تنظیم لولای کابینت - رگلاژ

رگلاژ درب‌ کابینت: نحوه تنظیم لولا کابینت

تنظیم لولا کابینت یکی از کارهای ساده‌ای است و هر کس می‌تواند آن را انجام دهد. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بعد از گذشت مدتی از نصب کابینت‌های جدید متوجه شده‌اید رگلاژ درب و لولای کابینت مانند روز اول نیست و تعداد بیشتری از درها نامرتب به نظر می‌رسند، درب‌ها به طور یکنواخت بسته نمی‌شوند، برخی از آنها به یکدیگر ساییده می‌شوند و بسیاری از آن‌ها شکاف‌های کوچکی دارند که ناخوشایند هستند. در این مقاله از فروشگاه زیبا هاوس، چند نکته ساده برای تنظیم درب کابینت آورده شده است، که می‌توانید از این نکات استفاده کنید تا کابینت‌های خود را دوباره مرتب کنید، درب‌های کابینت را راحت‌تر باز و بسته کنید و ظاهری براق و ساده داشته باشید.

چگونه لولای کابینت را تنظیم کنیم؟

آیا از صدای خراشیدن، ضربه زدن و ناهماهنگی درب‌های کابینت حمام یا آشپزخانه اذیت می‌شوید؟ تنظیم لولا کابینت یکی از ساده‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین کارهایی است که می‌توانید در آشپزخانه و حمام خود انجام دهید. حتی افرادی که با دیدن پیچ گوشتی و چکش از کار شانه خالی می‌کنند، می‌توانند به سرعت از این مشکل آزار دهنده را حل کنند.

قبل از شروع رگلاژ

قبل از اینکه کار رگلاژ کابینت را شروع کنید، نوع لولا را بررسی کنید. اکثر کابینت‌های مدرن دارای لولاهای کاملاً قابل تنظیم با سه جهت تنظیم بالا به پایین، پهلو به پهلو، داخل به خارج (یا عمق) هستند. اکثر لولاها دارای مکانیزم‌هایی برای تنظیم عمق به عمق و پهلو هستند، در حالی که برخی از آن‌ها با استفاده از پیچ‌هایی که لولاها را روی کابینت نصب می‌کنند، در جهت بالا و پایین تنظیم می‌شوند. برخی دیگر نیز مکانیزمی برای این کار دارند و نیازی نیست پیچ‌های نصب شده را باز کنید.

در گذشته، این نوع تنظیم فقط در کابینت‌های بدون قاب امروزی پیدا می‌شد. اما اکنون تقریباً همه کابینت‌ها دارای لولاهای قابل تنظیم هستند. اگر هر یک از لولاهای شما، علاوه بر پیچ‌های نصب، دو یا چند پیچ دیگر ​​دارد، لولاهای کابینت شما قابل تنظیم است. بهتر است در این زمینه، مقاله انواع لولا کابینت را مشاهده کنید.

ابزار لازم برای تنظیم لولای کابینت

ابزار لازم برای تنظیم لولای کابینت

تنها ابزاری که برای تنظیم درب کابینت نیاز دارید، یک پیچ‌گوشتی استاندارد چهارسو با سری شماره 2 است (اندازه‌های مختلفی وجود دارد). از دریل برقی با پیچ گوشتی برقی برای رگلاژ لولا کابینت استفاده نکنید؛ زیرا نیروی مته می‌تواند به راحتی سر پیچ‌ها را کنده یا چوب کابینت را خراب کند.

مرحله به مرحله جهت تنظیم لولای کابینت

برای تنظیم لولا کابینت باید چندین مرحله را انجام دهید تا درب‌ها به صورت کامل تنظیم شوند. ما در اینجا به همه این مراحل اشاره کرده‌ایم، پس تا آخر مقاله را مطالعه کنید.

پیچ‌های شل را ببندید.

قبل از تنظیم لولاهای کابینت آشپزخانه، از محکم بودن پیچ‌های نصب اطمینان حاصل کنید. در مجموع باید چهار پیچ نصب وجود داشته باشد؛ دو عدد در قسمتی از لولا که به درب وصل است و دو عدد در قسمتی از لولا که به داخل کابینت متصل است. پیچ‌های نصب باید تنها پیچ‌های روی درب باشند، بنابراین شناسایی آن‌ها آسان است.

از آنجایی که پیچ‌های بیشتری در قسمت متصل به کابینت وجود دارد، شناسایی پیچ‌های نصب می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. درب کابینت را باز کنید و به قسمتی از لولا که به بدنه کابینت متصل است، نگاه کنید. دو پیچ، در بالا و پایین لولا قرار دارند و لولا را بر روی کابینت نگه داشته‌اند. این پیچ‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا مطمئن شوید درب محکم است.

اگر این چهار پیچ نصب ثابت نباشند، ممکن است لولاها حرکت کنند و درب‌ها به درستی کار نکنند. از پیچ‌گوشتی چهارسو برای محکم کردن پیچ‌های شل استفاده کنید تا محکم شوند. اغلب، اگر مشکل شما شل بودن پیچ‌ها باشد، با این کار مشکل حل خواهد شد؛ اگر نه، به مرحله بعدی بروید.

بالا یا پایین درب را تنظیم کنید.

رگلاژ کابینت

اگر درب هنوز خیلی بالا یا پایین است، به دنبال پیچ‌هایی روی لولا برای تنظیم کابینت باشید که به شما امکان می‌دهد درب را بالا و پایین کنید. این پیچ‌ها با دو سوراخ بیضی شکل روی لولای کابینت مشخص می‌شوند که اجازه بازی بین لولا و پیچ را می‌دهد.

  • مقدار کمی دو پیچ نصب را روی هر دو لولا باز کنید. اغلب، چرخاندن پیچ به اندازه یک چهارم دور یا حتی کمتر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت کافی است تا پیچ‌ها را به اندازه‌ای باز کنید و به شما اجازه حرکت درب را بدهد. بهتر است پیچ‌ها خیلی سفت باشد تا خیلی شل؛
  • درب کابینت را به آرامی ببندید؛
  • در حالی که درب هنوز بسته است، درب کابینت را به ارتفاع دلخواه تنظیم کنید؛
  • درب کابینت را دوباره باز کنید و مراقب باشید که درب از موقعیت خود خارج نشود؛
  • پیچ‌ها را دوباره با دست ببندید؛
  • درب را ببندید و موقعیت آن را بررسی کنید.

چپ و راست درب را تنظیم کنید.

تنظیم لولا درب کابینت

از ویژگی تنظیم پهلو به پهلو برای تنظیم لولا کابینت استفاده کنید تا درب را به راست یا چپ حرکت دهید تا درب با درب کناری خود یا با لبه‌های بدنه کابینت تراز شود.

بسته به میزان اصلاحی که نیاز دارد، می‌توانید یک یا هر دو لولا را روی هر درب تنظیم کنید. اگر به نظر می‌رسد که درب به سمت راست متمایل می‌‎شود، پیچ کناری در لولای بالایی را بچرخانید تا لولا به کنار بدنه کابینت نزدیک شود و قسمت بالایی در را به سمت چپ حرکت دهید.

اگر کاملاً این کار را انجام نداد، پیچ پهلو به پهلو را روی لولای پایین تنظیم کنید تا لولا را از بدنه کابینت دور کنید و پایین در را به سمت راست ببرید.

داخل و خارج کابینت را تنظیم کنید.

رگلاژ داخل و خارج کابینت

از پیچ تنظیم عمق برای حرکت درب به داخل و خارج نسبت به چارچوب کابینت استفاده کنید. از آنجایی که درب‌های چوبی با تغییرات رطوبت فصلی کمی انحراف پیدا می‌کنند، ممکن است یک درب از بدنه در بالا یا پایین جدا شود، به جای اینکه وقتی درب بسته می‌شود با بدنه هم‌سطح شود، باعث می‌شود که درب هنگام بسته شدن باز شود.

اگر درب با بدنه بالا برخورد نمی‌کند، لولای بالایی را به سمت کابینت تنظیم کنید و یا لولای پایینی را از کابینت دور کنید. اگر درب در پایین دوباره این مشکل را دارد، برای تنظیم درب کابینت عمل برعکس را انجام دهید.

درب را تست کنید.

بعد از هر بار تنظیم کابینت درب را ببندید تا مطمئن شوید که آن در جهت درست حرکت می‌دهید و ببینید که آیا به تنظیم بیشتری نیاز دارد یا خیر. این یک فرآیند آزمون و خطا است و معمولاً به تنظیم دقیق نیاز است.

عیب‌یابی تنظیم درب کابینت

عیب‌یابی کابینت‌های قدیمی

تنظیم لولاهای کابینت قدیمی که فاقد پیچ‌​​های اضافی هستند پیچیده‌تر اما انجام‌پذیر است. نحوه تنظیم لولاهای درب کابینت قدیمی که دارای پیچ‌های قابل تنظیم موجود در لولاهای مدرن‌تر نیستند، کمی خسته‌کننده‌تر خواهد بود، اما مطمئنا غیر ممکن نیست.

با شناسایی مشکل درب شروع کنید. آیا کج و کوله است یا پایین‌تر از آنچه باشد قرار دارد، یا فقط تا آخر بسته نمی‌شود؟ لولا در کابینت‌های قدیمی به جای لبه داخلی قاب صفحه کابینت به جلوی کابینت یا داخل جعبه کابینت نصب می‌شوند.

مراحل لازم برای نحوه تعمیر درب کابینت پس از شناسایی مشکل می‌تواند بر اساس مشکل متفاوت باشد. در برخی موارد، سفت کردن پیچ‌ها با چرخاندن آنها در خلاف جهت عقربه‌های ساعت ممکن است تنها چیزی باشد که برای رگلاژ درب کابینت لازم است. پیچ‌ها را به آرامی ببندید و بعد از هر بار تنظیم کشش و تراز کابینت را بررسی کنید.

سفت کردن پیچ‌ها همیشه مشکل را حل نمی‌کند. گاهی اوقات به پیچ‌های نصب طولانی‌تری برای تنظیم لولا کابینت نیاز است تا به طور کامل به درب بسته شود. راه‌حل دیگر ممکن است اضافه کردن یک درزگیر پشت لولاها برای کمک به تراز نگه داشتن درها باشد.

اگر متوجه شدید که درب‌های کابینت شما آویزان است، ممکن است به این معنی باشد که برای لولاهای فعلی خیلی سنگین هستند. در این مورد، تعویض لولاها یا حتی اضافه کردن یک مجموعه لولا اضافی به کابینت‌ها را در نظر بگیرید تا وزنی که روی لولاهای قدیمی قرار می گیرد کاهش پیدا کند.

نحوه تنظیم کابینت

یک شکاف در امتداد لبه درب وجود دارد که قاب را نشان می‌دهد.

شکاف قابل مشاهده در امتداد هر لبه جلوی درب یا کشو ممکن است به وجود بیاید و این طبیعی است. هنگامی که یک درب را برای تراز مناسب بررسی می‌کنید، معمولاً در حال بررسی مشخص هستند، زیرا خطوط تیره و قابل توجهی را بین قسمت‌های کابینت تشکیل می‌دهند. عرض این شکاف در اختیار خود شماست؛ اما معمولاً با پیشرفت لولا محدود می‌شود.

گروهی از درب‌های کابینت هماهنگ به نظر نمی‌رسند.

هنگام تنظیم چندین درب کابینت، هدف شما این است که به طور کلی درست به نظر برسند. اغلب، این بدین معنی نیست که درب‌ها باید کاملاً عمودی یا تراز باشند یا به حالت اولیه خود بازگردانده شوند. این بدین معنی است که آن‌ها در ارتباط با یکدیگر و با قسمت‌های کابینت، مانند لبه‌های کابینت و جلوی کشو، درست به نظر می‌رسند.

ممکن است در نهایت درب‌ها را کمی تغییر دهید تا به خوبی با هم کار کنند و فاصله ثابتی را نشان دهند. این ممکن است به حد وسط بین تراز کردن لبه درب بیرونی با بیرون کابینت و تراز کردن لبه داخلی با درب کناری نیاز داشته باشد.

این کار کمک می‌کند کمی عقب بایستید و کابینت‌ها را به عنوان یک مجموعه ببینید. در صورت تمایل، می‌توانید از شخصی بخواهید که درب کابینت‌ها، مانند زمانی که در حال تنظیم کردن یک عکس است به آن نگاه کند.

یک تراز لیزری می‌تواند به شما کمک کند خطوط عمودی یا افقی موقتی را بکشید که چند درب از این خطوط عبور خواهند کرد.

سخن پایانی

با توجه مراحل گفته شده، رگلاژ لولا کابینت را می‌توان به راحتی انجام داد. برای این کار به یک ابزار ساده مانند پیچ‌گوشتی نیاز دارید تا در زمان کوتاهی آن را انجام دهید. برای اینکه تنظیم درب کابینت شما به روز اول خود برگردد، گام به گام مراحل این مقاله را انجام دهید.

منبع: thespruce.com | bobvila.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس