انواع لولا کابینت

انواع لولای کابینت را بشناسید – 12 مدل لولا

آیا می‌دانستید لولای کابینت انواع مختلفی با ظاهر، عملکرد، ویژگی‌ها و پوشش‌های متفاوت دارد؟ در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس، انواع لولای کابینت را که دارای ویژگی‌ها و طرح‌های متفاوتی هستند، به اختصار توضیح می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا زمانی خرید لولاهای جدید برای آشپزخانه می‌رسد، لولای کابینت مناسب را انتخاب کنید. پس حتماً تا انتهای مقاله را بخوانید.

انواع لولای کابینت چیست؟

لولای کابینت‌ها را می‌توان به چند نوع مختلف تقسیم کرد که هر کدام، دارای ویژگی‌ها خاص خود هستند. ما در این مقاله لولای کابینت‌ها را به 12 مختلف تقسیم کرده‌ایم.

لولای محوری (Pivot)

به طور کلی، لولاهای محوری را در میز سیستم سینمای خانگی و کابینت‌ها پیدا خواهید کرد. برای درهای داخلی که نمی‌خواهید بر روی آن لولا قابل مشاهده باشد، لولای کابینت محوری بهترین هستند. در درب بالا و پایین و قاب کابینت خود، باید این لولاها را نصب کنید.

لولای محوری (Pivot)

لولای قابلمه‌ای (Wrap Around)

این نوع دارای دارای دو برگ است که یک برگ آن به پشت در وصل می‌شود و برگ دوم که به دور چارچوب کابینت و داخل کابینت نصب خواهد شد. در حالی که شبیه یک لولای لب به لب است، یک لولای قابلمه‌ای می‌تواند درب سنگین‌تری را تحمل کند و کابینت شما را محکم‌تر کند. هنگامی که درب بسته است، نقطه محوری لولا از بیرون قابل مشاهده است، بنابراین به دنبال یک پوشش تکمیلی باشید.

لولای قابلمه‌ای (Wrap Around)

لولای استوانه‌ای (Barrel)

لولای کابینت استوانه‌ای معمولاً پنهان خواهد بود، تا از بیرون درهای کابینت قابل مشاهده نباشد. معمولاً از لولاهای استوانه‌ای برای درب پروژه‌های چوبی مانند جعبه‌های چوبی استفاده می‌کنند؛ زیرا به درب کمک می‌کنند تا بدون تغییر ظاهر، بالا و پایین رود. با این وجود، اگر می‌خواهید ظاهری درهای کابینت خود را بدون لولا نشان دهید، می‌توانید لولای استوانه‌ای را نصب کنید.

لولای استوانه‌ای (Barrel)

لولای تسمه‌ای (Strap)

یک لولای تسمه‌ای در سطح بیرونی کابینت شما نصب می‌شود. این نوع لولای کابینت می‌تواند بسیار کوتاه یا بلند باشند تا متناسب با اندازه و وزن درهای کابینت شما باشد. لولاهای تسمه‌ای از نظر توانایی خود برای نگه داشتن انواع کابینت و ظاهر براق خود بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید لولای مناسب خود را پیدا کنید.

لولای تسمه‌ای (Strap)

لولای لب به لب (Butt)

یکی از رایج‌ترین انواع مورد استفاده لولای لب به لب است. شما آن را در درهای مختلف از جمله کابینت خواهید دید. این نوع لولا دارای دو برگ است که باز می‌شوند. هر دو طرف به مفصل متصل می‌شوند و حرکت آزادانه برگ‌ها را آسان می‌کند. به‌طور معمول، یک طرف به چارچوب کابینت و طرف دیگر به درب کابینت متصل می‌شود.

از بیرون کابینت، می‌توانید محل اتصال را ببینید، بنابراین، انتخاب پوششی که ظاهر کابینت شما را زیباتر کند، ضروری است. یک میخ مرکزی یا یک مفصل توپی برای اتصال برگ‌ها استفاده می‌شود. لولای لب به لب ساده ساخته شده است و گزینه‌ای قابل اعتماد برای کسانی هستند که به دنبال نصب بدون زحمت برای پروژه خود هستند. این لولای کابینت چندین سال دوام می‌آورند و می‌توانید با خیال راحت آن را نصب کنید.

لولای لب به لب (Butt)

لولای پوشش کامل (Full Overlay)

برای درهای کابینت که تمام سطح کابینت را می‌پوشانند به یک لولای روکش کامل نیاز دارید. این نوع لولای کابینت در مدل‌های مختلف موجود هستند، اما معمولاً به داخل کابینت می‌روند و به در و داخل کابینت بدون فریم یا قاب صورت متصل می‌شوند.

لولای نیمه‌پوششی (Half Overlay)

اگر کابینت‌های نیمه‌پوششی دارید، به لولای نیمه‌پوششی هم نیاز دارید.  کابینت‌های نیمه‌پوششی دارای دو درب هستند که در وسط به هم می‌رسند و یک پارتیشن کوچک مشترک دارند. این لولاها به داخل درها وصل شده و باعث می‌شوند که در نزدیکی درب‌ها بدون برخورد با یکدیگر باز شوند. این لولاها به پارتیشن مشترک بین دو در متصل می‌شوند. اندازه لولا باید کوچک باشد تا هر دوی آنها کاملاً روی پارتیشن قرار بگیرند.

انواع لولای پوششی

لولای اینست (Inset)

لولای کابینت از نوع اینست دارای یک طرف باریک منفرد است که به چارچوب در وصل می‌شود، در حالی که سمت پهن‌تر به داخل درب متصل می‌شود. قسمت باریک لولا از بیرون کابینت دیده می‌شود، به همین دلیل اکثر لولاهای اینست دارای یک قطعه زینتی هستند.

لولای فلاش (Flush)

لولای فلاش تقریباً شبیه به یک لولای معمولی است و به همان روش هم نصب می‌شود. تفاوت این دو لولای کابینت در این است که لولای فلاش فضای کمتری را اشغال می‌کند. هنگامی که بسته می‌شود، لنگه‌ای که به در وصل شده است، به محلی که در قاب متصل است، فرو می‌رود. نتیجه آن یک شکاف کوچکتر بین در و چارچوب است که ظاهر تمیزتری را به‌طور کلی ارائه می‌دهد.

لولای فلاش (Flush)

لولای آفست (Offset)

اگر درهای کابینت که تا حدودی از چارچوب کابینت بیرون می‌آیند، به نوع لولای کابینت آفست نیاز دارند. از آنجایی که دو طرف لولا در یک راستا قرار نمی‌گیرند، به درب کمک می‌کنند تا از چارچوب بیرون بزند. لولا آفست به خارج از قاب و درب کابینت متصل می‌شود، بنابراین، آن‌ها در طیف وسیعی از مدل‌های مختلف قابل دسترسی هستند، که به شما امکان می‌دهد یکی را انتخاب کنید که کاملاً با طراحی کابینت شما مطابقت داشته باشد.

لولای آفست (Offset)

لولای بدون قاب (Frameless)

لولاهای بدون قاب در مقایسه با سایر لولاها راحت‌تر نصب می‌شوند؛ زیرا لازم نیست قبل از نصب آنها سوراخ ایجاد کنید. همان‌طور که این نوع لولای کابینت در داخل قاب کابینت و در نصب می‌شوند، کار کردن با در را آسان می‌کند تا فضای کافی برای چرخاندن به سمت بیرون داشته باشد، بدون اینکه ضربه‌ای به چارچوب بزند. می‌توانید لولاهای بدون قاب را تراز کنید تا درهای کابینت خود را به درستی باز و بسته کنید.

لولای بدون قاب (Frameless)

لولای نامرئی (Invisible)

لولاهای نامرئی به طور گسترده در میزهای سیستم سینمای خانگی دیده می شوند، اما می‌توانید از این نوع لولای کابینت در درب‌های فلزی نیز استفاده کنید. این لولاها نسبتاً کوچک‌تر هستند و به فضای بسیار کمتری در داخل در و چارچوب محل اتصال‌شان نیاز دارند. این لولاها حتی پس از باز کردن درهای کابینت شما به راحتی دیده نمی‌شوند و در انواع متنوعی ساخته می‌شوند.

لولای نامرئی (Invisible)

ویژگی‌های لولای کابینت

لولاها را براساس ویژگی‌هایی که دارند می‌توان به چند دسته مختلف تقسیم کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

لولای سنگین (Heavy-Duty)

شما معمولاً لولاهای سنگین را در محیط‌های صنعتی می‌بینید تا مسکونی. این نوع لولای کابینت را می‌تواند وزن بیشتری نسبت به نمونه‌های معمولی نگه دارند. اگر درهای کابینت خانه شما به دلیل جنسشان سنگین هستند یا اندازه آنها بزرگ است، می‌توانید از لولاهای سنگین استفاده کنید. لولاهای بشکه‌ای و محوری معمولاً از انواع لولاهای سنگین استفاده می‌شوند که می‌توانند وزن زیادی را حفظ کنند و باز و بسته شدن بدون زحمت را تسهیل کنند.

لولای خود بسته شونده (Self-Close)

لولاهای خود بسته شونده به عنوان لولاهای فنری شناخته می‌شوند، اما برخی به جای آن از فنر استفاده نمی‌کنند، بلکه از طراحی هیدرولیک استفاده می‌کنند. با این حال، هر دو طرح باعث می‌شود درهای کابینت شما با استفاده از وزن خود بسته شوند. این نوع لولاها را در کمدهای سالن بدنسازی و میزهای سیستم سینمای خانگی و همچنین کابینت‌های حمام و آشپزخانه خواهید دید.

لولای آرام‌بند (Soft-Close)

هنگامی که سعی می‌کنید درب کابینت خود را با یک لولای نرم ببندید، باید کمی فشار وارد کنید تا درب بسته شود. هنگامی که درب به یک موقعیت خاص می‌رسد، لولا بالا می‌رود و این کار را آسان می‌کند تا بدون سر و صدا به حالت بسته بلغزد. مشابه لولای هیدرولیک خود بسته، لولای آرام‌بند از هیدرولیک برای تولید خلاء استفاده می‌کند که درب را می بندد. این طراحی به درب کمک می‌کند تا به آرامی بسته شود و از ضربه محافظت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله لولا آرام بند چیست را بخوانید.

لولای آرام‌بند (Soft-Close)

لولای پنهان (Hidden)

لولاهای مخفی از بیرون کابینت قابل مشاهده نیستند. این نوع لولای کابینت به صاحبان خانه کمک کنند تا ظاهر ایده آلی برای کابینت خود داشته باشند. لولاهای مخفی به داخل قاب کابینت و در وصل می‌شود و این حس را به شما می‌دهند که درها روی صفحه کابینت شناور هستند.

لولای قابل جداسازی (Demountable)

لولاهای قابل جداسازی برای کابینت‌های آشپزخانه مفید هستند، زیرا می‌توانید به راحتی آن‌ها را بدون جدا کردن هیچ‌گونه سخت‌افزاری از هم جدا کرده و به سرعت پاک کنید تا ذرات چربی و سایر آلودگی‌ها پاک شوند. آنها در هر دو نوع جداشونده تکی و دوتایی موجود هستند.

لولای قابل جداسازی (Demountable)

لولای تزیینی (Ornamental)

لولاها باید کاربردی عالی و ظاهر عالی داشته باشند. بسیاری از لولاها را می‌توان از بیرون کابینت دید، بنابراین ظاهر مهم است. بنابراین، بسیاری از لولاهای مدرن با طرح‌های جذاب را خواهید یافت، بنابراین پس از نصب، از قسمت بیرونی کابینت بسیار زیبا به نظر می‌رسند.

روکش‌های مختلف لولای کابینت

اگر می‌خواهید کابینت‌های حمام و آشپزخانه‌تان ظاهری یکپارچه داشته باشید، بسیار مهم است که نمای لولای کابینت خود را با ظاهر کابینت‌تان هماهنگ کنید. انواع روکش برای لولا در بازار موجود است تا با مبلمان شما مطابقت داشته باشد.  با این حال، برخی از روکش‌های رایج از جنس فلزات زیر ساخته و آبکاری می‌شوند:

  • کروم
  • فولاد
  • فولاد ضد زنگ
  • برنج
  • مس
  • نیکل

سخن پایانی

در این مقاله لولای کابینت را به 12 نوع مختلف شامل محوری، قابلمه‌ای، استوانه‌ای، تسمه‌ای، لب به لب، اینست، پوشش کامل، نیمه‌پوششی، فلاش، آفست، بدون قاب و نامرئی تقسیم کردیم. هر از این نوع لولای کابینت دارای ویژگی‎‌های خاص خود هستند. البته لولاها را می‌تواند براساس ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند به شش دسته مختلف تقسیم کرد. جنس لولای کابنیت می‌تواند در مدل‌های مختلف با هم متفاوت است.

منبع: signaturehardware.com | handlesandmore.com

5/5 - (3 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس