انواع مدل گاز

انواع گاز رومیزی – بهترین مدل گاز رومیزی کدام است؟

اگر قصد دارید در خانه آشپزی کنید، قطعاً آشپزخانه شما بدون اجاق گاز کامل نمی‌شود. قبل از اینکه بازسازی کابینت و دکور آشپزخانه خود را شروع کنید، باید در مورد اینکه چه نوع اجاق‌ گاز یا مدل گاز رومیزی تهیه کنید تصمیم بگیرید؛ زیرا باید مقدماتی برای ساخت محل و اتصالات ضروری آن در نظر گرفته شود. اجاق گازهای سنتی قابل اعتماد هستند و سال‌های زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما با فناوری‌های جدیدتر، اکنون مدل‌های گاز رومیزی وجود به بازار عرضه شده‌اند که به سبک زندگی مدرن ما کمک خواهد کرد. 5 مدل گاز رومیزی محبوب شامل نوع گازی، القایی، سرامیکی، برقی و دومینو در بازار وجود دارد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس، ابتدا انواع گاز رومیزی را  معرفی می‌کنیم، سپس به معرفی مزایای و معایب آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع گاز رومیزی: گاز رومیزی برقی

گاز رومیزی برقی

یکی از مدل‌های گاز رومیزی، نوع برقی آن است. برق و گاز دو شکل قدیمی پخت‌وپز با گازهای رومیزی هستند. گاز رومیزی برقی یک یا دو دقیقه طول می‌کشد تا گرم شود، در حالی که نوع گاز، فوراً گرما را از طریق شعله فراهم می‌کند.

شعله‌های پخت روی گاز رومیزی برقی به عنوان حلقه حرارتی یا مناطق پخت شناخته می‌شوند که تعداد آن‌ها می‌تواند بین چهار تا شش عدد باشد، اما هرچه تعداد شعله‌های پخت بیشتر باشد، قیمت بالاتری نیز دارد.

شعله‌ها (حلقه حرارتی) با اندازه‌های متفاوت برای انواع مختلف تابه وجود دارد و دمای هر حلقه به‌طور جداگانه توسط شما کنترل می‌شود. این به این معنی است که می‌توانید روی یک شعله سیب‌زمینی آب‌پز کنید و روی شعله دیگر سوسیس سرخ کنید. به‌همین دلیل این نوع گاز رومیزی برای یک آشپزخانه شلوغ ایده‌آل است. گازهای رومیزی برقی معمولاً چهار شعله متفاوت دارند که هر کدام از آن‌ها دارای 2 تا 3 سطح توان متفاوت هستند.

بسیاری از گازهای رومیزی برقی، المان‌های مختلفی مانند تقویت توان را ارائه می‌کنند تا بتوانند توان مورد نیاز برای پخت سریع را افزایش دهند. این ویژگی برای زمانی که عجله دارید بسیار ایده‌آل خواهد بود. یکی از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب یک گاز رومیزی برقی، ویژگی‌های ایمنی است که برای جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه برای این دستگاه تعبیه شده است.

یک ویژگی مهم دیگر گاز رومیزی برقی، نشانگر گرما است که به شما امکان می‌دهد بدانید که یک شعله پس از استفاده هنوز داغ است و به شما هشدار می‌دهد که نباید آن را لمس کرد. گاز این را به صورت بصری به شما نشان می‌دهد؛ پس لازم نیست برای اینکه بدانید آیا هنوز خیلی گرم است یا خیر، انگشتانتان را بسوزانید.

همچنین قفل‌هایی برای کودکان وجود دارد که مانع از روشن شدن این مدل گاز رومیزی توسط انگشتان و به صورت ناخواسته می‌شود. همچنین دارای یک سیستم خاموش خودکار است، که اگر برای مدتی بدون استفاده بماند، آن را خاموش می‌کند. این سیستم و مدت زمان که اجاق گاز بعد از آن خاموش می‌شود، در مدل‌های مختلف متفاوت است.

در حالی که گازهای رومیزی برقی می‌توانند ویژگی‌های ایمنی با تکنولوژی بالا مانند قفل کودک و ویژگی‌های پخت و پز پیشرفته را ارائه دهند؛ گازهای رومیزی گازی هنوز بهترین روش برای تولید گرمای مستقیم به تابه‌ها ارائه می‌کنند. یکی از چیزهایی که نوع گازی نمی‌تواند ارائه دهند، سطح ظاهری صاف و براق است که در مدل‌های برقی کاملاً مشهود است.

ظاهر گاز رومیزی مهم خواهد بود؛ زیرا همه دوست دارند که آشپزخانه‌شان به بهترین شکل به نظر برسد، بنابراین انتخاب سطح مناسب گاز می‌تواند به زیباتر شدن آشپزخانه شما کمک کند. شیشه‌های سرامیکی را می‌توان روی گازهای رومیزی سرامیکی و القایی مشاهده کرد؛ زیرا از نوع خاصی از شیشه‌های مقاوم در برابر حرارت استفاده می‌کنند. این شیشه‌ها ظاهری براق دارند و به راحتی پاک می‌شوند. لعاب یا فولاد ضد زنگ روی اجاق‌های صفحه برقی دیده می‌شود؛ زیرا دارای ناحیه‌های پخت‌وپز محکم چسبیده هستند.

در نظر داشته باشید در گازهای رومیزی برقی، کنترل گرما دشوار است؛ زیرا گرم شدن با اجاق‌های برقی زمان‌بر بوده و همچنین سرد شدن آن در مقایسه با نوع گاز و القایی طولانی‌تر است.

مزایای گاز رومیزی برقی چیست؟

 • عملکرد افزایش قدرت، برای کاهش زمان پخت؛
 • قفل کودک؛
 • 4 شعله و یا حتی بیشتر که می‌تواند به صورت جداگانه توسط شما کنترل شود.

معایب گاز رومیزی برقی چیست؟

 • کنترل حرارت دشوار است؛
 • خیلی دیر گرم و در نهایت هم خیلی دیر سرد می‌شود.

انواع گاز رومیزی: گاز رومیزی سرامیکی

گاز رومیزی سرامیکی

یکی دیگر از مدل‌های گاز رومیزی نوع سرامیکی است. این مدل دارای چهار یا پنج شعله (ناحیه حرارتی) برای پخت‌و‌پز هستند و به دلیل طراحی مسطح و بدون قاب آن‌ها بسیار شیک به‌نظر می‌رسند، که با اتصال میز کار و گاز به هم، زیبایی را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

طراحی مسطح یک گاز رومیزی سرامیکی، بسته به اینکه چه گزینه‌ای را دوست دارید متفاوت است. این مدل گاز رومیزی دارای دو گزینه قدیمی‌تر با صفحه‌های تنظیم گرما و طراحی مدرن‌تر و لمسی است. در مدل لمسی، هیچ‌گونه دکمه و صفحه‌ای که بیرون زده باشد، وجود ندارد.

شیشه سرامیکی بر روی یک محفظه مخصوص قرار گرفته و گرم می‌شود. گرما از طریق آن بالا می‌رود و هر چیزی را که در بالای حلقه‌ها قرار دارد، گرم خواهد شد. در گازهای هالوژنی که تکنولوژی بالایی دارند، از چراغ‌های قرمز برای گرم کردن قابلمه‌ها و تابه‌های شما استفاده می‌کنند. اما این نوع گرمایش به سرعت گاز یا القایی بودن آن نیست و به همان اندازه کارآمد نیست؛ بنابراین این شما هستید که تصمیم می‌گیرید از کدام نوع اجاق گاز استفاده کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، این مدل گاز رومیزی تمیز کردن را برای شما بسیار ساده‌تر می‌کند. روزهایی که شما بخواهید اجاق گاز خود را تمیز کنید، گذشته است. کثیفی‌ها به راحتی پاک می‌شوند، بدون اینکه شما سختی بکشید.

گاز رومیزی سرامیکی معمولاً گرانتر از مدل‌های گاز رومیزی دیگر مانند گازی یا برقی هستند، اما سبک بودن و سهولت استفاده در آن‌ها ارزش خرید را دارد. همانطور که قبلاً ذکر شد، گرما به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود و همچنین ممکن است کمی طول بکشد تا خنک شود. اما با ویژگی‌های ایمنی مانند نشانگرهای حرارتی که به شما اطلاع می‌دهند کدام حلقه‌ها داغ هستند یا نه، از وقوع حوادث جلوگیری می‌کند. این مدل گاز رومیزی تعمیر و نگهداری کمی دارد؛ اما سبک بودن  و سهولت استفاده آن را به خطر نمی‌اندازد.

مزایای گاز رومیزی سرامیکی چیست؟

 • ظاهری براق و شیک؛
 • پاک‌شوندگی راحت؛
 • تعمیر و نگهداری کم.

معایب گاز رومیزی سرامیکی چیست؟

 • به اندازه نوع گازی یا القایی کارآمد نیست؛
 • مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا خنک شود.

انواع گاز رومیزی: گاز رومیزی دومینو

گاز رومیزی دومینو

گاز رومیزی دومینو نام خود را از بازی کلاسیک دومینو گرفته است. زیرا شبیه به یکی از قطعات آن است. این نوع معمولاً دارای دو شعله یا همان ناحیه حرارتی هستند و در طیف وسیعی از مدل‌های مختلف وجود دارند. شما می‌توانید یک گاز رومیزی دومینو را در مدل‌های سرامیکی، برقی، گازی یا القایی تهیه کنید. این نوع گاز رومیزی می‌تواند انعطاف‌پذیری زیادی را در هنگام پخت‌وپز ایجاد کند.

شما می توانید آن با نوع گاز مورد نظر خود ترکیب و تطبیق دهید. یعنی می‌توانید یک بخش سرامیکی داشته باشید، سپس گاز دومینو را در کنار آن قرار دهید تا با نحوه پخت شما مطابقت داشته باشد. یا یک اجاق گاز القایی به عنوان قسمت پخت اصلی خود داشته باشید، اما یک اجاق دومینوی جداگانه در کنار آن برای استفاده انعطاف‌پذیر داشته باشید.

اگر آشپزخانه شما فضای کافی را ندارد و شما نمی‌توانید از یک گاز به صورت کامل استفاده کنید، گاز رومیزی دومینو در فضای شما صرفه‌جویی خواهد کرد و برای آشپزخانه‌هایی با فضای محدود مناسب هستند. این مدل گاز رومیزی برای خانه‌ای که مقدار آشپزی زیادی دازد، چندان مناسب نیست؛ چون شعله کمی دارند باید مرتباً آشپزی کنید. پس می‌توان گفت برای یک خانواده پرجمعیت مناسب نخواهد بود.

مزایای گاز رومیزی دومینو چیست؟

 • انعطاف‌پذیری در هنگام پخت و پز را فراهم می کند؛
 • برای آشپزخانه‌هایی با فضای محدود مناسب است ؛
 • می‌توانید با سبک‌های آشپزی خود ترکیب و مطابقت دهید.

معایب گاز رومیزی دومینو چیست؟

 • برای خانواده‌هایی که نیاز به فضای پخت‌وپز و تجهیزات بیشتری دارند مناسب نیست؛
 • در مقایسه با مدل‌های دیگر گاز رومیزی، گران است.

انواع گاز رومیزی: گاز رومیزی القایی

گاز رومیزی القایی

گاز رومیزی القایی از نظر طراحی و ماهیت حساس به لمس، شبیه به اجاق‌های سرامیکی هستند، اما روش پخت آنها واقعاً منحصر به‌فرد است. هنگامی که قابلمه یا ماهیتابه خود را روی یک گاز القایی قرار می‌دهید، تمام حرارت در ظرف پخت ایجاد می‌شود. این بدین معنی است که تابه شما در حال گرم شدن است، اما خود اجاق گاز گرم نمی‌شود. پس هرگونه ماده ریخته شده روی گاز سوخته نخواهد شد.

پس از خاموش شدن این مدل گاز رومیزی، مقداری گرما در ناحیه پخت باقی خواهد ماند؛ اما به اندازه اجاق سرامیکی یا برقی نیست و سریع‌تر سرد می‌شود. این ویژگی باعث شده گاز القایی یک گزینه بسیار امن‌تر در آشپزخانه باشد. گاز رومیزی القایی یک میدان مغناطیسی بین عنصر القایی و تابه شما ایجاد می‌کند و از هدر رفتن حرارت جلوگیری خواهد کرد.

این نوع یک از مدل‌های گاز رومیزی است که در مقایسه با نوع سرامیکی و برقی کارآمدتر خواهد بود؛ زیرا حرارت مستقیماً به تابه هدایت می‌شود و هدر نخواهد رفت. این مدل سریع‌تر گرم می‌شوند، بنابراین نیازی نیست که منتظر بمانید تا گاز شما گرم شود و تنها مقدار کمی گرمای باقیمانده تولید می‌شود. آن‌ها مانند سایر مدل‌های گاز رومیزی موجود شیک هستند، اما بسیار کارآمدتر هستند.

اگرچه گاز رومیزی القایی برای آشپزخانه شما بهتر هستند، اما محدودیت‌هایی دارند که قبل از خرید باید از آن‌ها آگاه باشید. به عنوان مثال، اگر اجاق گاز خود به نوع القایی تغییر دهید، ممکن است تابه شما برای استفاده در القایی مناسب نباشد. تابه‌های فولادی یا چدنی برای گاز رومیزی القایی مناسب خواهند بود، اما تابه های مسی یا آلومینیومی مناسب نیستند، مگر اینکه لایه‌های اضافی در قسمت زیرین خود داشته باشند تا آهن‌ربا به آن بچسبد.

خرید یک گاز رومیزی القایی مزایای بسیار زیادی دارد، زیرا آن‌ها بسیار کم مصرف و شیک هستند. پس شما چه انتظاری از یک گاز رومیزی دارید؟

مزایای گاز رومیزی القایی چیست؟

 • گرما از طریق ظرف پخت تولید می‌شود، بنابراین کارآمدتر است؛
 • سریع گرم می‌شود و گرمای باقیمانده محدودی منتشر می‌شود؛
 • حساس به لمس و ظاهری براق.

معایب گازی رومیزی القایی چیست؟

 • باید اطمینان حاصل کنید که تابه‌های شما برای اجاق گاز القایی مناسب هستند؛
 • در مقایسه با مدل‌های گاز رومیزی می‌‍تواند گران باشد.

انواع گاز رومیزی: گاز رومیزی گازی

گاز رومیزی گازی

طیف‌گسترده‌ای از گاز رومیزی گازی با انواع سبک‌های مختلف با 4 تا 6 شعله وجود دارند. کنترل این نوع بسیار آسان است و برای تامین حرارت مستقیم بهترین هستند. انواع مختلفی از مشعل‌ها در اجاق گاز وجود دارد و همچنین چیدمان‌های شعله‌های موجود بستگی به مدل انتخابی شما دارد.

نگرانی‌های ایمنی در مورد استفاده از گاز رومیزی گازی وجود دارد که به دلیل شعله‌های روباز هستند که در مدل‌های گاز رومیزی دیگری وجود ندارد. اما سیستم‌های ایمنی وجود دارد که از ایجاد هرگونه مشکل جلوگیری می‌کند. سیستمی در شعله وجود دارند که در صورت خاموش شدن شعله، حرکت گاز به مشعل را متوقف می‌کنند و از ایجاد هر گونه مشکل جلوگیری می‌کند.

انواع مختلفی از کنترل‌ها برای انتخاب وجود دارد مانند چرخشی، لمسی و موقعیت. نوع چرخشی کنترل‌های ساده‌ای هستند که فشار داده می‌شوند و چرخانده می‌شوند، اما به اندازه کنترل لمسی، نرم نیستند و به راحتی می‌توان به آ‌نها ضربه زد. اما این مشکل را می‌توان با کنترل‌های موقعیتی که در دو قسمت روی اجاق گاز، معمولاً پشت یا کنار قرار می‌گیرند، حل کرد. آن‌ها را می‌توان برای سهولت در تمیز کردن جدا کرد، اما نباید آنها را در ماشین ظرفشویی قرار داد، بلکه باید با دست، شسته یا تمیز شوند.

بسته به اینکه چه چیزی برای آشپزخانه شما مناسب‌تر است، می‌توانید یک روکش فلزی، شیشه‌ای یا لعابی روی اجاق گاز خود داشته باشید. مزایای زیادی برای داشتن گاز رومیزی گازی در آشپزخانه شما وجود دارد، سیستم گرمایش بسیار موثرتر است، سریع‌تر خنک می‌شود و می‌توانید اندازه مشعل‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مزایا گاز رومیزی گازی چیست؟

 • بهترین نوع اجاق گاز برای تامین حرارت مستقیم؛
 • دارای چندین ویژگی ایمنی؛
 • انتخاب کنترل‌ها و پایان اجاق گاز شما.

معایب گاز رومیزی چیست؟

 • شعله‌‌ها روباز هستند؛
 • فرآیند تمیز کردن از یک اجاق سرامیکی دشوارتر است.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع گاز رومیزی پرداخته شد. این نوع گاز به 5 نوع شامل برقی، سرامیکی، دومینو، القایی و گازی تقسیم‌بندی شد. هر کدام از مدل‌های گاز رومیزی دارای مزایای و معایب خاص خود هستند که به همه این موارد اشاره گردید تا تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب و خرید گاز رومیزی را راحت‌تر انجام بدهید. اگر هم‌چنان در انتخاب و خرید گاز رومیزی تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید گاز رومیزی را مطالعه کنید.

.

منابع: cda.eu | homeanddecor.com

5/5 - (3 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس