دیگر پیچیده‌تر هستند که برای کشوهای خاص‌ کارایی دارند. رایج‌ترین نوع برای اکثر قفسه‌ها که نصب آسانی دارد، ریل کشویی ساچمه‌ای است اما ممکن است انواع دیگری از ریل کشویی قفسه وجود داشته باشد که برای کار شما هم بسیار خوب عمل کنند. هدف ما از این مقاله بررسی انواع ریل کشویی و همچنین نحوه اندازه‌گیری آن است؛ پس اگر شما هم به دنبال خرید ریل کشویی کابینت و کمد هستید، حتماً این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس را تا آخر مطالعه کنید.

انواع ریل کشو کمد و کابینت

شش نوع ریل کشویی قفسه وجود دارد:

 • ریل کشویی ساچمه‌ای (Ball Bearing)
 • ریل کشویی غلتکی (Roller)
 • ریل کشویی ساچمه‌ای آرام‌بند (Soft close Ball Bearing)
 • ریل کشویی زیرین (Under mount)
 • ریل کشویی زیرین جانبی (Side Mount)
 • ریل کشویی مرکزی (Center Mount)

هر کدام از انواع ریل کشویی قفسه مزایا و معایب خاص خود را دارد. شما باید به خوبی آن‌ها بشناسید؛ زیرا در هنگام نصب باید از نحوه عملکرد آن‌ها آشنا باشید تا بتوانید آن را نصب کنید.

ریل کشویی قفسه مکانیزمی است که امکان حرکت تلسکوپی را در یک محور فراهم می‌کند و معمولاً در طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی و صنعتی می‌توان آن را مشاهده کرد. شش نوع ریل کشویی وجود دارد، اما فناوری مورد استفاده در همه آن‌ها تنها به دو نوع شامل غلطکی و ساچمه‌ای تقسیم می‌شود، بقیه فقط با توجه به محل نصب آن‌ها نامگذاری شده است. پس حتما در زمان انتخاب به یک نکته توجه داشته باشید.

ریل کشویی غلتکی

ریل کشویی غلتکی از دو جزء تشکیل شده است، بخش قفسه و بخش کشو، که هر کدام غلتک مخصوص به خود را دارند و معمولاً جنس آن‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند. همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، عضو کابینت به یک جزء ثابت، یعنی بدنه قفسه وصل می‌شود، و عضو کشو به جزء متحرک، یعنی کشو متصل می‌شود.

ریل کشویی غلتکی

هر غلتک در شیار موجود خود بر روی عضو دیگر قرار می‌گیرد و هنگامی که به طور کامل جمع می‌شود، غلتک عضو کابینت در جلو قرار دارد، در انتها مخالف مکانیزم به وجود می‌آید. همان‌طور که مکانیسم گسترش می‌یابد، غلتک عضو کابینت به عضو کشو اجازه می‌دهد تا به سمت بیرون حرکت کند و غلتک عضو کشو در بیشه عضو کابینت دنبال می‌شود. هنگامی که به طور کامل گسترش یابد، دو غلتک به هم می‌رسند.

معمولاً ریل کشویی غلتکی در کاربردهای خانگی مانند کشوهای میز استفاده می‌شوند؛ زیرا در این مکان‌ها انتظار بارهای نسبتاً سبک برای قفسه وجود دارد. با توجه به طراحی این نوع ریل، استفاده از آن‌ها فقط در کشویی‌هایی که به صورت افقی هستند، توصیه می‌شود.

ریل کشویی ساچمه‌ای

در این نوع ریل از بلبرینگ به جای غلطک استفاده می‌کنند تا امکان حرکت تلسکوپی را فراهم کنند. این ریل از سه جزء تشکیل شده‌اند. عضو قفسه، عضو میانی و عضو کشو. مانند ریل‌های غلتکی، عضو قفسه به یک جزء ثابت، یعنی قفسه متصل می‌شود، و عضو کشو به جزء متحرک، یعنی کشو متصل می‌شود. عضو میانی با دو مجموعه بلبرینگ ارتباط برقرار می‌کند. مجموعه اول با شیارهای عضو قفسه و مجموعه دوم با شیارهای عضو کشو ارتباط دارد.

ریل کشویی ساچمه‌ای

همان‌طور که مکانیزم گسترش می‌یابد، اولین جزء که حرکت می‌کند، عضو کشو است روی بلبرینگ بین خود و عضو میانی می‌لغزد. هنگامی که عضو کشو به انتهای بلبرینگ‌ها می‌رسد، عضو میانی شروع به لغزش در امتداد بلبرینگ‌ها بین خود و عضو کابینت می‌کند تا زمانی که به طور کامل کشیده شود.

ریل کشویی ساچمه‌ای در طیف وسیعی از کاربردها از کاربردهای خانگی مانند کشوهای کمد گرفته تا ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شوند. استفاده از بلبرینگ در طراحی این ریل کشویی دوام بیشتری را برای قفسه ایجاد می‌کند و می‌تواند بارهای بزرگ‌تری را در مقایسه با غلتک‌های پلاستیکی حمل کند. از آنجایی که بلبرینگ‌های این ریل‌های کشویی در داخل شیارهای هر عضو قرار می‌گیرند، می‌توانند در تنظیمات افقی، پیکربندی عمودی و در زوایای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از ریل‌هایی ساچمه‌ای را می‌توان در دو طرف یا پایین کشو نصب کرد، اما باید مشخصات ریل را بررسی کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید این کار را انجام دهید یا خیر.  همچنین نصب در پایین چگونه بر روی سایر مشخصات مانند بارگذاری تأثیرگذار خواهد بود. شما می‌توانید نسخه‌های دیگری از ریل کشویی ساچمه‌ای را پیدا کنید که برای کاربردهای سخت‌تر و سنگین‌تر طراحی شده‌اند.

کدام نوع ریل کشویی کمد و قفسه را انتخاب کنیم؟

شروع کار کابینت‌سازی ممکن است کار دلهره‌آوری به نظر برسد، با این حال، با داشتن دانش و تجهیزات مناسب، می‌توانید خیلی سریع در نصب ریل در کشو ماهر شوید. مهمترین جنبه کشوهای قفسه شما، خود ریل‌های کشو هستند.

ریل کشویی بخش مهمی از سخت‌افزار قفسه هستند؛ زیرا عملکرد کشوهای قفسه شما را تعیین خواهند کرد. اگر ریل‌ها فرسوده باشند یا آسیب ببینند، عملکرد کشوهای قفسه شما می‌تواند به سرعت تحت تاثیر قرار بگیرد، بنابراین توجه به این نکته بسیار مهم است. برای شروع محصول مناسب را انتخاب کنید.

چسبیدن و گیر کردن مانع از باز و بسته شدن بدون زحمت کشو می‌شود. همچنین وزن نیز باید در نظر گرفته شود. اگر نمی‌خواهید با همه این موارد کنار بیایید، باید در انتخاب ریل کشویی خود دقت کنید. همچنین اگر ظرفیت وزن مناسب ریل‌های کشو را مشخص نکنید و سپس وزن بیشتری نسبت به کشو اضافه کنید، مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد.

نحوه انتخاب یک ریل کشویی کمد و قفسه

نحوه اندازه‌گیری ریل کشویی قفسه

وقتی کشوهای شما می‌چسبند، اصلا حرکت نمی‌کنند یا صداهای ناخوشایندی ایجاد می‌کنند، این احتمال وجود دارد که زمان تعویض ریل‌ها رسیده است. چه در حال نصب کشوهای جایگزین یا تعویض سخت‌افزار روی کشوهای موجود باشید، دانستن نحوه اندازه‌گیری ریل کشو برای استفاده و طول عمر کشوهای شما ضروری است.

برای اندازه‌گیری ریل کشویی قفسه شما به وسیله یعنی متر نواری و احتمالاً یک پیچ‌گوشتی نیاز خواهید داشت. متر وسیله اصلی برای شما خواهد بود، اما در بعضی از موارد نیاز دارید که ریل را باز کنید که در این حالت باید به همراه خود پیچ‌گوشتی هم داشته باشید.

مراحل اندازه‌گیری ریل کشویی قفسه

 • کشو را از قفسه خارج کنید؛
 • محفظه را اندازه بگیرید، نه جلوی کشو،
 • عرض کشو و عرض دهانه قفسه را اندازه بگیرید؛
 • داخل قفسه و بیرون کشو را بررسی کنید؛
 • پس از اندازه‌گیری، اگر هنوز در مورد اندازه ریل‌ها برای خرید مطمئن نیستید، کشو را به همراه خود ببرید.

مراحل اندازه‌گیری ریل کشویی قفسه

کشو را از کابینت خارج کنید.

بیرون آوردن کشو باید با حوصله انجام شود و نیاز به دقت زیادی دارد. برداشتن کشو ممکن است نیاز به دست‌کاری داشته باشد. بیشتر کشوها نیاز دارند که کشو را به طور کامل باز کنید، سپس آن را بلند کنید تا به درستی خارج شوند. اگر این کار جواب نداد، کشو را طوری حرکت دهید که بیشتر کشیده شود، سپس پشت کشو را بلند کنید تا چرخ‌ها از گایدها خارج شوند. اگر هیچ یک از این گزینه‌ها جواب نداد، ممکن است لازم باشد از یک پیچ‌گوشتی برای جدا کردن چرخ‌ها از گایدها استفاده کنید.

محفظه را اندازه بگیرید، نه جلوی کشو.

از آنجایی که قسمت جلوی کشو مانع از ورود کشو به داخل قفسه می‌شود، نباید آن را اندازه‌گیری کنید. از پشت جعبه شروع کنید و بدون در نظر گرفتن سطح کشو، اندازه را تا جلوی جعبه به دست آورید. وقتی طول را به دست آوردید، عدد را به سمت پایین گرد کنید. به عنوان مثال، اگر طول کشو 20 اینچ و نیم است، باید ریل کشو 20 اینچی را خریداری کنید.

عرض کشو و عرض دهانه قفسه را اندازه بگیرید.

اگر اختلاف عرض کشو و عرض دهانه در 1.8 اینچ باشد، می‌توانید از گایدهای فول اکستنشن استفاده کنید. اگر اندازه آنها کمتر یا بیشتر از 1.8 اینچ است، باید از راهنماهای دیگر استفاده کنید یا با کمی کار نجاری انجام دهید تا کشو با ریل جدید کار کند.

فضای داخلی قفسه و نمای بیرونی کشو را بررسی کنید.

سایش سریع ریل‌هایی کشویی ممکن است به دلیل نصب نامناسب یا به دلیل طراحی ضعیف آن باشد. گاهی ممکن است از ریل‌های کوچک‌تر برای جلوگیری از ساییده شدن قسمت داخلی قفسه استفاده شده باشد. در این صورت، باید از ریل‌های کوچک‌تر نیز استفاده کنید تا مشکل مشابهی نداشته باشید.

پس از اندازه‌گیری، اگر هنوز در مورد اندازه ریل‌ها برای خرید مطمئن نیستید، کشو را با خود ببرید.

ممکن است گیج شوید، اما مطمئناً شخصی که ریل‌ها را می‌فروشد، می‌داند که چگونه کشوی شما را اندازه‌گیری کند و می‌تواند ریل‌هایی را به شما پیشنهاد دهد که مناسب قفسه‌یتان خواهد بود.

همیشه ریل کشویی قفسه را به طور کامل تعویض کنید. تعویض تنها یک طرف کشویی می تواند باعث ناپایداری کشو شود. این امر می‌تواند کشو را بشکند یا کشو از محفظه خود بیفتد و باعث آسیب شود.

ریل کشویی کمد

سخن پایانی

در این مقاله ابتدا به انواع ریل کشویی قفسه پرداخته شد. اگرچه شش نوع ریل معرفی گردید، اما در بیشتر موارد دو نوع ریل کشویی غلتکی و ساچمه‌ای برای انواع قفسه معرفی می‌شود. در قسمت بعد چگونگی اندازه‌گیری ریل کشویی قفسه بررسی شد. شما برای انجام این کار باید 5 مرحله ذکر شده در بالا را طی کنید.

منابع: firgelliauto.com | arthurharris.com

5/5 - (1 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس