ایده های کلوزت روم

چیدمان و طراحی کلوزت روم – ایده ها و راهکارهای دکور اتاق و کمد لباس

کلوزت روم (Closet room) فضایی برای نگهداری لباس‌ها، کیف، کفش و سایر اکسسوری‌‌ها است، که باید با توجه به فضایی که در اختیار دارید کلوزت روم مناسب خود را طراحی کنید. اگر برای پیدا کردن وسیله‌ای در کلوزت روم یا کمد لباس خود باید زمان زیادی صرف کنید و نمی‌توانید به راحتی لباس‌هایی که نیاز دارید را پیدا کنید، بهتر است به فکر چیدمان مجدد آن باشید. امروزه با پیشرفت طراحی داخلی و گسترش وسایل بازیافتی و ایده‌های هوشمندانه DIY، برای چیدمان انواع فضا‌ها از جمله واکین کلوزت اتاق مستر (اتاق مخصوص نگهداری و تعویض لباس) و یا کمد دیواری اتاق کودک ایده‌ها و امکانات خوبی وجود دارد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیباهاوس، شما را با بهترین ایده‌ها و راهکارهای چیدمان و طراحی کلوزت روم آشنا می‌کنیم.

فضا را اندازه‌گیری کنید.

فضا را اندازه‌گیری کنید.

برای اندازه‌گیری دقیق ابعاد اتاق از یک متر، مداد و دفتر استفاده کنید. ارتفاع زمین تا سقف، و عرض‌ دیوار‌های قابل استفاده و عمق فضا را اندازه‌ بگیرید. برای نصب کمد دیواری ابعاد دیوار پشتی را اندازه بگیرید. برای واکین کلوزت نیز اندازه‌گیری دیوار‌های پشتی و جانبی کافی است. این سه اندازه برای تعیین عمق و تعداد طبقات، و ابزار‌های مورد نیاز ضروری است.

سبک مورد نظر خود را پیدا کنید.

سبک مورد نظر خود را پیدا کنید.

برای چیدمان کمد سفارشی مناسب با استایل خود می‌توانید از ایده‌های متفاوتی استفاده کنید. ساده‌ترین روش، خرید کیت‌های کمد چوبی و یا سیمی است. برای تغییر چیدمان کمد DIY (مدل‌های خودت انجامش بده یا Do It Yourself)، می‌توانید بخش‌های متفاوت را به‌صورت جداگانه خریداری و کمد را به‌ دلخواه خود طراحی کنید.

کیت‌های آماده در اندازه‌های مشخصی در دسترس هستند که رایج‌ترین آنها 1.5 و 2.5 متر هستند. اما کیت‌ها را می‌توانید برای ساخت در اندازه‌های دلخواه نیز سفارش دهید.

همچنین برای ایجاد فضاهای بیشتر اختصاصی می‌توانید از کمد، قفسه‌ها، طاقچه و چوب‌لباسی استفاده کنید.

نظم‌دهنده (ارگانایزر) کمد سیمی

قفسه‌های سیمی و نظم‌دهنده‌های کمد سیمی قیمت پایین‌تری دارند، و در ابعاد متفاوتی قابل استفاده هستند. این قفسه‌های سیمی با روکش صاف از لباس‌ها و سطوح لوازم در‌ برابر آسیب محافظت می‌کنند. از میله‌هایی استفاده کنید که امکان جابجایی آسان آویز‌ها را در طول میله فراهم می‌کنند. برای یک کمد دیواری با ابعاد حدود 1.2 در 2.5 متر به موارد زیر نیاز دارید:

 • ریل قفسه‌بندی افقی
 • قفسه‌های عمودی
 • قفسه‌ها
 • میله‌ها و آویز لباس
 • سرپوش و محافظ میله‌ها
 • بست‌های کمد

نظم‌دهنده‌های کمد چوبی

قفسه‌ها و نظم‌دهنده‌های کمد چوبی مقاوم و مقرون به‌صرفه و از نظر ظاهری زیبا هستند. این کیت‌های چوبی شامل میله‌ها، دراور و قفسه‌های چوبی هستند. نصب آنها نیز نسبت‌ به ارگانایزر‌های سیمی کمی پیچیده‌تر است. برای یک کمد با ابعاد 1.2 در 2.5 متر به موارد زیر نیاز دارید:

 • قفسه‌ها
 • میله‌ها و آویز‌ها
 • دراور‌ها
 • بست‌ها

ایده‌های چیدمان و طراحی کلوزت روم

ایده‌های چیدمان و طراحی کلوزت روم

پس از اندازه‌گیری ابعاد فضایی که در اختیار دارید، وقت آن است به سراغ طراحی و چیدمان یک کلوزت روم با ایده‌های هوشمندانه DIY بروید. در طراحی کلوزت روم به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • میله آویز

میله‌های آویز دوتایی (برای دامن‌ها، پیراهن، شلوار‌، بلوز‌ها) فضای ذخیره‌سازی شما را افزایش می‌دهد. میله بالایی معمولا 210 سانت بالاتر از زمین، و میله پایینی حدودا 106 سانت بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد.

میله‌های تکی برای پیراهن‌ها، کت‌ها و لباس‌های بلند که معمولا 180 سانت بالاتر از زمین قرار می‌گیرد.

 • قفسه‌ها

اگر سقف‌های شما بلند است، یک قفسه را در حدود 215 سانتی نصب کنید که کل محیط کمد شما را پوشش دهد و فضای ذخیره‌سازی شما را به حداکثر برساند. در باقی قسمت‌های کمد، قفسه‌های کوتاه‌تر با ارتفاع متفاوت فضای ذخیره‌سازی بیشتری را فراهم می‌کند. قفسه‌ها باید حداقل 30 سانت به‌صورت عمودی از یکدیگر فاصله داشته باشند.

 • باکس‌ها، سبد‌ها و دراور

برای ژاکت‌ها از سبد‌ها، و از باکس‌ها برای نگهداری کفش‌ها و از کشو‌های دراور برای جوراب و کمربند استفاده کنید. بسیاری از کیت‌های کلوزت روم قابل تنظیم هستند، بنابراین می‌توانید برای راحتی بیشتر از انواع متفاوت آنها با یکدیگر استفاده کنید.

روش‌های سازماندهی کلوزت روم

روش‌های سازماندهی کلوزت روم

پس از اینکه روش سازماندهی کلوزت روم خود را انتخاب و نصب کردید، باید به سراغ فضای موجود و روش‌هایی برای به حداکثر رساندن این فضا بروید. در ادامه نکاتی برای استفاده حداکثری از فضای کلوزت روم مطرح شده است:

ایده‌هایی برای نگهداری کفش‌ها

ایده‌هایی برای نگهداری کفش‌ها

کلوزت روم شما ممکن است فضایی برای نگه‌داشتن کفش‌ها (مشابه آنچه در تصویر بالا مشاهده می‌کنید) داشته باشد. اما اگر به فضای بیشتری برای قرار دادن کفش‌ها نیاز دارید، می‌توانید از استند‌ها و قفسه‌های آماده استفاده کنید. قفسه‌های کفش با ظرفیت‌های مختلفی از چند جفت تا ابعاد بزرگتر برای ۲۰ تا ۳۰ جفت کفش وجود دارند. همچنین می‌توانید از جاکفشی‌ استفاده کنید که درب آن بسته شده و کفش‌ها در معرض دید نباشند.

قفسه‌های لباس

قفسه‌های لباس

اگر به فضای ذخیره‌سازی و یا دسترسی آسان‌تر نیاز دارید، توصیه می‌کنیم که یک قفسه لباس به سازماندهی اتاق لباس خود اضافه کنید. مدل‌هایی که دو میله آویز دارند ایده مناسبی برای استفاده حداکثری از فضای عمودی هستند، و این امکان را به شما می‌دهند که فضای کمد خود را گسترش دهید، استایل‌های متفاوت خود را به‌صورت جداگانه قرار دهید و یا لباس‌های مورد نیاز برای سفر را در بخش متفاوتی آویزان کنید.

قفسه‌ها علاوه بر اینکه فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند، به شما کمک می‌کنند اکسسوری و لوازم جانبی مناسب هر استایل خود را در فضاهای مشخصی قرار دهید. قفسه‌های لباس برای شستشوی لباس نیز کاربرد دارند، به عنوان مثال می‌توانید از آنها به‌عنوان فضایی برای خشک کردن و یا جابجایی لباس استفاده کنید.

ایده‌هایی برای طراحی کلوزت روم اتاق کودک

شما می‌توانید از میله آویز بالایی برای قرار دادن لباس‌های فصل‌های دیگر استفاده کنید، و میله پایینی را به لباس‌های روزانه و مناسب فصل که باید در دسترس باشند اختصاص دهید. برای استفاده از فضای بین لباس‌ها و زمین، باکس‌ها انتخاب مناسبی هستند، همچنین برای جای دادن کفش‌ها و اسباب‌بازی‌ها می‌توانید از سطل‌های پلاستیکی استفاده کنید. کلوزت روم را می‌توانید با بزرگ‌شدن کودک خود تغییر دهید و متناسب با سن او سازماندهی کنید.

کمد سفارشی خود را نصب کنید.

کمد سفارشی خود را نصب کنید.

ابزار‌هایی که نیاز دارید را جمع‌آوری و نصب کمد دیواری را شروع کنید. با‌ توجه به دیواری که برای نصب کمد استفاده می‌کنید، ممکن است به ابزار‌های متفاوتی برای اتصال کمد و قفسه‌ها به دیوار نیاز پیدا کنید.

دیوار خشک و یا نمای پانلی ممکن است به دیوار حائل برای پشتیبانی نیاز داشته باشند. سازه بنایی شما به مته مصالح ساختمانی برای ایجاد حفره‌هایی به عمق 2.5 تا 3.5 سانت نیاز دارد. اما سازه‌های چوبی به حائل نیاز ندارند و باید از پیچ‌های 2.5 سانت شماره ۸ استفاده کنید.

همچنین می‌توانید برای کمد لباس خود از کیت‌های آماده استفاده کنید و از ابتدا آن را خودتان نسازید. امروزه کیت‌های آماده مانند مدل‌های سفارشی زیبا و مرتب هستند، برخی از آنها حتی کشو دارند و می‌توانید انواع میله‌های آویز، باکس‌ها و سبد‌ها را در آن جای دهید.

منبع: lowes.com

5/5 - (2 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس