راهنمای خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه

راهنمای خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه – چه سینکی بخریم؟

یکی از عناصر اصلی در آشپزخانه سینک ظرفشویی است. سینک به ما در تمیز کردن ظروف و حتی پخت‌وپز کمک می‌کند. وقتی آب جوش ماکارونی یا برنج را روی آن می‌ریزیم یا قابلمه داغ در داخل آن قرار می‌دهیم، ناراحت نمی‌شود! پس در زمان خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه باید بیشترین دقت را داشته باشید؛ زیرا این محصول سالیان طولانی در آشپزخانه همراه شما خواهد بود. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که در هنگام خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. همه این نکات ضروری هستند، پس تا پایان این مقاله از فروشگاه اینترنتی زیبا هاوس را حتماً مطالعه فرمایید.

فضای آشپزخانه خود را در نظر بگیرید.

سینک و فضای آشپزخانه

بیشتر اوقات، فضای آشپزخانه ما با آنچه واقعاً می‌خواهیم متفاوت است. اما یک حد وسط برای آن نیز وجود دارد. به خاطر داشته باشید که خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است. دوام مدل‌های جدیدتر بیشتر از مدل‌های قدیمی است و چندین سال متمادی می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر خانه پدری خود را به یاد بیاورید، احتمالاً در آنجا نوع قدیمی سینکهای ظرفشویی را به یاد بیاورید.

در زمان خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه به این فکر کنید که آیا ممکن است به فضای بیشتری نسبت به فضای استاندارد سینک مورد نظر خود نیاز داشته باشید یا خیر. شاید بتوانید سطح کار را با لوازم جانبی و تجهیزات سینک مانند تخته چوبی گسترش دهید. به هر حال، اگر مدل سینک رویاهای خود را پیدا کردید، معمولاً اندازه‌هایی از 45 تا 100 سانتی‌متر برای انتخاب وجود دارد. حتی سینک‌های گوشه‌ای برای استفاده در زاویه‌ها وجود دارد.

به لگن سینک ظرفشویی آشپزخانه توجه کنید.

لگن سینک

لگن قسمتی از سینک است که مهم به نظر نمی‌رسد، اما در زمان خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه حتما باید در نظر داشته باشید. لگن در اندازه‌ها و عمق‌های مختلف وجود دارد. شما می‌توانید بین سینک‌های یک، دو یا حتی یک و نیم لگن (سینک یک قلو یا دو قلو) یکی را انتخاب کنید. در مورد آبچکان هم شما باید تصمیم بگیرید که آن را در کدام قسمت سینک استفاده می‌کنید.

سینک‌های دو قلو در مدل‌های زیادی شامل لگن‌ها با اندازه مساوی، یکی بزرگ و دیگری کوچک، کاملاً جدا با یک لبه کوتاه بین لگن‌ها عرضه می‌شوند. سینک‌هایی که دارای لبه کوتاه بین دو لگن هستند می‌توانند استفاده انعطاف‌پذیرتری را برای شستن ظروف یا اشیاء بزرگتر ارائه دهند. دو لگن بزرگ ممکن است گزینه راحت‌تری برای آشپزخانه‌های جادار باشد. برای کسانی که فضای محدودی دارند، سینک‌های دو لنگه یا دو قلو با یک لگن بزرگ و یک لگن کوچک یک انتخاب محبوب خواهد بود.

سینک‌های تک لگنه می‌توانند در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف تولید شوند. سینک‌های کوچک تک لگنه ممکن است مورد علاقه کسانی باشد که فضای محدودی دارند یا به ندرت آشپزی می‌کنند. لوازم جانبی سینک که روی سینک‌ها قرار می‌گیرند، برای بهینه‌سازی فضا محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که آیا می‌توانید سینکی بزرگتر از اندازه استاندارد تهیه کنید یا خیر. کار کردن یا شستن در سینکی که کمی بزرگ‌تر از حد معمول است بهتر از شستن در سینکی کوچک است؛ زیرا آب داخل از آن خارج می‌شود و این اتفاقی ناخوشایند درآشپزخانه خواهد بود.

به ارتفاع سینک ظرفشویی توجه کنید.

ارتفاع سینک ظرفشویی

سینک را در ارتفاعی راحت نصب کنید که بتوانید بدون خم شدن یا بلند شدن خود کار کنید. ارتفاع مناسب باعث می‌شود که فشار کمتری به کمر شما بیاید. سینک باید در همان ارتفاع میز کار کابینت شما نصب گردد، اما باز هم تصمیم‌گیرنده نهایی خود شما هستید.

شکل سینک آشپزخانه را انتخاب کنید.

شکل سینک آشپزخانه

شکل سینک آشپزخانه می‌تواند به آسان‌تر شدن کارها کمک کند. محیط آشپزخانه ممکن است شما را به انتخاب شکل خاصی که به بهترین صورت با نیازهای شما سازگار است، سوق دهد. پس حتماً در زمان خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه شکل محیط خود را در نظر بگیرید.

سینک‌های مستطیلی محبوب‌ترین نوع هستند و در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و طرح‌ها در دسترس هستند. سینک‌های گوشه‌ای امکان استفاده از فضای استفاده نشده را به خصوص در آشپزخانه‌های L و U می‌دهد و فضای پیشخوان را برای کارهای دیگر آزاد می‌کند. سینک‌های گرد و مربع برای آشپزخانه‌هایی با فضای محدود مناسب هستند. در حالی که لگن‌های گرد ممکن است برای شستن ظروف بزرگتر دشوارتر باشد.

نکته دیگری که باید در مورد شکل سینک در نظر گرفت، سهولت در نگهداری است. در حالی که سینک‌های مستطیلی و مربعی با گوشه‌های زاویه‌دار محبوب‌تر هستند اما تمیز کردن این نوع سینک‌ها در آشپزخانه‌های مینیمالیستی، ممکن است دشوارتر از سینک‌های با لبه‌های گرد باشد. در این زمینه، مقاله “چگونه سینک آشپزخانه را تمیز کنیم؟” را بخوانید.

طراحی سینک ظرفشویی آشپزخانه را بررسی کنید.

سینک باید کاربردی باشد اما کاربردی بودن به معنای این نیست طراحی آن را در نظر نگیرید. عواملی مانند متریال، رنگ و روش‌های نصب که در ادامه اشاره خواهد شد، ظاهری متفاوت به سینک و در نتیجه کل آشپزخانه شما خواهد داد. هنگام خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه می‌توانید از بین رنگ‌ها و شکل‌های یکی را به دلخواه خود انتخاب کنید. سینک می‌تواند مربع، مستطیل، بیضی، گرد یا ترکیبی از این اشکال و اندازه‌ها باشند.

رنگ سینک ظرفشویی

رنگ سینک ظرفشویی

سینک خاکستری (استیل) در هر جایی متفاوت به نظر می‌رسد. سینک‌های بژ یا سفید هم در آشپزخانه‌های سنتی و هم در آشپزخانه‌های امروزی عالی به نظر می‌رسند. فقط سعی کنید رنگی را که بیشتر دوست دارید پیدا کنید و در نظر داشته باشید این رنگ با بقیه پالت آشپزخانه به خوبی هماهنگ می‌شود.

روش نصب سینک

روش نصب سینک

سینک‌ها روش‌های مختلفی برای نصب دارند. انواع مختلفی از نصب سینک آشپزخانه وجود دارد و این ممکن است تاثیر زیادی بر روی انتخاب سینک داشته باشد. سینک‌ها می‌توانند به یکی از سه روش زیر نصب شوند:

  • روش نصب روکار: رایج‌ترین روش نصب سینک ظرفشویی آشپزخانه، سینک‌هایی هستند که بر روی سطح کابینت نصب می‌شود. محلی که سینک بر روی آن قرار می‌گیرد از پیشخوان بریده می‌شود و سینک وارد آن خواهد شد. در این روش تمام وزن سینک توسط لبه‌ها حمل می‌شود. برای محکم شدن آن را سیلیکون محکم می‌کنند. البته لازم به‌ذکر است، چون لبه در این سینک‌ها قابل مشاهده است، به آن‌ها سینک‌های لبه‌دار هم گفته می‌شود.
  • روش نصب توکار: این نوع روش نصب بر خلاف روش روکار است؛ چون سینک ظرفشویی با گیره‌های مخصوص به پایین پیشخوان متصل شده است. در این حالت سینک لبه‌ای ندارد و به شما اجازه خواهد داد آب و هرنوع کثیفی را مستقیماً با یک اسفنج درون سینک ظرفشویی جارو کنید و که به تمیز شدن آسان سینک شما کمک خواهد کرد.
  • روش نصب سینک مزرعه‌ای: ما همچنین می توانیم از سینک‌های مزرعه‌ای استفاده کنیم که به عنوان سینک پیش‌بند نیز شناخته می‌شوند. لبه جلویی آنها کمی از بقیه کابینت‌ها متمایز است. این نوع یک سینک بزرگ کلاسیک که در خانه‌های کشاورزی و روستاها یافت می‌شود.
نصب سینک مزرعه‌ای
نمونه سینک مزرعه‌ای

جنس سینک ظرفشویی

محبوب‌ترین مواد سینک آشپزخانه عبارتند از استیل ضد زنگ، کامپوزیت، سرامیک و سنگ طبیعی. هر کدام از این جنس‌ها دلایل خاص خود را برای محبوبیت دارند و این به شما در تصمیم‌گیری کمک کند.

استیل ضدزنگ سبک، در برابر لکه مقاوم بوده و نگهداری آسان است، اما می‌تواند مستعد خراش یا فرورفتگی باشد. انواع خاصی از استیل ضد زنگ دارای خواص مقاوم در برابر خش هستند، که ضخامت‌های مختلفی دارند و ممکن است سطح برای افزایش طول عمر داشته باشند.

سینک‌های کامپوزیتی در طیف رنگ‌ها و مدل‌های مختلف موجود هستند. این نوع سینک معمولاً در برابر حرارت، خراش و ضربه مقاوم هستند و نگهداری آن‌ها آسان است، اما ممکن است به مرور زمان لکه بردارند. مواد گران‌قیمت محبوب برای کامپوزیت‌های سنگ شامل گرانیت و کوارتز هستند که برخی از آن‌ها نسبت 80/20 بین سنگ و رزین دارند و ظاهری جذاب و بادوام می‌دهند.

سرامیک و سنگ طبیعی هر دو مقاومت حرارتی، خراش و لکه بالایی دارند. این نوع سینک اغلب به دلیل دوام خود مورد علاقه هستند و در طراحی‌های سنتی آشپزخانه محبوب هستند. با این حال، آ‌ن‌ها نسبت به سایر مواد محبوب، وزن کمتری دارند. روکش روی سرامیک و برخی از انواع سنگ ممکن است به مراقبت خاصی داشته باشند تا آسیبی نبیند.

سینک‌های شیشه‌ای گزینه خوبی در زمان خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه هستند. آن‌ها در برابر ضربه، درجه حرارت بالا و تغییرات دما مقاوم خواهند بود. از طرف دیگر، سینک‌های استیل ضد زنگ با پوشش PVD محکم هستند و در رنگ‌هایی مانند برنج یا طلایی هستند.

ویژگی‌های اضافی سینک ظرفشویی را فراموش نکنید.

نوآوری سینک‌های آشپزخانه فراتر از اندازه و شکل است. هنگام خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه، به دنبال سینک‌هایی باشید که تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر است. اگر نور خورشید در هر روز از تابستان وارد آشپزخانه شما شود، شاید داشتن یک سینک مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش مفید باشد تا سینک شما مانند روز اول دوام بیشتری داشته باشد.

از این نکات برای انتخاب بهترین سینک آشپزخانه برای فضای خود استفاده کنید. یک سینک گران قیمت، همیشه بهتر از گزینه‌های دیگر نیست. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که سینکی را انتخاب کنید که زندگی شما را هر روز راحت‌تر کند.

آیا باید برای سینک صفحه آبکش استفاده کرد؟

دلایل واضحی وجود دارد که چرا انتخاب سینک با تخته آبکش می‌تواند ایده خوبی باشد، زیر آب بر روی تخته جمع نخواهد شد و شستشوی شمار تمیزتر خواهد بود. با این حال، سینک‌های بدون تخته آبکش دارای لوازم جانبی هستند به شما در شستشو کمک کنند.

سینک با تخلیه آبکش ممکن است از سینک‌های ظریف در برابر پاشش آب جلوگیری خواهد کرد. با این حال، فضای پیشخوان بیشتری را اشغال می‌کند و انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به استفاده از یک تخته تخلیه قابل جابجایی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به نکات ضروری اشاره شد که در هنگام خرید سینک ظرفشویی آشپزخانه باید در نظر داشته باشید. همه این نکات هر کدام در جای خود مهم و ضروری هستند. اگر شما می‌خواهید خرید خوبی داشته باشید، باید همه این نکات را در نظر بگیرید.

منابع: teka.com | archiexpo.com

5/5 - (1 امتیاز)
محصولات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس