سینک یک قلو و دوقلو

سینک یک قلو یا دوقلو – کدام بهتر است؟

برای بسیاری از کسانی که خانه خود را بازسازی می‌کنند و یا برای طراحان داخلی، این مسئله که یک آشپزخانه باید سینک ظرفشویی یک قلو داشته باشد یا سینک دوقلو، سوال برانگیز است. این سوال شاید از زمانی که استفاده از ماشین‌های ظرفشویی بیشتر رواج پیدا کرد، اهمیت بیشتری پیدا کرد. داشتن یک سینک دوقلو بریا شستن ظروف با دست بسیار کاربردی و مفید بود اما آیا با گسترش استفاده مردم از ماشین ظرفشویی، باز هم به آن نیاز است؟

سینک یه قلو یا دو قلو

شاید با طرح این سوال، به نظر برسد که استفاده از سینک‌های دوقلو به مرور کم‌رنگ می‌شود. اما مسئله اصلی اینجاست که انتخاب یک سینک برای آشپزخانه، به عوامل مهمی از جمله میزان فضای آشپزخانه، تعداد کسانی که از آشپزخانه استفاده می‌کنند، شیوه شستن ظروف و … بستگی دارد. در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس سعی می‌کنیم تا با بررسی مزایا و معایب سینک‌های تک‌قلو و دوقلو، در مورد آنچه که باید در زمان انتخاب سینک در نظر بگیریم، توضیح دهیم. این نکات در طراحی آشپزخانه شما می‌تواند مفید باشد.

سینک ظرفشویی تک کاسه‌ای (تک‌ قلو)

سینک‌ تک‌قلو، تنها دارای یک کاسه است و هیچ بخش جداکننده‌ای در آن وجود ندارد. این نوع سینک‌ها معمولاً بزرگ هستند. بسیاری از طراحان داخلی می‌گویند که امروزه استفاده از سینک‌های تک کاسه‌ای بسیار بیشتر شده و مشتریان آن‌ها، داشتن یک سینک بزرگ را به سینک دوقلو ترجیح می‌دهند.

سینک ظرفشویی تک کاسه‌ای (تک‌قلو)

مزایای سینک‌های تک‌قلو چیست؟

استفاده از سینک‌های ظرفشویی تک‌کاسه یا همان سینک‌های تک قلو، مزایایی دارد که عبارت است از:

  • اغلب فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

این مزیت به‌ویژه برای آشپزخانه‌هایی که فضای پیشخوان آن‌ها محدود است، بسیار بیشتر به چشم می‌آید. به همین دلیل است که در اکثر آشپزخانه‌های کوچک، می‌بینیم که از یک سینک تک کاسه استفاده شده است.

  • برای شستن قابلمه‌ها و ظروف بزرگ، جادارتر هستند.

علاوه بر کمبود فضا، دلیل اینکه این روزها استفاده از سینک‌های تک کاسه‌ای بیشتر رایج است، نیاز به یک سینک با ابعاد بزرگتر است که برای ظروف بزرگ‌تر، بهتر است. مطمئناً، شستن آسان ظروف برای هر آشپزی بسیار مهم است.

همچنین حتی اگر عادت به شستن ظروف در طول آشپزی خود ندارید، یک سینک بزرگ با عمق بیشتر می‌تواند به شما برای گذاشتن قابلمه‌ها و ظروف کثیف است. به این ترتیب دیگر لازم نیز ظروف کثیف را در جاهای مختلف آشپزخانه بگذارید و فضای آن مرتب‌تر به نظر می‌رسد.

سینک یک قلو

معایب سینک تک کاسه‌ای چیست؟

علاوه بر مزایا، یک سینک ظرفشویی تک‌قلو در آشپزخانه معایبی نیز دارد که عبارت است از:

  • فضای کافی در آن وجود ندارد.

اگر یک سینک تک کاسه دارید، نمی‌توانید همراه دیگران ظروف کثیف خود را بشوئید زیرا فضای کافی برای کار کردن دو نفر همزمان وجود ندارد. حتی اگر یک نفر مشغول شستن ظروف باشد، شما نمی‌توانید برای برداشتن یک لیوان آب، شستن دست و … جلوی ظرفشویی بروید. علاوه بر تمام این‌ها، شستن همه ظروف و آبکشی یا قرار دادن همه آن‌ها در یک سینک یک کاسه، بسیار سخت‌تر از سینک‌های دوقلو است.

  • ریختن زباله‌های غذا داخل سینک ممکن نیست.

یکی دیگر از اشکالات سینک‌های تک کاسه این است که وقتی سینک شما پر از آب یا ظروف کثیف باشد، محلی که برای ریختن زباله‌های غذا در نظر گرفته شده، در دسترس نیست.

معایب سینک تک کاسه‌ای

سینک ظرفشویی دو کاسه (دوقلو)

سینک‌های ظرفشویی دوکاسه‌ای یا دوقلو، از دو بخش مجزا تشکیل شده‌اند که روی یک صفحه واحد قرار گرفته‌اند. معمولاً اندازه دو بخش مجزای سینک‌ها یکسان است اما می‌توان سینک‌های دوقلو را در اندازه و ابعاد مختلف نیز یافت.

داشتن یک سینک یک قلو که یکی از کاسه‌های آن نسبت به دیگری کوچکتر است، فضای کمتری را اشغال می‌کند. گاهی کاسه کوچکتر، عمق کمتری هم دارد. ریس ویلیامز، که یکی از طراحان اصلی مجموعه معروف “Cherin’s Appliance” در سانفرانسیسکو است، معتقد است که اندازه مناسب برای کاسه اصلی سینک باید 54 سانتی‌متر و برای کاسه کوچکتر، باید 38 سانتی‌متر باشد.

مزایای سینک ظرفشویی دوقلو چیست؟

داشتن دو بخش مجزا در سینک، برای آشپزخانه بسیار مفید است. از جمله مزایای اصلی استفاده ازسینک‌های ظرفشویی دو کاسه عبارت است از:

سینک ظرفشویی دوقلو

  • برای شستن ظروف با دست ایده‌آل است.

اگر ترجیح می‌دهید ظروف کثیف خود را با دست بشویید، و یا ماشین ظرفشویی ندارید، استفاده از یک سینک دوقلو برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. البته امروزه در بسیاری خانه‌ها، سینک‌های دو کاسه‌ای معمولاً به این روش استفاده نمی‌شوند و جای خود را به ماشین‌های داده‌اند. در هر حال، حتی با وجود ماشین‌های ظرفشویی نیز ممکن است شما به یک سینک دو کاسه برای شستن برخی ظروف نیاز داشته باشید.

  • برای جدا کردن ظروف کثیف شده حین آشپزی مفید است.

زمانی که آشپزی می‌کنید، ظروف بسیاری کثیف می‌شود. با داشتن یک سینک دو کاسه، می‌توانید از یکی از محفظه‌ها برای قرار دادن این ظروف و از محفظه دیگر برای شست سبزیجات، آبکش کردن برنج و … استفاده کنید.

  • دفع زباله در دسترس است.

زمانی که سینک اصلی پر از آب یا ظروف شسته نشده باشد، سینک دیگر برای ریختن زباله‌ها حین آشپزی قابل دسترسی است.

*عکس 5

معایب سینک ظرفشویی دو قلو چیست؟

سینک‌های دوقلو علاوه‌بر مزایای متعددی که دارد، معایبی هم دارد که عبارت است از:

  • اندازه بزرگ سینک ممکن است درست و پاگیر باشد.

یک نقطه ضعف اساسی درمورد سینک‌های دوقلو، میزان فضایی است که روی پیشخوان اشغال می‌کنند. بسته به ابعاد سینک ظرفشویی که نصب می‌کنید، ممکن است به اندازه 1 متر یا حتی بیشتر از پیشخوان شما را اشغال کند. این ابعاد ممکن است در یک آشپزخانه کوچک، بسیار دست و پاگیر باشد. برای برخی آشپزخانه‌های حرفه‌ای‌تر که نمی‌خواهید سینک تک کاسه را در آن بردارید، می‌توانید سینک دوم را در جای دیگری مانند میز جزیره نصب کنید.

  • فضای کمتری برای شستن وسایل بزرگتر دارد.

یکی دیگر از معایب سینک‌های ظرفشویی دوقلو، این است که معمولاً ابعاد هر کاسه، به نسبت یک سینک یک‌قلو کوچکتر است. اندازه این کاسه‌ها برای شستن ظروف بزرگتر مناسب نیست.

معایب سینک ظرفشویی دو قلو

مقایسه قیمت سینک ظرفشویی تک کاسه و دوقلو

قیمت یک سینک ظرفشویی تک کاسه نسبت به سینک دوقلو می‌تواند ارزانتر باشد. البته این به نوع سینکی که انتخاب می‌کنید هک بستگی دارد. به طور کلی، نصب یک سینک دوقلو نیز به دلیل لوله‌کشی متفاوت، می‌تواند هزینه بیشتری داشته باشد.

آیا می‌توان سینک تک کاسه را با سینک دوقلو تعویض کرد؟

بدیهی است که پاسخ به این سوال به فضای موجود در پیشخوان و همچنین به کابینت و نوع جنس پیشخوان بستگی دارد. احتمالاً برای جایگزین کردن سینک دوقلو، باید برش روی کابینت را بزرگ کنید تا بتوانید سینک جدید را در آن جای دهید. معمولاً اگر میز پیشخوان شما سنگی باشد، تغییر ابعاد مورد نیاز برای سینک دوقلو سخت‌تر خواهد بود.

سخن نهایی

آشپزخانه، قلب خانه است و استفاده از بهترین وسایل و تجهیزات برای آن، بسیار مهم است. سینک ظرفشویی نیز در آشپزخانه یکی از بخش‌های بسیار مهمی است که علاوه بر شستن ظروف، می‌توان از آن برای شستن سبزیجات، میوه و … استفاده کرد و برای این کار، از لوازم و تجهیزات سینک هم کمک گرفت؛ به همین دلیل است که انتخاب نوع آن بسیار اهمیت دارد. دو نوع سینک یک قلو و دوقلو برای نصب در آشپزخانه وجود دارد که در این مطلب سعی کردیم تا با بررسی انواع سینک ظرفشویی و مزایا و معایب آن، به شما در انتخاب یکی از اصلی‌ترین لوازم آشپزخانه‌تان کمک کنیم/

منبع: remodelista.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس