راهنمای خرید گاز رومیزی

راهنمای خرید گاز رومیزی – چه گازی برای آشپزخانه بخریم؟

شما چه در حال ساخت آشپزخانه جدیدی برای خود باشید و یا چه به دنبال تعویض یا ارتقای اجاق گاز خود باشید، انواع زیادی از گازهای رومیزی وجود دارد که باید در این زمان، آنها را نظر بگیرید. اما برای خرید گاز رومیزی از کجا شروع کنیم؟ در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس، برخی از ویژگی‌های رایج‌ترین انواع گاز رومیزی آورده شده است تا به شما در خرید گاز رومیزی کمک کند و شما بتوانید دستگاه مورد نظر خود را پیدا کنید. در این مقاله، چیزهایی را که باید قبل از خرید گاز رومیزی برای آشپزخانه خود بدانید را بیان کرده‌ایم تا به مرجع شما برای راهنمای خرید گاز رومیزی تبدیل شود؛ پس حتماً تا آخر مقاله را مطالعه کنید.

مروری کوتاه در مورد مدلهای گاز رومیزی در بازار

امروزه برای خرید گاز رومیزی دو مدل اصلی وجود دارد که به‌صورت گسترده در دسترس قرار دارند و در حالت کلی هم به 5 زیر شاخه مجزا تقسیم می‌شوند:

اولین گزینه، اجاق گاز معمولی است که از طریق یک شعله با سوخت گاز گرم می‌شود. شما می‌توانید بین گزینه گاز رومیزی استیل و گاز رومیزی شیشه‌ای یکی را انتخاب کنید. مدل بعدی یک نسخه شیک و امروزی از اجاق گاز است.

دومین گزینه اجاق گاز برقی است که در سه شکل سرامیکی، برقی معمولی و القایی موجود است. همه این گازها برقی هستند، اما طرز کار آن‌ها متفاوت است. اجاق گاز القایی براساس یک میدان مغناطیسی کار می‌کند و سریع‌ترین و کارآمدترین اجاق گاز است. دو مورد دیگر از همان فناوری استفاده می‌کنند، اما مدل سرامیکی به جای صفحات الکتریکی جداگانه مانند اجاق گازهای برقی، سطح مرتب‌تری دارد. این ویژگی باعث شده که اجاق سرامیکی راحت‌تر تمیز شود و شیک‌تر باشد. برای آشنایی بیشتر با این مدل‌ها، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع مدل گاز رومیزی را مشاهده کنید.

راهنمای خرید گاز رومیزی نوع گازی

راهنمای خرید گاز رومیزی نوع گازی

گاز رومیزی نوع گازی علاوه بر اینکه رایج‌ترین اجاق گازی موجود در خانه است، انتخاب کاملی برای حرفه‌ای‌ها به شمار می‌رود. این نوع گاز با ترکیبی از گرمای فوری، تنظیم دقیق دما و سطح پخت‌وپز عالی، آن را در بسیاری از خانه‌های ما به یک انتخاب ثابت تبدیل کرده است.

با این گاز رومیزی، شعله قابل دیدن است؛ بنابراین احتمال کمی وجود دارد که به طور تصادفی چیزی را مستقیماً روی منبع گرما قرار دهید، مگر اینکه خودتان بخواهید این کار را انجام دهید. علاوه‌بر این، در صورت بروز هر گونه مشکل در پخت‌وپز، می‌توان فوراً بدون نیاز به خارج کردن کامل تابه از روی شعله، حرارت را خاموش کرد.

گاز رومیزی معمولی در مقایسه با نوع برقی کم‌مصرف‌تر نیستند اما، به دلیل قابل کنترل بودن شعله آن، می‌توانید توان را متناسب با اندازه ظرف مورد استفاده خود تنظیم کنید و در نتیجه انرژی کمتری را هدر دهید. اگرچه این نوع اجاق مانند انواع سطح شیشه‌ای مدل‌های سرامیکی یا القایی به آسانی تمیز نمی‌شود، اما پایه‌های روی گاز به راحتی برای تمیز کردن برداشته می‌شوند و حتی قابل شستشو نیز هستند.

خرید گاز رومیزی نوع گازی مقرون به صرفه، کاربردی و دارای استفاده آسان با زمان گرم شدن و خنک شدن سریع هستند. برخی از افراد ممکن است هنگام برداشتن پایه روی گاز، درپوش شعله و غیره برای تمیز کردن آن دچار مشکل شوند.

اما اگر به دنبال طراحی حرفه‌ای برای آشپزخانه خود هستید، نباید از این بابت نگران باشید. اندازه تابه‌هایی را که به صورت مرتب استفاده می‌کنید در نظر بگیرید؛ زیرا این امر بر اندازه شعله‌هایی که انتخاب می‌کنید، تأثیر می‌گذارد. بسیاری از مدل‌های امروزی اکنون یک شعله بسیار بزرگ با حداکثر توان خروجی هستند.

بهره‌وری انرژی گاز رومیزی نوع گازی

بهره‌وری گاز رومیزی نوع گازی - راهنمای خرید گاز رومیزی

بدون شک، اجاق گاز القایی به مراتب کارآمدتر است. این اجاق با استفاده از فناوری القایی، فقط از انرژی مورد نیاز برای گرم کردن تابه استفاده می‌کند و اطراف آن را گرم نخواهد کرد. اگر شعله‌های گاز رومیزی نوع گازی به‌درستی تنظیم شوند، در رده دوم بهترین گازها قرار می‌گیرد.

با این حال، استفاده نادرست از شعله‌ها، انرژی و هوای گرم زیادی را هدر می‌دهد. گاز رومیزی سرامیکی با قدرتی که برای گرم کردن کل سطح دارد، در رتبه بعدی بهره‌وری قرار دارد. ما توصیه می‌کنیم دستگاه شما توسط یک نصب‌کننده گاز نصب شود.

بدون شک گاز رومیزی القایی سریع‌ترین روشی است که ظرف را به جوش می‌آورد. اجاق‌های سرامیکی و سپس گازهای معمولی دیر گرم‌تر می‌شوند و زمانی که همه چیز به جوش می‌آیند، خیلی سریع سرد می‌شوند. دمای اجاق‌های القایی را می‌توان تنظیم کرد تا کم شود، اما مطمئناً این گاز خیلی سریع خنک خواهد شد.

راهنمای خرید گاز رومیزی القایی

راهنمای خرید گاز رومیزی - گاز رومیزی القایی

گاز رومیزی القایی عملکرد عالی را با ایمنی نوع سرامیک ارائه می‌کند. فوق العاده سریع در روشن و گرم شدن، تمیز کردن آسان و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بهترین ویژگی‌های این مدل گاز رومیزی است که می‌تواند مبنای راهنمای خرید گاز رومیزی شما قرار بگیرد.

آیا گازهای القایی واقعاً عملکرد عالی دارند؟

اگر به دنبال تامین انرژی برق برای پخت‌وپز در اجاق هستید، گاز القایی مطمئناً سریع‌ترین گزینه موجود است. از آنجایی که انرژی مستقیماً به سطح تابه و محتویات ظرف منتقل می‌شود، می‌تواند آب را حتی سریع‌تر از گاز رومیزی نوع گازی به جوش بیاورد. حتی با تقویت عملکرد آن، زمان انتظار آشپز هم کاهش پیدا خواهد کرد.

یک اجاق القایی نه تنها آب را خیلی سریع به جوش می‌آورد و تابه‌ها را به دمای جوش می‌رساند، بلکه وقتی تنظیم دمای آن را پایین می‌آورید، دما را نیز به سرعت کاهش می‌دهد.

آیا گاز رومیزی القایی سریع تمیز می‌شود؟

سطح شیشه‌ای صاف و کنترل‌های لمسی بدون اینکه برآمدگی داشته باشند، تمیز نگه داشتن آن‌ها را بسیار آسان می‌کند. یک وسیله پاک‌کننده ساده بیشتر کثیفی‌ها را از سطح اجاق گاز پاک می‌کند، بدون اینکه نیازی به برداشتن و تعویض پایه‌ها رو گازی یا تمیز کردن اطراف دکمه‌ها باشد. همچنین گرمای کمی در مناطق پخته شده وجود دارد، بنابراین پس از پایان استفاده از آن زمان بسیار کمتری برای خنک شدن نیاز دارند. این بدان معنی است که می‌توانید تقریباً بلافاصله پس از اتمام پخت‌وپز آشپزخانه خود را پاک کنید.

گاز رومیزی القایی در چه اندازه‌هایی موجود است؟

گاز رومیزی القایی

چه به دنبال یک دستگاه پخت‌وپز جمع و جور باشید و چه به دنبال یک سطح پخت کامل با اندازه شش شعله باشید، طیف کاملی از مدل‌های اجاق گاز القایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

فناوری بریجینگ یا پل زدن در گاز القایی چیست؟

مدل‌های پل‌شده‌ای وجود دارند که دارای شعله‌های پخت‌وپز بزرگ هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان شعله‌هایی با اندازه عادی استفاده کرد یا از آن‌ها برای تشکیل مستطیل‌های کشیده استفاده کرد که از آن می‌توان برای سینی‌ها بزرگ استفاده کرد.

گاز رومیزی القایی چه ویژگی دارد؟

در ادامه این مقاله با موضوع راهنمای خرید گاز رومیزی، شما را با ویژگی‌های گاز القایی آشنا می‌کنیم. جدا از سرعت خوب آشپزی با گاز رومیزی القایی، بسیاری از ویژگی‌های ایمنی اضافی در این مجموعه گنجانده شده است تا آشپزی را به کاری ایمن‌تر در خانه تبدیل کند. نشانگر گرم بودن سطح، قفل‌های ایمنی را برای جلوگیری از تغییرات اتفاقی در تنظیمات و تایمر در این نوع گاز وجود دارد تا به شما در برنامه‌ریزی و پختن وعده‌های غذایی در آشپزخانه شلوغ کمک کند.

همچنین یک سیستم گرم شدن بیش از حد و سرریز روی اجاق تعبیه شده است که تشخیص می‌دهد تابه چه زمانی در حال جوشیدن است، یا اینکه اجاق گاز بیش از حد گرم شده و تنظیمات را بر اساس آن تنظیم می‌کند. اجاق گاز القایی حتی اگر به طور تصادفی جسم کوچکی مانند قاشق را روی سطح اجاق گاز قرار دهید، کار نمی‌کند؛ زیرا دارای یک سیستم هوشمند تشخیص اجسام کوچک برای تعیین اینکه آیا تابه‌ای برای شروع پخت و پز وجود دارد یا خیر.

بهره‌وری انرژی گاز القایی

بهره‌وری انرژی گاز القایی در راهنمای خرید گاز رومیزی

اگر عملکرد گاز رومیزی القایی هنوز شما را متقاعد نکرده است، باید گفت گاز القایی بسیار ارزان‌تر از اجاق گاز معمولی برقی یا حتی سرامیکی است.

گاز القایی انرژی را مستقیماً به سطح قابلمه در تماس با آن منتقل می‌کند، بدون اینکه اطراف آن را گرم کند. این امر باعث صرفه‌جویی زیادی در انرژی می‌شود؛ زیرا گرما هدر نمی‌رود و فقط در جایی که به آن نیاز دارد متمرکز می‌شود. گرمای در اجاق سرامیکی، ابتدا باید شیشه را گرم کند که سپس به تابه و در نهایت غذا یا مایع داخل آن هدایت می‌شود، در حالی که تشدید مغناطیسی مولکول‌ها در فناوری القایی، گرما را مستقیماً در داخل تابه ایجاد می‌کند.

از چه تابه‌ای برای گاز القایی استفاده کنیم؟

نکته اصلی در هنگام خرید گاز رومیزی القایی، تابه‌هایی است که استفاده می‌کنید. شما باید از مغناطیسی بودن آنها اطمینان حاصل کنید (پایه‌ها را با آهنربای یخچال تست کنید) تا بتوانید از این فناوری استفاده کنید. بیشتر تابه‌هایی که امروز به بازار عرضه می‌شوند دارای فناوری کفه القایی هستند و در صورت نیاز به جایگزینی تابه‌های قدیمی با تابه‌های جدید، صرفه‌جویی در مصرف انرژی در طول یک سال بیشتر از قیمت یک مجموعه تابه جدید را برای شما جبران می‌شود.

سلامتی و ایمنی گاز رومیزی القایی

به دلیل میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده توسط یک صفحه القایی، کاربر باید حداقل 60 سانتی‌متر (یا 2 فوت) از دستگاه فاصله داشته باشد؛ زیرا ممکن است برای شما شما اختلال ایجاد کند. بعد از خرید گاز رومیزی القایی برای نصب آن، لطفاً همیشه از یک برقکار ماهر استفاده کنید تا مطمئن شوید که به درستی وصل شده و استفاده از آن کاملاً ایمن است.

راهنمای خرید گاز رومیزی سرامیکی

راهنمای خرید گاز رومیزی سرامیکی

اجاق سرامیکی شیشه‌ای به عنوان اجاق گاز سرامیکی نیز شناخته می‌شود. این اجاق‌های برقی با سطحی صاف از شیشه سرامیکی پوشانده شده‌ است. گرمایش در این نوع اجاق گاز از یک کویل گرمایشی در زیر صفحه شیشه‌ای حاصل می‌شود که گرمای خود را با استفاده از اشعه مادون قرمز از طریق شیشه منتقل می‌کند.

ویژگی قابل توجه اجاق‌های سرامیکی این است که به راحتی تمیز خواهند شد؛ زیرا اجاق سرامیکی یک سطح پخت‌وپز صاف و صیقلی دارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که قبل از خرید گاز رومیزی سرامیکی به آن‌ها توجه کنید، ما در اینجا چند نکته ضروری در مورد نحوه تمیز کردن اجاق سرامیکی را فهرست کرده‌ایم .

برای تمیز کردن این نوع اجاق گاز بهتر است مانند اجاق گاز القایی از هر گونه روش تمیز کردن به صورت ساینده اجتناب کنید؛ زیرا باعث خراش شیشه می‌شود. پاک کننده بسیار قوی و اسفنج‌های چند بار مصرف برای آن توصیه نمی‌شود.

در عوض یک پارچه نرم و مایع شوینده ساده را امتحان کنید. مایع شوینده برای از بین بردن چربی ساخته شده است، بنابراین روی سطح‌های چرب به خوبی کار می‌کند. اگر جای سوختگی یا لکه بر روی سطح وجود دارد، سعی کنید یک پاک‌کننده اجاق سرامیکی خاص پیدا کنید یا یک اسکراپر سرامیکی را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که با اجاق های سرامیکی سازگار است که از هرگونه آسیب جلوگیری کند.

در نهایت می‌توان گفت، خرید گاز رومیزی سرامیکی نیز انتخابی مقرون به صرفه‌تر است. این نوع گاز از نظر انرژی کارآمد است، بدین معنی که انرژی حرارتی زیادی را هنگام گرم کردن تابه شما هدر نمی‌دهد. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید رویه شیشه‌ای آن است که می‌تواند شکسته شود؛ زیرا به اندازه اجاق گازی یا صفحه برقی مقاوم نیست.

راهنمای خرید گاز رومیزی شیشه ای

با توجه به انواع مختلف اجاق گاز موجود در بازار، ممکن است بپرسید گاز رومیزی شیشه‌ای چیست؟ این نوع اجاق گاز ترکیبی از اجاق گاز سرامیکی و اجاق گاز معمولی است. گاز شیشه‌ای در اصل یک صفحه شیشه‌ای با خود اجاق گاز بوده که به عنوان اجاق گاز شیشه‌ای شناخته می‌شود. اجاق گاز به جای پایه فلزی اصلی بر روی یک صفحه شیشه‌ای سرامیکی نصب می‌شود.

در زمان خرید گاز رومیزی شیشه‌ای باید بدانید که این نوع گاز کمی گران‌تر از اجاق گاز معمولی است؛ اما تمام مزایای اجاق گاز را دارد و علاوه بر آن، تمیز کردن راحت‌تری دارد. اجاق گاز شیشه‌ای به صورت اجاق گاز شیشه‌ای مشکی و اجاق گاز شیشه‌ای سفید موجود است، بنابراین انتخاب رنگ به خود شما و دکوراسیون آشپزخانه بستگی دارد. مانند یک گاز رومیزی معمولی، گاز شیشه‌ای در مدل‌های 4 و 5 شعله عرضه می‌شود.

سخن پایانی

خرید گاز رومیزی برای آشپزخانه یکی از تصمیم‌های سخت خواهد. این نوع اجاق گاز دارای نوع‌هایی مختلفی مانند معمولی، القایی، سرامیکی و شیشه‌ای است که در این مقاله با موضوع راهنمای خرید گاز رومیزی به آن اشاره شد. هر کدام از این مدل‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در هنگام خرید گاز رومیزی آشپزخانه باید به آن توجه کنید و آن‌ها را در نظر داشته باشید. البته ذکر این نکته ضروری است که عوامل زیادی مانند مقدار بودجه، محیط آشپزخانه، سلیقه شما در انتخاب ظاهر گاز و … هم در تصمیم‌گیری نهایی موثر خواهند بود.

منابع: gorenje.com | cda.eu 1 | cda.eu 2

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس