تمیز کردن شیرآلات سینک

روش تمیز کردن شیرآلات و لوازم سینک آشپزخانه

تمیز کردن شیرآلات سینک آشپزخانه یکی از کارهای ضروری در هر آشپزخانه است. آیا تاکنون هنگامی که از کنار سینک ظرفشویی رد شدید بوی بدی را حس کرده‌اید؟ در این صورت باید سینک و شیرآلات را مجددا تمیز کنید. در ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنی زیبا هاوس، روش‌هایی برای تمیز کردن شیرآلات و سینک آشپزخانه مطرح می‌کنیم.

هر چند وقت یکبار باید سینک آشپزخانه را تمیز کنید؟

سینک آشپزخانه یکی از کثیف‌ترین محل‌ها از نظر وجود باکتری و … در آشپزخانه است. زیرا رطوبت، گرد و غبار، ذرات غذا، و نقاطی که به راحتی قابل دسترس نیستند سینک را به محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها تبدیل می‌کنند.

اگرچه اکثر افراد به دلیل جریان آب و مایع ظرفشویی در سینک تمیز کردن آن را نادیده می‌گیرند. شما باید هر هفته شیرآلات، لوازم و خود سینک را تمیز کنید، اما به‌صورت روزانه نیز باید تمیز‌کاری جزئی انجام دهید تا از رشد باکتری‌ها و آلودگی جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزش تمیز کردن سینک آشپزخانه را بخوانید.

نحوه تمیز کردن شیرآلات سینک

برای تمیز کردن سینک می‌توانید از صابون مایع و آب داغ و یک پارچه یا اسفنج نرم استفاده کنید. اما اگر لکه‌های زیادی روی سینک باشد باید از مواد قوی‌تری برای پاک کردن آنها استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با پاک‌کننده‌های طبیعی و سازگار با محیط زیست مانند جوش شیرین و سرکه، شیرآلات خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن سینک به مایع ظرفشویی و آب، اسفنج نرم، جوش شیرین، سرکه سفید، هیدروژن پراکسید، تکه‌های یخ نیاز دارید.

مرحله ۱: خالی کردن سینک

سینک ظرفشویی را خالی و آن را آبکشی کنید.

نحوه تمیز کردن شیرآلات سینک

مرحله ۲: لگن سینک را تمیز کنید.

بهترین روش برای تمیز کردن سینک مایع ظرفشویی و آب است. مایع ظرفشویی برای هر نوع سینکی قابل استفاده است و آن را از بین نمی‌برد. لگن سینک را با اسفنج و مایع ظرفشویی به آرامی تمیز کنید تا لکه‌ها از بین بروند.

مرحله ۳: شیرآلات را بشویید.

معمولا شیرآلات با اسفنج و مایع ظرفشویی تمیز شده و ظاهری مشابه روز اول پیدا می‌کنند.

برای تمیز کردن نقاطی که به راحتی در دسترس نیستند مانند گوشه و کنار شیرآلات می‌توانید از مسواک و مایع استفاده کنید. همچنین برای از بین بردن لکه‌ها روی فولاد ضد زنگ، محلول سرکه سفید و آب را روی سینک و شیرآلات اسپری کنید.

پس از تمیز کردن شیرآلات و سینک، روی شیرآلات را به مدت چند ساعت با دستمال آغشته به سرکه سفید بپوشانید و سپس رسوبات و جرم روی آن را با یک اسفنج یا برس بشویید.

مرحله ۴: پاکسازی عمیق و میکروب‌زدایی

اکثر افراد تمایل دارند سینک را با با اسفنج زبر تمیز کنند و فقط در این صورت حس می‌کنند که کاملا تمیز شده است. اما چنین ابزار‌های سفت و زبری ممکن است سطح سینک شما را خراش دهند. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای پاکسازی بهتر از جوش شیرین استفاده کنید.

جوش شیرین را روی سطح سینک بریزید و سپس با دستمال و یا اسفنج نرم سطح آن را بشویید، در نهایت سینک را آبکشی کنید. کثیفی و لکه‌های سخت سینک با این روش به‌ خوبی پاک می‌شوند اما در صورت نیاز می‌توانید از پاک‌کننده‌های قوی‌تری نیز استفاده کنید:

  • شیرآلات از جنس استیل ضد زنگ: محلول سرکه سفید را مستقیم روی آن اسپری کنید و بعد از چند دقیقه سطح شیر را تمیز کنید.
  • شیرآلات از جنس چینی و سرامیک: برای از بین بردن لکه‌ها از هیدروژن پراکسید استفاده کنید. چند قطره را روی شیرآلات و لکه‌های آن بریزید و بعد از چند دقیقه سطح آن را تمیز کنید.
  • سایر شیرآلات: با اسفنج آغشته به مایع ظرفشویی سطح شیرآلات را تمیز کنید.

مرحله ۵: صافی سینک را تمیز کنید.

صافی سینک را تمیز کنید.

میکروب‌ها به‌راحتی در صافی سینک جمع شده و آلودگی تولید می‌کنند. بنابراین بهتر است این ناحیه را با جوش شیرین، سرکه سفید و آب داغ تمیز کنید.

ظرف آب را روی شعله بگذارید تا به جوش بیاید، نصف لیوان جوش شیرین روی صافی بریزید. سپس لیوان را با سرکه سفید پر کرده و روی صافی بریزید. پس از چند دقیقه آب جوش را روی آن بریزید. در صورتی که لوله‌‌ای از جنس PVC دارید بهتر است اجازه دهید آب کمی خنک شود و سپس آن را روی صافی بریزید.

نحوه ضدعفونی سینک و لوازم آشپزخانه

پس از تمیز کردن شیرآلات با مایع ظرفشویی و جوش شیرین، بسیاری از میکروب‌ها از بین می‌روند. اما برای ضدعفونی سینک باید از یک محلول ضدعفونی کننده بی‌خطر استفاده کنید.

سرکه سفید گزینه خوبی برای ضدعفونی سینک‌های استیل ضد زنگ و چینی است؛ یک بطری اسپری را تا نیمه آب و نیمه دیگر را با سرکه سفید پر کنید. سپس آن را روی سینک اسپری کنید. پس از چند دقیقه سینک را با آب بشویید.

نکاتی برای تمیز کردن شیرآلات

نکاتی برای تمیز کردن شیرآلات

  • بسیاری از شرکت‌ها روی شیرآلات خریداری شده گارانتی مادام‌العمر ارائه می‌دهند. استفاده از بعضی پاک‌کننده‌ها ممکن است گارانتی شیرآلات را لغو کند، بنابراین بهتر است قبل از تمیز کردن شیرآلات با پاک‌کننده‌های قوی از گارانتی محصول اطمینان حاصل کنید.
  • بعضی شیرآلات جنس و یا ظاهر منحصر‌به‌فردی دارندو فقط باید با آب تمیز شوند. اگر از پاک‌کننده‌های قوی‌تری استفاده کنید ممکن است سطح آن آسیب ببیند، بنابراین بهتر است در تمیز کردن آنها دقت کنید.
  • اسفنج‌ها و برس‌های زبر ممکن است ایده خوبی برای تمیز کردن همه انواع شیرآلات نباشند. ابتدا سطح کوچک را که قابل مشاهده نیست با برس تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید که سطح شیر را خراش ندهد. در غیر این صورت پاک‌کننده ملایم شیشه و سطوح ممکن است گزینه بهتری برای تمیز کردن شیرآلات شما باشد.
  • برای تمیز کردن شیرآلات کرومی می‌توانید از روغن بچه استفاده کنید. کمی پنبه را به روغن بچه آغشته کنید و سطح شیر را با آن تمیز کنید تا براق شود.

منابع: raincitymaids.com | thespruce.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس