لولا آرام بند چیست

لولا آرام بند چیست؟ انواع لولای آرامبند کابینت و روش نصب و رگلاژ

آشپزخانه یکی از پرکاربرد‌ترین و در عین حال شلوغ‌ترین بخش‌های یک خانه محسوب می‌شود. در طول روز ممکن است به دفعات درب‌های کابینت را باز و بسته کنید، این امر موجب می‌شود سر‌وصدا زیادی ایجاد شود و یا کابینت‌ها زودتر خراب شوند. لولای آرام بند کمک‌ می‌کند تا حین باز و بسته کردن درب کابینت، صدای زیادی تولید نشود و کابینت‌ها نیز طول عمر بیشتری داشته باشند. لولا‌های آرامبند کاملا مشابه سایر انواع لولاهایی هستند که در کابینت‌ها به‌کار می‌روند، با این تفاوت که در لولا آرام بند مکانیزمی به‌کار رفته که موجب می‌شود تا درب یک یا دو اینچ قبل از برخورد با چارچوب متوقف و در نهایت به آرامی بسته شود. اگر شما نیز از صدای بسته‌ شدن کابینت‌ها اذیت می‌شوید و به‌دنبال راهکاری برای حل این مشکل هستید، ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیباهاوس را مطالعه کنید تا با انواع لولای آرام بند آشنا شده و بهترین مورد را با توجه به نیازتان انتخاب کنید.

نکاتی که باید در انتخاب لولای آرام بند کابینت به آنها توجه کنید.

امروزه لولای آرام بند تنوع بالای دارد، بنابراین انتخاب لولای متناسب با کابینت شما ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. در این بخش مقاله، به بررسی انواع لولای آرام بند و نحوه نصب آنها می‌پردازیم.

کابینت بدون چارچوب و با چارچوب (فریم)

به‌طور کلی دو نوع کابینت بدون چارچوب و با چارچوب وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی دارند. در مدل بدون فریم، درب و کشو‌ها به دیواره کابینت تکیه داده می‌شوند و لولای آرام بند نیز به دیواره کابینت متصل می‌شود. در انواع دیگر کابینت‌ها یک چارچوب یک‌‌و‌نیم اینچی جلوی کابینت قرار می‌گیرد و درب‌ها، کشو‌ها و لولا به این چارچوب متصل می‌شوند. برای هر‌ کدام از این کابینت‌ها یک نوع لولای آرام بند به کار‌ می‌رود، بنابراین بهتر است قبل از هر چیزی نوع کابینت آشپزخانه خود را مشخص کنید. در این زمینه، مقاله انواع سبک کابینت می‌تواند مفید باشد.

انواع لولا

لولای کابینت‌های بدون چارچوب و با چارچوب به سه دستی پوشش کامل، جزئی و داخلی دسته‌بندی می‌شود.

لولای پوشش کامل با بسته شدن درب، تمام چارچوب کابینت را پوشش می‌دهد. لولاي نيم روكش فقط بخشي از چارچوب كابينت را به هنگام بسته شدن درب پوشش می‌دهد. این لولا‌ها سایز‌های متفاوتی دارند که میزان پوشش درب کابینت بسته را نشان می‌دهند. لولای نیم روکش ۰.۵ اینچی درب، فقط نیم اینچ از چارچوب را پوشش می‌دهد. سایز این لولاها از نیم اینچ تا یک و نیم اینچ متفاوت است. معمولا اندازه روکش لولا‌ها روی بدنه آنها حک می‌شود تا افرادی که می‌خواهند برای کابینت‌های از پیش نصب شده لولای آرام بند بخرند راحت‌تر تصمیم بگیرند.

لولای کابینت اینست، بخشی دارد که داخل چارچوب متصل می‌شود و بخش دیگر آن روی درب قرار می‌گیرد و زمانی که درب کابینت بسته می‌شود، چارچوب را کاملا پوشش می‌دهد. باید توجه کنید که لولاي آرام بند را متناسب با درب و چارچوب کابینت خود انتخاب کنید، چون هر کدام کارایی خاص خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله انواع لولا کابینت را بخوانید.

نحوه نصب لولای آرام بند

نحوه نصب لولای آرام بند

برای نصب لولای‌ آرام بند باید یک سوراخ عمیق در درب کابینت ایجاد کنید و لولای آرام بند را از طریق آن به درب کابینت متصل کنید. اندازه استاندارد سوراخ برای لولاهای آرام بند عمق ۳۵ میلی‌متر و ۱۱ میلی‌متر است. بنابراین در‌صورتی که لولاهای کابینت شما قدیمی شده و حین باز و بسته شدن صدای زیادی تولید می‌کند، می‌توانید آنها را تعویض و لولا‌های جدید را متصل کنید. البته تعویض لولای قدیمی کابینت با لولا‌های آرام بند جدید کمی سخت‌تر است زیرا باید عمق سوراخ را متناسب با لولای جدید تنظیم کنید.

لولاهای آرام بند پیچ‌های تنظیم سه‌ بعدی دارند که به شما این امکان را می‌دهد تا جهت درب‌های کابینت را پس از نصب تنظیم کنید، همچنین اگر حین نصب نیز لولا را به اشتباه تنظیم کرده باشید می‌توانید به کمک این پیچ‌ها آن را برطرف کنید. با استفاده از این پیچ‌ها می‌توانید درب‌ کابینت را به اندازه ۲ میلی‌متر به بالا یا پایین، چپ یا راست و دورتر یا نزدیک‌تر به کابینت تنظیم کنید. برای یادگیری بیشتر، مقاله تنظیم لولا – رگلاژ درب کابینت را مطالعه کنید.

انواع لولای آرام بند درب کابینت

در ادامه این مقاله به بررسی انواع لولا‌های آرام بند می‌پردازیم، که همه آنها ساختار با‌دوامی دارند و متناسب با انواع کابینت‌ها هستند. البته برخی از این مدل لولاهای آرام بند در ایران موجود نیستند و یا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لولای آرام بند برند Furniware

لولای آرام بند برند Furniware

ساختار با‌ کیفیت، قابلیت تنظیم که به نصب آسان آن کمک می‌کند و ۶ سایز متفاوت که برای انواع چارچوب با عرض‌های مختلف مناسب است، این لولای آرام بند را از سایر رقبای آن متمایز می‌کند. این لولای‌ آرام بند که از جنس استیل و با روکش نیکل است مناسب انواع چارچوب با سایز‌های ۳/۴ اینچ تا یک اینچ و نیم بوده و یکی از کاربردی‌ترین مدلهای لولای آرام بند محسوب می‌شود.

نصب این لولا با پیچ‌های تنظیم‌کننده سه‌ بعدی آن آسان‌تر شده و امکان تنظیم لولای آرام بند و درب کابینت پس از نصب نیز وجود دارد. در‌ نتیجه دیگر نیازی به دقت بالا برای ایجاد حفره نیست، قطر و عمق استاندارد حفره آن ۳۵ و ۱۱ میلی‌متر است. لولای آرام بند این برند را می‌توانید در پک‌های ۱۰،۲۰ و ۵۰ تایی تهیه کنید.

لولای آرام بند برند KONIGEEHRE

لولای آرام بند برند KONIGEEHRE

یکی از برند‌های به صرفه برای تعویض لولای درب‌های کابینت Konigeehre است. پک ۲۰ تایی لولای آرام بند این برند برای تعویض لولای ۱۰ عدد درب کابینت با کمترین قیمت در بازار کافی است. محصولات این برند مشابه با انواع گران‌تر از جنس استیل و با پوشش نیکل بوده و پیچ تنظیم‌کننده سه‌بعدی برای نصب آسان نیز دارد. علاوه‌بر این پوشش و ضربه‌گیر درب نیز دارند که برای نصب روی در‌ب‌های کابینت مناسب هستند. قطر حفره برای نصب این لولای‌ آرام بند ۳۵ میلی‌متر و عمق آن ۱۱ میلی‌متر است، و با فاصله نیم اینچی روی چارچوب کابینت قرار می‌گیرد.

لولای آرام بند کلیپسی تاپ بلوم (Blumotion)

لولای آرام بند کلیپسی تاپ بلوم (Blumotion)

لولای آرام بند بلوم بلوموشن طراحی خلاقانه‌ای دارد و در نتیجه به‌راحتی می‌توانید با استفاده از آن، لولای کابینت‌های خود را تعویض کنید. لولای آرام بند با قابلیت گیره‌ای و کلیپس آن کمک می‌کند تا به‌راحتی لولا به درب‌های کابینت متصل و از آنها جدا شود؛ بنابراین نیازی به استفاده از مکانیزم‌های قبلی نیست. این لولا همچنین قابلیتی دارد که می‌توانید ویژگی آرام بند آن را قطع و وصل کنید. قطر استاندارد حفره لولای بلوم بلوموشن ۳۵ میلی‌متر و عمق آن ۱۱ میلی‌متر است. این لولا با فاصله نیم اینچی و ۳/۴ اینچ روی چارچوب قرار می‌گیرد و در پک‌های ۸ تایی فروخته می‌شود.

لولای آرام بند پروبریکو (Probrico)

لولای آرام بند پروبریکو (Probrico)

لولای آرام بند پروبریکو ساختار با‌ کیفیت، دوام بالا، و پیچ‌های تنظیم‌کننده برای نصب آسان دارد و مناسب چارچوب‌های تمام روکش هستند. در لولای این برند از یک سیلندر هیدرولیک قوی استفاده شده که فقط با تعویض یک لولا درب معمولی را به درب آرام بند کابینت تبدیل می‌کند. ساختار این لولا آهنی و با روکش نیکل است و به خوبی وزن بالای کابینت‌های سنگین را تحمل می‌کند.

اندازه قطر حفره این لولا ۳۵ میلی‌متر و عمق ۱۱ میلی‌متر است و با درب‌هایی به قطر ۱۴ تا ۲۲ میلی‌متر سازگار است. لولای آرام بند این برند در پک‌های ۱،۲،۴،۵،۱۰ و ۲۰ جفت موجود است.

لولای آرام بند دکوبیسیس (DecoBasics)

لولای آرام بند دکوبیسیس (DecoBasics)

این نوع لولای آرام بند برای کابینت‌های بدون چارچوب مناسب است و به‌راحتی قابل تنظیم است. پیچ تنظیم‌کننده سه بعدی این مدل لولا که در ایران، کاربرد زیادی دارد به شما کمک می‌کند تا لولا را در جهت بالا و پایین، چپ به راست و جلو به عقب تنظیم کنید. بنابراین در صورتی که حین نصب و حفره نیز مشکلی ایجاد شود می‌توانید آن را به کمک پیچ‌های تنظیم‌کننده حل کنید.

قطر حفره لولای آرام بند این برند ۳۵ میلی‌متر و عمق آن ۱۰.۵ میلی‌متر است و با نصب روی درب‌هایی با قطر ۱۴ تا ۲۰ میلی‌متر متناسب است. طراحی آنها موجب می‌شود تا ۵/۸ و یا ۳/۴ اینچ روی درب بدون چارچوب قرار گیرد. پک‌های لولای آرام بند دکوبیسیس تنوع بالایی دارند و می‌توانید به‌صورت پک ۲ عددی تا ۱۰۰ عددی آنها را تهیه کنید.

لولای آرام بند راوینته (Ravinte)

لولای آرام بند راوینته (Ravinte)

این لولای آرام بند در پک‌های ۵۰ تایی با پوشش نیم اینچی در بازار موجود است، و برای انواع کابینت با عمق پوشش‌ متنوعی متناسب است. این لولاها برای پوشش‌های نیم، ۳/۴ و یک و ۱/۴ اینچی مناسب هستند و از جنس استیل با روکش نیکل ساخته می‌شوند و در نتیجه برای نصب روی درب کابینت‌های سنگین که خیلی استفاده می‌شوند به‌کار می‌ر‌وند.

در این لولا‌ها نیز از پیچ‌های تنظیم‌کننده‌ای استفاده شده که به کمک آنها می‌توانید درب کابینت را در جهت‌های چپ به راست، جلو به عقب و بالا و پایین تنظیم کنید. این لولا برای کاپ‌هایی به قطر ۳۵ میلی‌متر و عمق ۱۱ میلی‌متر مناسب است و در پک‌های ۱۰،۲۰،۳۰،۵۰ و ۶۰ تایی عرضه می‌شود.

لولای آرام بند دکوبیسیس با پوشش کامل

لولای آرام بند دکوبیسیس با پوشش کامل

تنظیم‌کننده‌های این لولا و کیفیت ساخت بالای آن موجب می‌شود تا لولای آرام بند دکوبیسیس گزینه مناسبی برای درب کابینت با پوشش کامل باشد. این لولا‌ها مناسب کاپ‌هایی به قطر ۳۵ میلی‌متر و عمق ۱۱ میلی‌متر هستند. پس از نصب این لولا می‌توانید به کمک پیج‌های تنظیم‌کننده آن، جهت درب کابینت را به خوبی تنظیم کنید. لولای آرام بند دکوبیسیس در پک‌های متنوعی از دو تا صد عددی عرضه می‌شوند و برای تعویض لولای تعداد زیادی کابینت به‌صرفه هستند.

لولای آرام بند Kreg

لولای آرام بند Kreg

اکثر لولا‌های آرام بند با حفر یک حفره در درب کابینت نصب می‌شوند، بنابراین در کابینتی که چنین طراحی ندارد باید یک حفره برای نصب لولای آرام بند ایجاد شود. برند Kreg یک کیت برای این کار تهیه کرده و به کمک آن می‌توانید یک حفره استاندارد با قطر ۳۵ میلی‌متر و عمق ۱۱ میلی‌متر در درب کابینت ایجاد کنید. این کیت به درب کابینت متصل می‌شود و یک ابزار برش دارد تا حفره متناسبی ایجاد کنید. در واقع به کمک این ابزار یک حفره دقیق در درب کابینت حفر می‌کنید. این کیت لولای آرام بند ندارد و باید آن را جداگانه تهیه کنید و ضخامت درب کابینت نیز باید حداقل ۱۴ میلی‌متر باشد.

سوالاتی درباره نحوه نصب و تنظیم لولای آرام بند

در ادامه این مقاله به سوالاتی در زمینه نصب و تنظیم لولا آرام بند می‌پردازیم.

آیا می‌توان لولای آرام بند را روی کابینت‌های قدیمی نصب کرد؟

بله، شما می‌توانید لولای آرام بند را روی کابینت‌های قدیمی نصب کنید. برای این کار باید یک حفره به قطر ۳۵ میلی‌متر و عمق ۱۱ میلی‌متر روی درب کابینت ایجاد کنید تا لولای آرام بند قابل نصب باشد. برای این کار می‌توانید از کیت‌های برند kreg استفاده کنید.

برای هر درب کابینت چه تعداد لولای آرام بند نیاز است؟

به طور کلی، یک لولای آرام بند برای نگه‌داشتن درب کابینت کافی است. کابینت‌های سنگین‌تر ممکن است به دو لولای آرام بند برای کنترل وزن کابینت نیاز داشته باشند.

چگونه باید لولای آرام بند را نصب کنم؟

لولای آرام بند سه جهت برای تنظیم دارند و معمولا یک پیچ تنطیم‌کننده برای این کار وجود دارد.

پیچ تنظیم‌کننده افقی با توجه به اینکه پیچ را در چه جهتی بچرخانید، درب کابینت را از چپ به راست و راست به چپ حرکت می‌دهد. پیچ تنظیم‌کننده عمومی درب را در جهت بالا و پایین تنظیم می‌کند و پیچ سوم نیز درب را به چارچوب کابینت نزدیک و یا دور می‌کند.

تفاوت بین لولای آرام بند و لولای معمولی چیست؟

زمانی که از لولای آرام بند در درب کابینت استفاده می‌شود، لولا کمی قبل از اینکه درب به چارچوب کابینت نزدیک شود آن را می‌گیرد و در نتیجه درب به آرامی بسته شده و صدای زیادی تولید نمی‌شود. اما در لولای معمولی چنین امکانی وجود ندارد و درب خودبه‌خود بسته شده و صدا تولید می‌شود.

منبع: bobvila.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس