گاز رومیزی روکار و توکار

معایب و مزایای گاز رومیزی روکار و توکار – کدام را بخریم؟

اجاق گاز قلب آشپزخانه شماست و باید بهترین نوع آن را در آشپزخانه استفاده کرد. شما واقعاً مجبور نیستید چندین گزینه برای اجاق گاز کلاسیک و رومیزی را بررسی کنید. اگر در حال برنامه‌ریزی برای تکمیل لوازم آشپزخانه جدید خود یا بازسازی دکوراسیون آشپزخانه قدیمی خود هستید، بین گاز رومیزی روکار و توکار یکی را انتخاب کنید.

در حالی که یک گاز رومیزی روکار قابل حمل است و در بیشتر مکان‌هان می‌توان از آن استفاده کرد، یک گاز رومیزی توکار برای همیشه با پیچ به میز آشپزخانه ثابت شده است. قبل از انتخاب اجاق گاز رومیزی، ضروری است که سهولت استفاده، کارایی و نگهداری مورد نیاز برای گاز رومیزی روکار و توکار را بررسی کنید. در این مقاله از فروشگاه زیبا هاوس، مزایا و معایب کلیدی هر دو نوع گاز رومیری آمده است که به شما در تصمیم‌گیری کمک خواهد کرد.

معایب و مزایای گاز رومیزی روکار

هر نوع گاز رومیزی دارای مزایای و معایب خاص خود هستند که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. گاز رومیزی روکار هم دارای ویژگی‌ مثبت و منفی خود است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

معایب و مزایای گاز رومیزی روکار

نصب آسانی دارد.

گاز رومیزی روکار را می‌توان به راحتی نصب کرد؛ زیرا فقط به یک اتصال گاز متصل شود تا از آن استفاده کرد. همچنین این اجاق گاز، قابل حمل است و به راحتی می‌توان آن را در هر زمان تعویض کرد یا به مکان دیگری منتقل کرد.

معایب و مزایای گاز رومیزی روکار

به‌آسانی تمیز می‌شود.

بزرگ‌ترین مزیت گاز رومیزی روکار این است که تعمیر و نگهداری پایینی دارد و به راحتی تمیز می‌شود. دستگاه روی پایه‌های محکمی قرار دارد و در صورت ریختن مواد غذایی می‌توان به راحتی اجاق گاز را بلند و پیشخوان را تمیز کرد.

معایب و مزایای گاز رومیزی روکار

قیمت کمتری دارد.

گاز رومیزی روکار قیمت مناسبی دارند و در صورت خرابی، قطعات یدکی آن به راحتی در دسترس است. اکثراً این نوع گاز رومیزی از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود و در طرح‌هایی با یک تا پنج شعله به بازار عرضه می‌شود.

اندازه بزرگ‌تری دارند.

از آنجایی که گاز رومیزی روکار حداقل 4 اینچ بالاتر از پیشخوان قرار دارد و خط لوله گاز نیز قابل مشاهده است، ممکن است در آشپزخانه‌های کوچک، بزرگ به نظر برسد.

معایب و مزایای گاز رومیزی توکار

در مقابل گاز رومیزی روکار، نوع توکار قرار می‌گیرد. این نوع گاز رومیزی نیز دارای معایب و مزایای خود است که به‌صورت مختصر به اشاره کرده‌ایم.

معایب و مزایای گاز رومیزی توکار

ظاهری یکپارچه با آشپزخانه دارد.

یک اجاق گاز توکار شیک به نظر می‌رسد؛ زیرا به صورت دقیق تراز شده و در همان ارتفاع کابینت آشپزخانه قرار دارد. لوله‌های گاز و سیم‌های برق مخفی شده و ظاهری مدرن به آشپزخانه می‌بخشد. گاز رومیزی توکار عمدتاً در دو جنس استیل ضد زنگ و شیشه یا سرامیک در دسترس هستند که شعله‌ها بر روی سطح صافی نصب می‌شوند.

نصب یک گاز رومیزی توکار نمی‌تواند اقدام بعد از نصب کابینت آشپزخانه باشد؛ زیرا صفحه پیشخوان باید با توجه به اندازه خاص اجاق گاز بریده شود. توجه داشته باشید که برش باید قبل از ساخت و نصب کابینت آشپزخانه انجام شود.

ظاهری یکپارچه با آشپزخانه دارد.

ویژگی‌های اضافه و بیشتری دارد.

گاز رومیزی توکار در دو نوع گازی و برقی موجود است که در مقاله انواع گاز رومیزی، به آن پرداختیم. همچنین، این اجاق‌ها دارای ویژگی‌های اضافی مانند سیستم‌های هشدار و تایمر هستند که می‌توانند برای جلوگیری از پختن بیش از حد و سوختن غذا برنامه‌ریزی شوند.

شدت شعله کمی دارد.

از آنجایی که گازهای رومیزی توکار معمولاً مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته می‌شوند، شدت شعله آنها کم است. برخی از برندها شعله‌های دو حلقه‌ای را معرفی کرده‌اند که شدت شعله بالایی دارند و بیشتر برای آشپزی‌های خاص مناسب هستند.

شدت شعله کمی دارد.

قیمت بالاتری دارد.

گاز رومیزی روکار و توکار قیمت‌های متفاوتی نسبت به هم دارند. گاز رومیزی توکار نسبتاً گران‌تر از اجاق‌های روکار هستند. این نوع گاز بسته به تعداد شعله‌ها (معمولاً بین دو تا شش، برخی بزرگ و برخی کوچک) در اندازه‌های مختلف موجود هستند.

هنگام استفاده و تمیز کردن به مراقبت نیاز دارد.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد استفاده از گاز رومیزی توکار وجود دارد، این است که باید از ورود آب یا هر نوع مایع به داخل مشعل‌ها جلوگیری کرد؛ زیرا ممکن است باعث آسیب ببینند. در چنین شرایطی برای تعمیر آن نیاز به کمک افراد حرفه‌ای خواهد بود.

تمیز کردن معمولی باید شامل پاک کردن اجاق گاز با یک پارچه یا اسفنج مرطوب باشد تا تمام لکه‌ها پاک شود و سپس با یک دستمال خشک شود. برای تمیز کردن عمیق‌تر از محلول آب صابون یا پاک‌کننده شیشه استفاده کنید. برای تمیز کردن گاز رومیزی توکار از پاک کننده‌های سخت استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است به سطح شیشه یا فلز آسیب برساند.

معایب و مزایای گاز رومیزی توکار

نصب و راه‌اندازی پیچیده‌ای دارد.

گاز رومیزی توکار فرآیند نصب پیچیده‌ای دارد. شما باید توجه داشته باشید که تعمیر یا تعویض اجاق گاز می‌تواند بسیار پرهزینه باشد؛ زیرا ممکن است به کابینت موجود آسیب برساند. کودکان را مخصوصاً هنگام آشپزی از گاز رومیزی توکار دور نگه دارید؛ زیرا در این نوع گاز رومیزی دستگیره‌ها به راحتی در دسترس کودکان هستند، در حالی که گاز رومیزی روکاز نسبتاً غیر قابل دسترس هستند؛ زیرا بالاتر هستند و برای ایمنی بیشتر می‌توان آنها را به سمت عقب حرکت داد.

اگر بخواهیم به معایب دیگر گاز رومیزی توکار به صورت موردی اشاره کنیم می‌توانیم به دو مورد زیر را اشاره کرد:

  • یکی از معایب اجاق گاز توکار این است که اگر آب وارد شعله شود، ممکن است از کار بیفتد و باید توسط متخصص، تعمیر شود.
  • سطح آن صاف است، بنابراین ریختن مایعات می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند، جوشیدن شیر یا چای به راحتی از قابلمه سرریز شود و روی کابینت ها و زمین بریزد.

آیا گاز رومیزی توکار برای آشپزخانه شما مناسب است؟

بعد از اینکه به مزایا و معایب گاز رومیزی روکار و توکار را شناختیم. حال می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا گاز رومیزی توکار برای آشپزخانه شما مناسب است؟ اگر می‌خواهید به جواب سوال خود برسید، پس تا آخر مقاله را مطالعه کنید.

با این حال، در سال‌های اخیر، گازهای رومیزی توکار به دلیل ظاهر شیک‌شان، به یکی از لوازم محبوب در آشپزخانه‌ها تبدیل شده‌اند. اما قبل از خرید یک اجاق گاز توکار، ضروری است که مزایا و معایب آن را بسنجید و بدانید که آیا با سبک آشپزی شما مطابقت دارد یا خیر.

این بخش به سوالات شما در مورد گاز رومیزی توکار پاسخ می‌دهد تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید اما بد نیست مقاله راهنمای خرید گاز رومیزی را هم مطالعه کنید.

گاز رومیزی توکار

گاز رومیزی توکار چیست؟

گاز رومیزی توکار یک اجاق گاز دائمی است که هم سطح با میز آشپزخانه است. این گاز با ایجاد یک برش در داخل میز آشپزخانه قرار گرفته و با این کار ثابت خواهد شد. علاوه بر این، لوله‌های گاز و سیم‌های برق پنهان شده‌اند تا ظاهری بدون بی‌نظمی به آشپزخانه ببخشند.

گاز رومیزی توکار چیست؟

چرا گاز رومیزی توکار اینقدر محبوب شده است؟

این نوع گاز رومیزی به طور فزاینده‌ای راه خود را به آشپزخانه‌های مدرن و امروزی باز کرده است؛ زیرا با سطح میز آشپزخانه ادغام می‌شوند تا ظاهری تمیز و بدون درز به آشپزخانه ببخشند. همچنین در مقایسه با گاز رومیزی روکار، اندازه کوچکتری دارد و برای آشپزخانه‌های جمع‌وجور ایده‌آل خواهد بود.

چرا گاز رومیزی توکار اینقدر محبوب شده است؟

چگونه گاز رومیزی توکار را نصب کنیم؟

یک گاز رومیزی توکار را می‌توان در داخل سنگ (مانند گرانیت یا کوارتز) یا میز سطح نصب کرد. برای نصب گاز توکار، ضروری است که بخشی از میز را طبق مشخصات سازنده برش دهید. برای این کار باید از شخص خبره کمک بگیرید.

پس از نصب، اطمینان حاصل کنید که موقعیت هود دقیقاً با اجاق گاز مطابقت دارد به طوری که دقیقاً بالای آن باشد. البته باید در نظر داشته باشید موقعیت نصب را تعیین کنید و مدل اجاق گاز را در مرحله برنامه‌ریزی آشپزخانه انتخاب کنید تا برش میز قبل از ساخت و نصب کابینت آشپزخانه کامل شود.

گاز رومیزی توکار چند نوع دارد؟

گاز رومیزی توکار در جنس‌های استیل  ضد زنگ و شیشه سرامیک با شعله‌هایی که در بالای آن قرار دارند، وجود دارد. باید توجه داشته باشید که نوع استیل ضد زنگ در مقایسه با اجاق‌های شیشه‌ای مقرون به‌صرفه‌تر هستند. هر دو این جنس‌ها در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف با سه تا پنج مشعل موجود هستند.

شعله‌ها به صورت مشعل‌های اروپایی (شدت حرارت کم) یا MFC (کنترل چند شعله) شعله‌های برنجی با شعله‌های دو حلقه یا سه حلقه‌ای موجود هستند. شعله‌های برنجی شدت حرارت بالایی دارند و برای سبک آشپزی که به شدت شعله زیاد نیاز دارد، بسیار مناسب خواهد بود.

برخی از گازهای رومیزی توکار دارای اشتعال خودکار هستند، جایی که شعله‌ها از طریق برق با چرخاندن دستگیره‌ها مشتعل می‌شوند. اما در صورت قطع برق می‌توان این شعله را با چوب کبریت یا فندک روشن کرد.

گاز رومیزی توکار چند نوع دارد؟

چگونه اجاق گاز توکار را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن گاز رومیزی توکار توصیه می‌شود فقط به دنبال مواد پاک‌کننده خنثی باشید و از برس‌های خشن که ممکن است سطح را خراش دهد، خودداری کنید. هرگز اجاق گاز را با آب نشویید تا از آسیب‌های ناشی از ریختن آب یا هر نوع مایعی به شعله‌ها جلوگیری کنید.

در اکثر اجاق گازهای توکار، واشرهای لاستیکی در اطراف دستگیره‌ها تعبیه شده است تا در حین تمیز کردن، آب به داخل اجاق گاز نفوذ نکند. به یاد داشته باشید ضروری است که گاز رومیزی توکار را به صورت دوره‌ای باز کرده و به صورت حرفه‌ای تمیز کنید.

سخن پایانی

در این مقاله ابتدا مزایا و معایب گاز رومیزی روکار و توکار اشاره شد. هر کدام از این اجاق گازها دارای معایب و مزایای خاص خود هستند که در زمان خرید باید آن‌ها در نظر داشته باشید. در ادامه به سوالات مهم در مورد گاز رومیزی توکار پرداخته شد. البته در نهایت تصمیم گیرنده نهایی خود شما هستید که از بین گاز رومیزی روکار و توکار، یکی را انتخاب کنید.

منابع: houzz.in 2 | houzz.in 1

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس