انواع دستگیره کابینت

انواع دستگیره کابینت آشپزخانه

انواع دستگیره کابینت آشپزخانه – مدل، جنس و روکش دستگیره

زمانی که در حال تکمیل وسایل آشپزخانه خود هستید، احتمالاً یکی از موارد اصلی که به آن توجه می‌کنید کابینت‌ها است. کابینت‌ها اجزای اصلی در طراحی آشپزخانه هستند و شکل کلی آن را تعیین می‌کنند. دستگیره، یراق و جزئیاتی که به کابینت اضافه می‌شود نیز به ساختار کلی آن شکل می‌دهد. مهمترین جزئیات کابینت، دستگیره‌های آن است که برای باز و بسته کردن درب کابینت استفاده می‌شود. این دستگیره‌ها نه تنها باید زیبا باشند، بلکه باید کاربردی بوده و متناسب با طرح کلی کابینت‌ها و دکور آشپزخانه باشند. برای اینکه بتوانید بهترین نوع دستگیره‌های درب کابینت را انتخب کنید، باید بدانید چه گزینه‌هایی دارید که در ادامه این مقاله از فروشگاه ریبا هاوس، انواع آن را بررسی می‌کنیم.

 

انواع طرح دستگیره کابینت

انواع طرح دستگیره کابینت

 

دستگیره‌ کابینت‌های آشپزخانه ممکن است از نظر طراحی، شکل، اندازه و جنس کار متفاوت باشند. از آنجایی که همه افراد در زمان طراحی خانه و آشپزخانه خود به دنبال خرید بهترین وسایل هستند، آشنایی با انواع آن می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نحوه ترکیب کردن وسایل نیز بسیار مهم است و باید نسبت به چگونگی کنار هم قرار دادن آن‌ها اطلاعات داشته باشید. این کار مستلزم شناخت انواع وسایل، طرح‌ها یا جنس ساخت آن است. به عنوان مثال، اگر قرار است کابینت‌های آشپزخانه خود را تغییر دهید، باید بدانید که چه نوع دستگیره‌ای با شکل کلی کابینت‌های شما متناسب است. انواع دستگیره کابینت آشپزخانه عبارت است از:

دستگیره کابینت لبه‌ای (توکار)

دستگیره کابینت لبه‌ای (توکار)

اگر می‌خواهید آشپزخانه شما ظاهری جالب و متفاوت داشته باشد، دستگیره‌های لبه‌ای انتخابی عالی هستند. این نوع دستگیره‌ها میله‌های توخالی هستند که دقیقاً در لبه کابنیت قرار گرفته و برای باز کردن درب آن تنها کافی است انگشتان خود را در قسمت توخالی لبه قرار دهید. از آنجایی که این نوع دستگیره، بیرون‌زدگی بسیار کمی دارد، زیاد مشخص نبوده و به نظر می‌رسد که بدون دستگیره هستند. به همین دلیل است که دستگیره‌های لبه‌ای بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌های امروزی و مدرن هستند.

دستگیره‌های فنجانی کابینت

اگر می‌خواهید کابینت‌ها و فضای کلی آشپزخانه شما بیشتر ظاهر قدیمی داشته باشد، از دستگیره‌های فنجانی استفاده کنید. این نوع دستگیره‌‎ها معمولاً  بسیار محکم و ثابت بوده و برای استفاده از کمد و کابینت‌های سنگین مناسب هستند.

دستگیره‌های فنجانی کابینت

دستگیره کابینت میله‌ای

دستگیره‌های میله‌ای ساده و در عین حال کاربردی هستند. معمولاً این نوع دستگیره‌های کابینت به شکل مستطیل‌های باریک و بلند ساخته می‌شوند و به راحتی در دست جا می‌گیرند. یکی از مزایای استفاده از دستگیره‌های میله‌ای این است که هم با فضاهای مدرن و هم با فضای سنتی هماهنگ می‌شوند و یکی از نمونه‌های محبوب در بازار هستند.

دستگیره کابینت میله‌ای

دستگیره کابینت میله T شکل

دستگیره‌های T-bar کمی با دستگیره‌های میله‌ای از نظر شکل متفاوت بوده و به شکل لوله هستند. دستگیره‌های تی‌بار برای درب‌های کابینت تک رنگ و تخت مناسب بوده و ظاهری ساده به آشپزخانه می‌دهند. این نوع دستگیره بیشتر برای استفاده در آشپزخانه‌های به سبک مدرن و فوق مدرن مناسب است.

دستگیره کابینت میله T شکل

دستگیره تک پیچ کابینت

احتمالاً با همان طرح‌های قدیمی و سنتی تک پیچ که برای دستگیره‌های کابینت و کشوها استفاده می‌شد، آشنایی دارید. این مدل، بیشتر مناسب کسانی است که سبک‌های قدیمی را دوست دارند و استفاده از آن را ترجیح می‌دهند (گرچه از این مدل دستگیره، طرح‌های مدرن و امروزی نیز تولید شده است).

دستگیره تک پیچ
یک نمونه دستگیره تک پیچ با طراحی زیبا و نگین دار

این دستگیره‌ها معمولاً دایره‌ای هستند و در گوشه پایین کابینت (محل مناسب برای دست و باز کردن کابینت) که از آنجا باز می‌شود، نصب می‌شوند. البته طرح‌های دیگری همچون اشکال گل یا حیوانات نیز برای ساخت این نوع دستگیره‌ها استفاده می‌شود. این نوع دستگیره کابینت معمولاً با طرح‌های شلوغ و پرزرق و برق بهتر هماهنگ می‌شوند. البته باید توجه کنید که دستگیره‌های کابینتی که به این شکل نصب می‌شوند، معمولاً پس از استفاده مداوم شل می‌شوند. به همین دلیل باید مرتب آن‌ها را بررسی کنید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید.

دستگیره‌های کمانی کابینت

دستگیره‌های کمانی نیز در واقع می‌تواند یکی از انواع دستگیره‌های میله‌ای باشد با این تفاوت که حالتی خم دارد. معمولاً از این نوع دستگیره‌ها در آشپزخانه‌های با سبک سنتی و کلاسیک استفاده می‌شود.

دستگیره‌های کمانی کابینت

کابینت بدون دستگیره

کابینت بدون دستگیره

یکی از انواع طرح‌های بسیار کاربردی کابینت، مدلی است که به شکل کابینت بدون دستگیره طراحی می‌شود. این کابینت‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که با یک فشار کم باز می‌شود و از این رو، استفاده از آن‌ها بسیار ساده است. صاحبان خانه‌هایی که تمایل دارند یک آشپزخانه مدرن یا فوق مدرن داشته باشند، استفاده از کابینت‌ها، کشو و کمدهای بدون دستگیره را ترجیح می‌دهند.

معمولاً در این کابینت‌ها از اهرم‌های فشاری و مگنتی استفاده می‌شود که با فشار دست یا پا باز شوند.

انواع رنگ و جنس دستگیره کابینت

هنگامی که طرح دستگیره کابینت‌های خود را انتخاب کردید، حالا باید تصمیم بگیرید که از چه متریال یا روکشی برای آن استفاده کنید. جنس دستگیره در واقع تعیین‌کننده دوام آن است. همچنین تمیز کردن انواع متریال‌ها با هم متفاوت بوده و برخی از آن‌ها بیشتر لکه‌ها را نشان می‌دهد که باید زودتر تمیز شوند.

روکش یا همان پوشش بیرونی دستگیره نیز روی طرح کلی و نهایی فضای آشپزخانه شما نیز تأثیر دارد. در ادامه، انواع جنس دستگیره‌های متفاوت را می‌بینید که به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک می‌کند.

فلز مس

دستگیره‌های مسی نه تنها بسیار شیک هستند، بلکه زود قدیمی هم نمی‌شوند. این دستگیره‌ها با رنگ‌های تیره و ساده در کابینت، ظاهری جذاب و فلزی به آشپزخانه شما می‌دهند. البته استفاده از مس ممکن است برای هر سبک آشپزخانه‌ای مناسب نباشد، اما انتخاب درست یک طیف رنگی در کنار آن، فضای آشپزخانه شما را بسیار متفاوت و زیبا می‌کند.

کروم

شما می‌توانید از دستگیره‌های از جنس کروم برای کابینت‌های آشپرخانه خود استفاده کنید. کروم جلوه‌ای براق و انعکاسی داشته و یک ظاهر کلاسیک و معمولی در آشپزخانه شما ایجاد می‌کند. دستگیره‌های کرومی امروزی از یک قسمت درونی که از جنس فلزی متفاوت است ساخته می‌شوند که با روکش کرومی نازک پوشانده شده است.

روکش‌های مات ساده یا طرحدار نیز برای انتخاب موجود است. البته باید توجه کنید که دستگیره‌های کرومی نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی دارند و به شدت مستعد خراش و ماندن رد انگشت روی آن هستند. بنابراین، باید دستگیره‌های ساخته شده از جنس کروم را به طور منظم تمیز کنید.

نیکل

دستگیره‌های کابینت ساخته شده از فلز نیکل انتخاب شماره یک برای خانه‌هایی است که به سبک روستایی و با آشپزخانه‌های سنتی طراحی شده‌اند. دستگیره‌های ساخته شده از نیکل در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند، اما در صورت استفاده مداوم، کدر می‌شوند.

برای برخی تولیدکنندگان برای کندتر کردن روند کدر شدن این دستگیره‌ها، آن‌ها را با لاک می‌پوشانند. در غیر این صورت، باید مرتب آن‌ها را تمیز کنید تا درخشندگی آن حفظ شود.

دستگیره‌های استیل ضد زنگ

اگر به دوام دستگیره‌های کابینت آشپزخانه خود اهمیت می‌دهید، پس باید جنس Stainless Steel را انتخاب کنید. این نوع دستگیره‌ها در مقایسه با سایر متریال‌ها به حداقل میزان تعمیر و نگهداری نیاز دارند و در برابر زنگ‌زدگی، لکه و خراش مقاوم هستند. دستگیره‌های ساخته شده از جنس استیل برای بسیاری از سبک‌های متنوع آشپزخانه مناسب هستند. با این حال، آنها بیشتر با سبک‌های مدرن هماهنگی دارند.

دستگیره‌های مشکی

اگر می‌خواهید کنتراست و تضاد رنگی بین درب کابینت‌های آشپزخانه را با دستگیره‌های آن برجسته کنید و یا به دنبال استفاده از یراق جذاب و منحصر به فرد هستید، دستگیره‌های مشکی برای شما کاملاً ایده‌آل هستند.

شما می‌توانید دستگیره‌های مشکی رنگ کابینت‌های خود را براق یا مات انتخاب کنید. دستگیره‌های براق در مقایسه با روکش مات انعکاس نور بیشتری دارند. این دستگیره‌ها نیز مانند دستگیره‌های ساخته شده از جنس نیکل برای خانه‌های روستایی مناسب هستند اما با یک انتخاب صحیح، می‌توانید از آن‌ها در آشپزخانه‌های مدرن نیز استفاده کنید.

دستگیره با روکش عتیقه (آنتیک)

دستگیره‌های با روکش عتیقه، ظاهری الهام‌گرفته از سبک کلاسیک دارند و با استفاده از آن‌ها، کابینت‌های شما قدیمی و اصلی به نظر می‌رسند. بسیاری از صاحبان خانه‌ها حتی با وجود نمای بیرونی مدرن و جدید، طراحی داخلی با استفاده از جزئیات طرح عتیقه را دوست دارند زیرا از جذابیت آن به خوبی آگاه هستند. دستگیره‌هایی که روکش‌های آنتیک دارند، شامل نمونه‌های ساخته شده از برنج و نیکل بوده و معمولاً رنگ مشکی دارند.

سبک روکش‌های خراش‌خورده

اگر ظاهر براق و یکدست را برای دستگیره‌های آشپزخانه خود نمی‌پسندید، دستگیره‌های دارای خط و خراش را انتخاب کنید. این دستگیره‌ها دارای ظاهری مات با خطوط ظریف هستند و بیشتر برای استفاده در آشپزخانه‌های امروزی و مدرن مناسب هستند.

سخن نهایی

وقتی از سبک دستگیره، متریال و روکش‌های موجود در بازار مطلع باشید، در زمان انتخاب وسایل مناسب آشپزخانه خود به راحتی‌ می‌توانید گزینه‌های موجود را بررسی کنید. مواردی که در این مطلب به آن اشاره شده، تنها برخی از پرفروش‌ترین نمونه‌های موجود در بازار هستند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک آشپزخانه خود، حتی موارد ذکر شده را به تناسب با هم ترکیب کنید. همچنین باید حتماً به این نکته توجه کنید که در زمان خرید و انتخاب دستگیره‌های کابینت، دوام آن را در نظر بگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)
محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

زیباهاوس