هود چگونه کار می‌کند

هود چطور کار می‌کند؟ + اجزای تشکیل دهنده هود و نحوه عملکرد

امروزه هود به یکی از اجزای اصلی در آشپزخانه‌ها تبدیل شده است. این وسیله بوهای ناشی از پخت‌وپز را به بیرون آشپزخانه منتقل می‌کند. هود را در حالت کلی به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می‌کنند. معمولاً نوع صنعتی دارای توان بیشتر و ابعاد بزرگ‌تر هستند. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیباهاوس، ابتدا با دستگاه و اجزای اساسی آن آشنا خواهیم شد و سپس به 7 سوال مهم در مورد انواع هودها پاسخ می‌دهیم. اگر دوست دارید به جواب سوالات خودتان در مورد این وسیله ضروری آشپزخانه برسید و بدانید که هود چطور کار می‌کند، حتما تا آخر مقاله را مطالعه کنید.

هود چیست؟

هود چیست

قبل از اینکه با نحوه کار هود آشنا شویم؛ باید خود دستگاه و اجزا اصلی آن را بشناسیم. هود یک وسیله آشپزخانه است که بوهایی که در هوای محیط ایجاد می‌شود به بیرون انتقال می‌دهد. واحد اندازه‌گیری مقدار مکش هود، فوت مترمکعب بر دقیقه (CFM) است. نوع‌هایی که در منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای گریدهای مختلف CFM هستند. اکثر آن‌ها دارای 400 تا 1800 CFM هستند؛ البته می‌توان مدل‌های زیر 400 CFM هم پیدا کرد. اگر آشپز حرفه‌ای هستید و به دنبال یک دستگاه فوق‌العاده قدرتمند هستید، مدلی با قدرت مکش 2000 CFM همان چیزی است که نیاز شما را برطرف می‌کند.

یک دسته‌بندی که برای هودها وجود دارد، تقسیم آن‌ها به دو نوع کانال‌دار و بدون کانال است. نوع کانال‌دار، هوا را از طریق کانالی که در سقف یا دیوار شما تعبیه شده است به خارج آشپزخانه می‌کشد. این مدل موثرترین گزینه برای خانه شماست؛ چراکه تمام چربی‌ها، هوای آلوده و بوهای موجود در هوای خانه را فیلتر می‌کند. می‌توان گفت اگر به‌صورت مرتب آشپزی می‌کنید، یک هود کانال‌دار را به جای مدل بدون کانال تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله انواع مدل های هود آشپزخانه را مشاهده کنید.

اجزای تشکیل دهنده هود چیست؟

هودها دارای چند جزء اساسی هستند که هر کدام از آن‌ها وظیفه‌ای را برعهده دارند. ما در ادامه به معرفی این اجزا و نحوه کارکرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

دمنده یا بلوئر

اکثر هودها دارای یک دمنده هستند؛ اما، نوع‌هایی با دمنده دوتایی هم وجود دارند. دمنده‌ها از یک محافظ، تیغه‌های فن و یک موتور تشکیل شده‌اند. سه نوع دمنده وجود دارد: دمنده محلی (داخل محفظه دستگاه)، دمنده داخل کانال و دمنده خارجی.

یک دمنده محلی داخل محفظه هود است و رایج‌ترین نوع دمنده هستند. دمنده‌های داخل کانال دورتر از دستگاه شما بوده و بنابراین کم‌صداتر از دمنده‌های محلی هستند. مدل نهایی دمنده نوع خارجی است. بیشتر افراد دمنده‌های خارجی را به دلیل هزینه اضافی انتخاب نمی‌کنند؛ اما، این نوع دمنده در بیرون از خانه یا روی پشت بام قرار می‌گیرد.

پنل کنترل

هر دستگاه هود شامل یک کنترل پنل است. دکمه‌های فشاری از جنس استیل ضدزنگ، یکی از رایج‌ترین پنل‌های کنترل هستند. در ادامه چند مورد از رایج‌ترین دکمه‌های کنترلی آورده شده است:

 • کنترلر چراغ هالوژن یا LED
 • کنترلر لامپ حرارتی
 • دکمه سرعت بلوئر
 • کنترلر تاخیر زمانی
 • چهار سرعته، شش سرعته یا کاملاً قابل تنظیم
 • دکمه ساعت
 • تایمر تنظیم کردن فیلتر
 • روشن/خاموش

انواع فیلتر

فیلترهایی که در هود استفاده می‌شوند، شامل سه نوع زیر هستند:

 • فیلتر بافل استیل ضد زنگ
 • فیلتر توری (مشبک) استیل ضد زنگ
 • فیلتر زغالی

اکثر هودهای دارای فیلترهای بافل از جنس استیل ضدزنگ هستند. فیلترهای زغالی با فیلترهای بافل یا مشبک در مدل‌های بدون کانال جفت می‌شوند. هرچه دستگاه شما بزرگتر باشد، فیلترهای بیشتری برای تخلیه هوای به بیرون دارد تا کارایی بهتری داشته باشد. در این زمینه بد نیست مقاله تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را هم مشاهده کنید.

بُرد (صفحه مدار) هود

در داخل هود، یک برد مدار پیدا خواهید کرد. این برد بخش ضروری از دستگاه است که به همه دکمه‌های کنترلی و چراغ‌ها اجازه می‌دهد تا به‌درستی کار کنند. این بخش نیاز به توجه زیادی ندارد؛ چراکه کمتر دچار مشکل می‌شود.

چراغ‌‌ها

هودها دارای چراغ‌های هالوژن و LED هستند. برخی از آن‌ها لامپ‌های حرارتی هم دارند، این مدل‌ها واقعاً عالی هستند؛ چراکه بعد از تمام‌شدن پخت‌وپز می‌توانید غذا را گرم نگه دارید. چراغ‌های هالوژن‌ و ال‌ای‌دی‌ها برای مدت طولانی دوام می‌آورند؛ به‌ویژه LEDها که سال‌ها دوام خواهند داشت. با این شرایط ممکن است گهگاه چراغ‌های شما خراب شوند. اگر این مشکل به‌وجود آمد، تعویض آن‌ها آسان است!

اجزای هود

آشنایی با نحوه عملکرد هود آشپزخانه

در ادامه به چند سوال اساسی در مورد نحوه کار هود پاسخ خواهیم دارد.

آیا هودها باید در بیرون تخلیه شوند؟

هود شما ممکن است از نوع کانال‌دار باشد که می‌تواند هوا را به بیرون تخلیه کند؛ یا می‌توانید مدلی را خریداری کنید که هوا را در آشپزخانه شما به گردش در می‌آورد که به این مدل، هودهای بدون کانال می‌گویند. اگر می‌خواهید عملکرد مورد انتظار شما به درستی انجام شود، مدل‌های کانال‌دار، کارآمدتر و قدرتمندتر از هودهای بدون کانال هستند.

اما ممکن است برخی از افراد این امکان وجود نداشته باشد که هود خود را به بیرون هدایت کنند؛ به‌عنوان مثال، کسانی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند، با این مشکل روبرو هستند. این افراد به دلیل قوانین که در آپارتمان وجود دارد، و یا به دلیل زندگی در یک مجتمع چند طبقه که امکان کانال‌کشی به بیرون را ندارد، این مشکل به وجود می‌آید. اگر این مشکل را دارید یک هود بدون کانال را برای خانه خود در نظر بگیرید.

هود بدون کانال چگونه کار می‌کند؟

هودهای بدون کانال، هوا را از طریق فیلترهای زغالی فیلتر کرده و آن را به آشپزخانه شما بازگردانند. فیلترهای زغالی برخی از بوهای ناخواسته را به دام می‌اندازند و کار متوسطی را برای خنثی کردن بوها انجام می‌دهند. اما همه بوها را فیلتر نمی‌کند؛ بنابراین، بهترین گزینه این است که در صورت امکان از یک مدل کانال‌دار استفاده کنید.

هود قابل تبدیل چگونه کار می‌کند؟

هودهای قابل تبدیل را می‌توان از کانالی به بدون کانال تبدیل کرد. مدل‌های کانال‌دار محبوب‌ترین نوع هود هستند. شما نمی‌توانید مدل‌های زیادی برای مدل‌های بدون کانال پیدا ‌کنید، اما یک هود قابل تبدیل به شما در انتخاب دستگاه مناسب برای آشپزخانه قدرت انتخاب بیشتری می‌دهد. اگر سبک و کیفیت مدل کانال‌دار را دوست دارید؛ اما می‌خواهید آن را بدون کانال نصب کنید، هود قابل تبدیل گزینه بسیار خوبی هستند.

هود آسانسوری چگونه کار می‌کند؟

هودهای آسانسوری فن‌هایی هستند که در پشت اجاق گاز آشپزخانه شما نصب می‌شوند. این نوع، هوا را از طریق فیلترها به داخل کانال یا دریچه مکش می‌کنند؛ سپس هوا دوباره به آشپزخانه شما باز می‌گردد. بسیاری از مدل‌های آسانسوری قابل جابه‌جایی هستند و زمانی که آشپزی نمی‌کنید، می‌توان آن را خارج کرد.

فیلتر هود چگونه کار می‌کند؟

فیلتر هود، چربی و کثیفی را از هوای آشپزخانه شما جذب می‌کند. رایج‌ترین انواع فیلترها فیلترهای بافل و توری هستند. مدل‌های بدون کانال از فیلترهای زغالی استفاده می‌کنند که چربی را به دام می‌اندازد و بوها را قبل از اینکه هوا به آشپزخانه شما برگردد، خنثی می‌کند. پس از هر 120 ساعت پخت، فیلترهای ذغالی خود را تعویض کنید. اگر از فیلترهای بافل استفاده می‌کنید، بسته به سبک و تعداد دفعات آشپزی خود، آن‌ها را هر سه تا شش هفته یک‌بار تمیز کنید.

هود مایکرویوو چطور کار می‌کند؟

هود مایکرویوو چطور کار می‌کند؟

هودهای مایکروویو با فن‌هایی ساخته شده‌اند که هوا را از طریق کانال به بیرون تخلیه می‌کنند یا آن را در آشپزخانه شما به گردش در می‌آورند. مدل مایکروویو معمولاً 300 تا 400 CFM یا حتی ضعیف‌تر هستند، که قدرت زیادی برای تخلیه دود و چربی در خارج از آشپزخانه شما ندارد.

هود کانال‌دار صنعتی چگونه کار می‌کند؟

هود کانال‌دار صنعتی دقیقاً مانند مدل آشپزخانه کار می‌کند. دمنده‌ها در داخل هود قرار دارند؛ این دمنده بو و هوای کثیف را از طریق کانال‌کشی و از محیط یا فضای آشپزی بیرون می‌کشد. تفاوت اصلی بین نوع صنعتی و آشپزخانه‌ای، مقدار CFM است. در حالی که بیشتر مدل‌های آشپرخانه بین 600 تا 1800 CFM هوا را می‌کشند، هودهای صنعتی به اندازه 5000 تا 6000 CFM و گاهی اوقات بیشتر از آن قدرت دارند. برای تخلیه بهتر هوا، مدل‌ها صنعتی نیز به کانالی با قطر بزرگتر نیاز دارند. هودهای تجاری در رستوران‌ها محبوب هستند، جایی که زمانی زیادی به آشپزی مشغول خواهند بود.

سخن پایانی

در این مقاله ابتدا اجزا اصلی یک دستگاه هود شامل دمنده یا بلوئر، پنل کنترل، فیلترها، برد (صفحه مدار) و چراغ‌ها معرفی شدند. این اجزا در بیشتر هودها وجود دارند و وظیفه مشخصی برعهده دارند. نحوه کار هودها هم بسیار مهم هستند که ما در اینجا به چند سوال اساسی در مورد کار کردن آن‌ها پاسخ دادیم.

منبع: prolinerangehoods.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس