گاز رومیزی شیشه ای یا استیل

گاز رومیزی شیشه ای بهتر است یا استیل؟ – راهنمای جامع

هنگام انتخاب و خرید گاز رومیزی، با یک مشکل روبرو هستیم؛ از بین اجاق‌گاز شیشه ای یا استیل کدام یک را انتخاب کنیم؟ جدا از شکل ظاهری، این دو گاز رومیزی از نظر ویژگی‌های دیگر مانند سیستم‌ جرقه‌زنی، دوام و … با هم فرق دارند؛ اما، باز هم انتخاب گاز رومیزی کار مشکلی است؛ چراکه به سلیقه شخصی افراد هم‌بستگی دارد. در این مقاله با مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید نوع اجاق‌ گاز مورد نیازتان را انتخاب کنید؛ پس حتماً تا پایان مقاله با فروشگاه اینترنتی زیباهاوس را مطالعه کنید.

گاز رومیزی شیشه ای یا استیل؛ کدام یک بهتر است؟

در جدول زیر اطلاعات مختصری در مورد ویژگی‌هایی که هر دو نوع گاز رومیزی دارند، آورده شده است. این جدول درک بهتری به شما می‌دهد و در تصمیم‌گیری نهایی کمکتان خواهد کرد.

ویژگی گاز رومیزی

شیشه ای

گاز رومیزی استیل کدام بهتر است؟
قیمت گران اقتصادی گاز رومیزی استیل
ایمنی ایمن با شیشه محکم ایمن‌تر گاز رومیزی استیل
تمیزکردن احتیاج به توجه بیشتر آسان‌تر گاز رومیزی استیل
دوام دوام کمتر دوام بیشتر گاز رومیزی استیل
ظاهر بسیار جذاب جذابیت کمتر گاز رومیزی شیشه ای
سیستم جرقه‌زنی یکسان یکسان هر دو
توزیع حرارت یکنواخت و ایده‌آل غیر یکنواخت گاز رومیزی شیشه ای
مزیت جذاب و توزیع حرارت یکنواخت مقرون‌به‌صرفه نامشخص
معایب به مراقبت بیشتری نیاز دارد خیلی جذاب نیست نامشخص

گاز رومیزی شیشه ای و استیل چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

با مطالعه جدول، تا حدودی با ویژگی‌ها این دو نوع گاز رومیزی آشنا شدیم. در ادامه نگاهی به ویژگی‌های مختلف این نوع اجاق‌ گازهای رومیزی خواهیم انداخت و به سؤالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  1. سیستم جرقه‌زنی کدام گاز رومیزی بهتر است؟
  2. دوام کدام گاز رومیزی بیشتر است؟
  3. تمیز کردن کدام گاز رومیزی راحت است؟
  4. ظاهر کدام گاز رومیزی شکیل‌تر است؟
  5. کدام گاز رومیزی ایمن‌تر هستند؟
  6. توزیع حرارت کدام گاز رومیزی بهتر است؟
  7. توزیع حرارت کدام گاز رومیزی بهتر است؟
  8. قیمت کدام گاز رومیزی به‌صرفه است؟

قطعاً در پایان مقاله انتخاب گاز رومیزی برای شما راحت‌تر خواهد شد.

سیستم جرقه‌زنی کدام گاز رومیزی بهتر است؟

اجاق‌ گازهای شیشه ای با دو سیستم جرقه‌زنی اتوماتیک و دستی عرضه می‌شوند. همه ما می‌دانیم که برای احتراق دستی به یک فندک یا کبریت برای روشن‌کردن شعله نیاز خواهد بود؛ اما، در احتراق اتوماتیک، هیچ وسیله‌ای لازم نیست؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه را روشن کنید تا به طور خودکار جرقه ایجاد شود.

این کار خیلی راحت است؛ اما در صورت خراب شدن، تعمیر آن آسان نخواهد بود. در بیشتر مدل‎‌های گاز رومیزی استیل، سیستم جرقه‌زن به‌صورت دستی است. تعداد کمی از مدل‌ها سیستم جرقه‌زنی اتوماتیک را ارائه می‌کنند.

با مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل از نظر سیستم جرقه‌زنی، می‌توان گفت: اگر به دنبال یک ویژگی پیشرفته در گاز رومیزی هستید که پس از روشن‌کردن آن، شعله‌ها را به طور اتوماتیک مشتعل شود، انتخاب گاز رومیزی شیشه ای بهترین تصمیم خواهد بود؛ اما، اگر با روشن کردن دستی راحت هستید، گاز رومیزی استیل برای شما گزینه بهتری است.

گاز رومیزی استیل
نمونه گاز رومیزی استیل – موجود در فروشگاه زیباهاوس

دوام گاز رومیزی استیل بیشتر است یا شیشه ای؟

اگر دوست دارید از گاز رومیزی برای چندین سال استفاده کنید، باید دوام آن را در نظر داشته باشید. در یک گاز رومیزی شیشه ای، کیفیت بالای شیشه می‌تواند طول عمر گاز رومیزی را تضمین کند. هر اندازه شیشه‌ باکیفیت‌تر باشد، احتمال آسیب کمتری وجود دارد؛ اما، اگر شیشه کیفیت کمی داشته باشد، ممکن است به دلیل پخش شدن ناهمگن گرما شکسته شود. همچنین شیشه باید به‌اندازه‌ای محکم باشد که در برابر ضربه‌های جسم‌های سنگینی که به‌صورت عمدی یا سهوی به آن وارد می‌شود، مقاومت کند.

وقتی در مورد گاز رومیزی استیل صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم استحکام استیل را مقایسه کنیم. همه می‌دانیم که استیل کیفیت ساخت بسیار خوبی دارد و به‌عنوان یک جنس بسیار مستحکم شناخته می‌شود. از آنجایی‌که استیل یک سطح فلزی است و از استحکام بالایی برخوردار است؛ پس لازم نیست هنگام قرار دادن ظروف سنگین روی آن نگران باشید. گاز رومیزی استیل کاملاً بی‌خطر است و در هنگام استفاده از آن مشکلی نخواهد بود.

پس با مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل از نظر دوام می‌توان به این نکته پی برد که گاز رومیزی استیل دوام بیشتری دارد. شما می‌توانید از نوع استیل برای ده سال و بدون نیاز به هزینه‌های تعمیر و نگهداری استفاده کنید. اما یک گاز رومیزی شیشه ای با شیشه محکم و نشکن، به‌راحتی 4 تا 5 سال قابل استفاده خواهد بود.

تمیز کردن کدام گاز رومیزی راحت است؟

وقتی صحبت از تمیزکردن به میان می‌آید، گاز رومیزی شیشه ای نیاز به مراقبت بیشتری دارد؛ اما، هنگام انجام این کار ملاحظات خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. گاز رومیزی را به‌صورت مرتب تمیز کنید و قبل از شروع تمیزکاری، باید صبر کنید تا همه شعله‌ها خنک شوند. برای تمیزکردن گاز رومیزی شیشه ای فقط از یک پارچه مرطوب و محلول تمیزکننده استفاده کنید. به هیچ وجه از پاک‌کننده‌های نامناسب استفاده نکنید.

برخلاف گاز رومیزی شیشه ای، تمیزکردن گاز رومیزی استیل بسیار آسان است. برای تمیز‌کردن آن می‌توانید از اسکرابر، پارچه مرطوب، سرکه یا مواد دیگر استفاده کنید. با این حال، گاز رومیزی استیل ممکن است درخشندگی همیشگی خود را از دست دهید.

نگهداری از گاز رومیزی شیشه ای قطعاً نیاز به مراقبت بیشتر و پاک‌کننده خاصی دارد که سایر اجاق‌ها به آن نیاز ندارند. شما می‌توانید به‌صورت روزانه آن را تمیز کنید و ماهی یک‌بار به تمیزکردن کلی نیاز دارد.

یک گاز رومیزی استیل هم به برنامه تمیز کردن مشابهی نیاز دارد؛ اما، برای انجام آن نیازی به استفاده از پاک‌‎کننده‌های خاص نیست. مواد شوینده استاندارد یا معمولی این کار را انجام می‌دهند. هنگام تمیز‌کردن منظم، می‌توانید از یک اسفنج و آب گرم برای پاک‌کردن گاز رومیزی خود استفاده کنید. برای یادگیری بیشتر، مقاله تمیز کردن گاز رومیزی را بخوانید.

ظاهر کدام گاز رومیزی شکیل‌تر است؟

برای مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل از نظر ظاهر کار سختی ندارید؛ چراکه نیازی به گفتن نیست؛ گاز رومیزی شیشه ای ظاهری زیبا، مدرن و همچنین جذابیت زیبایی دارد. این نوع گاز رومیزی در پوشش‌ها و طرح‌های مختلف موجود است که برای آشپزخانه‌های مدرن مشتریان مناسب است.

گاز رومیزی استیل ضد زنگ با طراحی بسیار ساده‌تری عرضه می‌شوند. آن‌ها می‌توانند ظروف سنگین را تحمل کنند. این نوع گاز رومیزی ظاهر صاف و صیقلی دارد. تعداد زیادی از اجاق‌‌گازی‌های موجود در بازار به‌صرفه هستند؛ چراکه پخت‌وپز کارآمد را تضمین می‌کنند و استانداردهای ایمنی در آن‌ها رعایت شده است.

مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل نشان می‌دهد اگر می‌خواهید یک طراحی مدرن داشته باشید، به سراغ گاز رومیزی شیشه ای بروید؛ اگر گاز رومیزیی می‌خواهید که نگهداری و تمیز کردن آن آسان باشد، یک گاز رومیزی استیل را انتخاب کنید.

گاز رومیزی شیشه ای
نمونه گاز رومیزی شیشه ای – موجود در فروشگاه زیباهاوس

کدام گاز رومیزی ایمن‌تر هستند؟

شیشه روی گاز رومیزی شیشه ای پنج برابر قوی‌تر از شیشه معمولی است. این شیشه یک سطح ایمن و مقاوم در برابر حرارت است که در ضخامت‌های 4، 6 و 8 میلی‌متر موجود هستند. معمولاً برای گاز رومیزی شیشه ضخیم‌تر اولویت دارد.

گازهای رومیزی استیل با توجه به جنسشان، در برابر خوردگی مقاوم هستند و باکیفیت حرارتی بالا و ایمن برای استفاده طولانی مدت بسیار ایده‌آل هستند. علاوه بر این، مانند یک گاز رومیزی شیشه ای احتمالاً شکستن آن‌ها وجود ندارد.

وقتی صحبت از ایمنی می‌شود، سطح شیشه ای گاز رومیزی شیشه ای می‌تواند بشکند یا حتی بر اثر ضربه خرد شود. اگرچه با گاز رومیزی استیل مشکل بابت شکستگی وجود ندارد، اما تمیزکردن آن‌ها به‌راحتی یک گاز رومیزی شیشه ای نیست. اگر دوست دارید گاز رومیزیی داشته باشید که تمیزکردن آن راحت‌تر باشد و در آشپزخانه شما زیباتر به نظر برسد، می‌توانید نوع شیشه ای را انتخاب کنید؛ اما اگر می‌خواهید گاز رومیزیی بادوام و مستحکم داشته باشید، یک گاز رومیزی استیل همان چیزی است که به دنبال آن هستید.

توزیع حرارت کدام گاز رومیزی بهتر است؟

در گاز رومیزی شیشه ای، توزیع گرما در مقایسه با گاز رومیزی استیل یکنواخت است. چراکه گاز رومیزیهای شیشه ای دارای یک شیشه قوی است که در برابر حرارت مقاوم است و یک محفظه محکم دارند که به‌عنوان یک سطح ایمنی عمل می‌کند. اما در گاز رومیزی استیل توزیع حرارت یکنواخت نیست. پس می‌توان گفت یک گاز رومیزی شیشه ای از نظر توزیع گرما بهتر عمل می‌کند.

قیمت کدام گاز رومیزی به‌صرفه است؟

گاز رومیزیهای شیشه ای که در بازار به فروش می‌رسد، معمولاً دارای قیمت بالاتری نسبت به اجاق‌های استیل هستند. شیشه ای که در این گاز رومیزیها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باکیفیت و به‌تبع آن گران است؛ پس قیمت گاز رومیزی شیشه ای بالاتر خواهد بود. حتی در برندهای مقرون‌به‌صرفه، اجاق‌های شیشه ای گران‌تر از اجاق‌های استیل است. البته باید در نظر داشت که قیمت محصول با توجه قابلیت‌هایی بیشتری که دارد، بالاتر خواهد رفت.

گاز رومیزیهای استیل بسیار مقرون‌به‌صرفه و نسبتاً ارزان‌تر از نوع شیشه ای هستند. همچنین نوع استیل به‌راحتی در بازار موجود است. شما می‌توانید بر اساس نیاز خودتان، مانند تعداد شعله و کارایی آن، یکی را انتخاب کنید.

پس با مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل از نظر قیمت می‌توان گفت نوع استیل مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ اما، اگر از نظر بودجه محدودیتی ندارید، قطعاً گاز رومیزی شیشه ای انتخاب شما خواهد بود!

سخن پایانی

در این مقاله گاز رومیزی شیشه ای و استیل با هم مقایسه شدند؛ به طور خلاصه می‌توان گفت هر دو گاز رومیزی خوب هستند؛ اما انتخاب هر کدام از آن‌ها به نیاز خود شما بستگی دارد. با مقایسه گاز رومیزی شیشه ای و استیل مشخص شد که نوع استیل نسبت به شیشه مقرون‌به‌صرفه است؛ اما، چندان جذاب نیست. اگر تمایل دارید گاز رومیزی ظاهری عالی به آشپزخانه مدرن شما بدهد، یک گاز رومیزی شیشه ای می‌تواند انتخاب خوبی باشد. در نهایت، همیشه یک گاز رومیزی است که ظاهر آشپزخانه شما را زیبا می‌کند؛ بنابراین، آشپزخانه خود را به بهترین شکل نشان دهید. برای تصمیم‌گیری بهتر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید گاز رومیزی را هم مطالعه کنید.

منابع: simpleghar.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس