انواع اکسسوری کابینت

15 اکسسوری پرکابرد آشپزخانه

انواع اکسسوری کابینت – 15 اکسسوری محبوب و پرکابرد آشپزخانه

چه بخواهید کل کابینت‌های فعلی آشپزخانه خود را تعویض کنید و چه بخواهید در آن تغییراتی به وجود بیاورید، استفاده از فضا به صورت بهینه با استفاده از کابینت‌هایی مرتب و منظم، احتمالاً یکی از اهداف شما خواهد بود. در صورت بازسانی آشپزخانه فعلی، به حداکثر رساندن فضای ذخیره‌سازی کابینت‌های موجود آشپزخانه با افزودن اکسسوری‌ها و لوازم جانبی مختلف باید یکی از اقدامات اصلی شما باشد. سهولت استفاده از بخش‌های مختلف آشپزخانه و عدم نیاز به حرکت زیاد در این فضا به منظور تسهیل امر پخت و پز از دیگر اهداف تغییر یا تعویض محیط آشپزخانه با انواع اکسسوری کابینت است. در ادامه، به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع اکسسوری کابینت می‌پردازیم تا در صورتی که تصمیم به ایجاد تغییرات در آشپزخانه خود دارید، در سفارشات خود این موارد را هم لحاظ کنید، پس تا انتهای این مقاله با فروشگاه زیباهاوس همراه باشید.

انواع اکسسوری کابینت را بشناسید.

انواع اکسسوری کابینت از نظر شکل و کاربرد آن‌ها، به انواع مختلف طبقه‌بندی می‌شوند:

کابینت سوپرمارکتی ریلی

این نوع از اکسسوری آشپزخانه، امروزه یکی از پرکاربردترین انواع اکسسوری کابینت است و اغلب برای ذخیره‌سازی و ارگانایز کردن ظروف ادویه، حبوبات، غذاهای خشک مانند ماکارونی و …به کار می‌رود.

کابینت سوپرمارکتی ریلی

اکسسوری سوپر مارکتی ریلی هم انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

  • اکسسوری سوپرمارکتی مخصوص سر آشپز: غالباً دارای چندین طبقه است که قابلیت چرخش دارند و به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی به محتوای آن‌ها دست پیدا کنید.

اکسسوری سوپرمارکتی مخصوص سر آشپز

  • اکسسوری کابینت دیواری: نه تنها دارای چندین طبقه است، بلکه درب‌های این نوع کابینت هم دارای طبقه است. این نوع از کابینت‌ها، متداول‌ترین اکسسوری آشپزخانه هستند و محلی مناسب برای قرار دادن لوازم و مواد غذایی فاسد نشدنی محسوب می‌شوند.

اکسسوری کابینت دیواری

  • اکسسوری سوپرمارکتی ریلی: کاملاً مناسب قرار دادن مواد غذایی است که در یخچال ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند و قابلیت دسترسی بالایی هم دارد.

 

اکسسوری سوپرمارکتی ریلی

پله ریلی کابینت

معمولاً کابینت‌های دیواری فضای مناسب و بزرگی برای چیدمان هستند ولی چون در ارتفاع قرار می‌گیرند، در اغلب موارد نمی‌توانند کاملاً جلوی چشم باشند و دسترسی به آن‌ها هم دشوار است. با نصب یکی از انواع اکسسوری آشپزخانه تحت عنوان پله ریلی کابینت، به راحتی می‌توانید به طبقات بالای کابینت‌ها دسترسی داشته باشید و از آن مانند یک چهارپایه استفاده کنید.

 

پله ریلی کابینت

کابینت ریلی مخصوص ادویه‌جات

این اکسسوری شباهت زیادی به کابینت ریلی زمینی دارد ولی ابعاد آن کوچک‌تر است و جای کمتری می‌گیرد. نصب این کابینت‌های باریک و ریلی که عمدتاً برای ذخیره ادویه‌جات کاربرد دارد، در هر آشپزخانه‌ای ضروری است. داشتن یک کابینت ریلی باریک در نزدیک گاز خوراک‌پزی به شما این فرصت را می‌دهد تا تنها با یک حرکت به انواع ادویه‌جات، روغن، بطری سرکه و سایر مواد لازم برای آشپزی دسترسی پیدا کنید.

 

کابینت ریلی مخصوص ادویه‌جات

این اکسسوری در واقع یک راه حل عملی برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه و کابینت‌ها است. در بهترین حالت باید در آشپزخانه دو عدد از این اکسسوری‌ها داشت و هر کدام یک سمت گاز خوراک‌پزی قرار بگیرند. امروزه در مدرن ترین طراحی‌های آشپزخانه از این مدل اکسسوری استفاده می‌شود.

کابینت مخصوص وسایل برقی (میکسر)

امروزه استفاده از فضای مخصوص برای قرار دادن وسایل برقی آشپزخانه هم چون میکسر بسیار رایج است. به دلیل اینکه اکثر افراد در هنگام جا دادن وسایل برقی، به دلیل ابعاد نامتناسب آن، با مشکل مواجه می‌شوند، روز به روز از کابینت‌های مخصوص وسایل برقی بیشتر استقبال می‌شود.

 

کابینت مخصوص وسایل برقی (میکسر)

در صورتی که در آشپزخانه خود، کابینت مخصوص لوازم برقی نداشته باشید، مجبورید این لوازم را در کابینت‌های دیگری جای دهید و برای هر بار استفاده، آن‌ها را جا به جا کنید که البته به دلیل وزن و ابعاد زیادی که دارند، این کار، آسان نیست. به همین دلیل استفاده از اکسسوری کابینت مخصوص لوازم برقی با توجه به ساختاری که دارد، یک راهکار عالی است.

کابینت ریلی زمینی

اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است ولی دوست دارید همه چیز در آن مرتب و منظم چیده شود، ایده استفاده از کابینت‌های ریلی زمینی بسیار به شما کمک خواهد کرد. این نوع کابینت در واقع نوعی از اکسسوری سوپرمارکتی کوچک هستند که ارتفاع کمی دارند ولی می‌توانند دسترسی خوبی به شما بدهند.

 

کابینت ریلی زمینی

کابینت آشپزخانه کشویی

این کابینت‌ها یکی دیگر از انواع اکسسوری آشپزخانه هستند که محل مناسبی برای قرار دادن قاشق و چنگال، لیوان و فنجان، قابلمه، ظروف پخت و پز و .. محسوب می‌شود. از آن جایی که این لوازم استفاده زیادی در آشپزخانه دارند، کابینت‌های کشویی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

 

کابینت آشپزخانه کشویی

کابینت با قفسه‌های چرخان

بسیار پیش می‌آید که دسترسی به لوازمی که در کابینت‌هایی که در گوشه‌های آشپزخانه نصب می‌شوند، بسیار دشوار شود و حتی گاهی فراموش کنیم که در این دسته از کابینت‌ها چه اقلامی قرار دارند ولی استفاده از قفسه‌های چرخان برای کابینت‌های گوشه می‌تواند مشکل دسترسی را به‌طور کامل برطرف کند. معمولاً برای کابینت‌های دیواری، قفسه‌های چرخان فلزی لبه‌دار کار می‌شود تا در حین چرخش، اقلامی که در آن قرار داده شده‌اند، به بیرون پرتاب نشوند.

 

کابینت با قفسه‌های چرخان

کابینت‌های گوشه آشپزخانه یا مجیک کرنر

در اکثر موارد کابینت‌هایی که در گوشه‌های آشپزخانه نصب می‌شوند کارایی چندانی ندارند چرا که دسترسی به آن‌ها مشکل است؛ خوشبختانه امروزه با استفاده از انواع اکسسوری کابینت می‌توان از فضاهایی که عملاً در گوشه‌های آشپزخانه بلااستفاده هستند، به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

 

کابینت‌های گوشه آشپزخانه یا مجیک کرنر

 

برخی از اکسسوری‌های محبوب برای گوشه‌های آشپزخانه عبارتند از قفسه کابینت لولایی مخصوص گوشه که این مدل از قفسه‌های کابینت اندازه و طراحی متناسبی با کابینت گوشه آشپزخانه دارند و به دلیل لولاهای مخصوصی که دارند، به راحتی می‌توان آن‌ها را به بیرون کشید. از دیگر کابینت‌های مخصوص گوشه آشپزخانه می‌توان به اکسسوری قفسه‌های چرخشی و … اشاره کرد.

کابینت‌های گوشه آشپزخانه یا مجیک کرنر

کابینت مخصوص دستمال آشپزخانه

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که نمی‌دانیم دستمال‌های آشپزخانه را کجا قرار دهیم و همین موضوع خیلی راحت می‌تواند ظاهر آشپزخانه را نامرتب و نازیبا کند. از طرفی نمی‌توان در آشپزخانه از دستمال استفاده نکرد؛ به همین دلیل در طراحی‌های جدید آشپزخانه یکی از انواع اکسسوری‌ها، کابینت‌هایی هستند که محل مناسبی برای قرار دادن و آویزان کردن دستمال‌های آشپزخانه دارند.

 

کابینت مخصوص دستمال آشپزخانه

کابینت سطل زباله

کابینت‌های سطل زباله معمولاً دو جایگاه دارند که یکی از آن‌ها مخصوص زباله‌های تر و دیگری مخصوص زباله‌های بازیافتی است. کابینت‌های سطل زباله محبوبیت و رواج بسیاری دارند و امروزه تقریباً در تماتم طراحی‌ها می‌توان آن‌ها را دید.

 

کابینت سطل زباله

محفظه‌های باز در طراحی کابینت

در کابینت‌ها معمولاً فضاهای بازی وجود دارد که مخصوص قرار دادن بطری، بشقاب، یا حتی میوه و .. هستند. معمولاً این فضاها به دلیل جلوه زیبایی که به طراحی کابینت می‌دهند و همین‌طور سهولت دسترسی، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

محفظه‌های باز در طراحی کابینت

اکسسوری جداکننده در کابینت

جداکننده‌ها یکی از پرکاربردترین انواع اکسسوری کابینت هستند که بیشتر برای این مورد استفاده قرار می‌گیرند که انواع سینی و درب‌های قابلمه را به‌طور مرتب و ایستاده در آن‌ها قرار داده شود. در گذشته از این اکسسوری‌ها در کابینت‌های دیواری و در قسمت بالای گاز آشپزخانه استفاده می‌شد.

 

اکسسوری جداکننده در کابینت

اکسسوری کشویی مخصوص چاقو

همان‌طور که برای بطری‌ها و بشقاب‌ها در برخی کابینت‌ها فضایی مجزا تدارک دیده می‌شود، می‌توان برای جایگذاری ایمن و راحت چاقوها هم از اکسسوری کشویی مخصوص چاقو استفاده کرد.

در این اکسسوری تقسیم‌بندی در سایزهای مختلف انجام شده است و حتی برخی از این نوع از کابینت‌ها یک تخته آشپزخانه قابل جا به جایی هم دارند.

 

اکسسوری کشویی مخصوص چاقو

اکسسوری کابینت زیر سینک آشپزخانه

معمولاً همه افراد مواد شوینده و تمیزکننده را در کابینت زیر سینک آشپزخانه قرار می‌دهند و از این رو اکسسوری کابینت زیر سینک بسیار پرطرفدار است. این اکسسوری معمولاً فلزی و ریلی است و جای مناسبی برای این است که مواد شوینده و وسایل نظافت به گونه‌ای مرتب و منظم در آن جا چیده شود.

 

اکسسوری کابینت زیر سینک آشپزخانه

اکسسوری نظم‌دهنده قاشق و چنگال

این اکسسوری که به صورت کشوی ریلی نصب می‌شود، محل قرار دادن انواع قاشق، چنگال، کارد، کفگیر و ملاقه و دیگر وسایل را به شکلی منظم و دسته‌بندی شده دارد.

 

اکسسوری نظم‌دهنده قاشق و چنگال

سخن پایانی

انواع اکسسوری کابینت به منظور تسهیل دسترسی به فضای داخل کابینت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابینت‌هایی که به صورت سوپر مارکتی به منظور ذخیره‌سازی اقلام فاسد نشدنی در آشپزخانه نصب می‌شوند، کابینت‌های گوشه، کابینت‌های ریلی و همینطور کابینت‌های کشویی، کابینت پله‌ای، کابینت سطل زباله و … همه و همه به منظور بهینه‌سازی فضای آشپزی در طراحی مدرن آشپزخانه لحاظ می‌شوند. به کمک یک طراحی درست و اصولی نه تنها می‌توان فضای آشپزخانه را به محیطی مطمئن و مناسب برای قرار دادن ظروف و مواد غذایی تبدیل کرد، بلکه در این صورت، با سهولت بیشتری می‌توان به آشپزی و تهیه غذاهای خوشمزه پرداخت.

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس